PODPOWIEDZI:

Jakie serwisy streamingowe pojawią się na PlayStation 5?

Jakie serwisy streamingowe pojawią się na PlayStation 5?

Sony ma ambicje, by PlayStation 5 stało się centrum domowej rozrywki. Poza możliwością odtwarzania filmów Blu-ray w 4K system zaoferuje też pakiet aplikacji, wśród których znajdą się najpopularniejsze serwisy do oglądania filmów czy seriali, a także słuchania muzyki. Obecność części z nich zdradził pilot multimedialny konsoli.

O istnieniu pilota wiedzieliśmy już w chwili zapowiedzi PlayStation 5. Jego wynoszącą 139 złotych cenę poznaliśmy natomiast w połowie września. Sony od czasów PlayStation 2 tradycyjnie oferuje klientom możliwość opcjonalnego zakupu tego typu urządzenia. Po raz pierwszy pilot konsoli posiadać będzie jednak dedykowane przyciski skrótów do konkretnych aplikacji multimedialnych.

Przez wiele miesięcy na promocyjnych wizualizacjach przyciski nie posiadały żadnych konkretnych oznaczeń. Zmieniło się to jednak niedawno, kiedy w sieci pojawiły się oficjalne zdjęcia ostatecznej wersji pilota z logotypami czterech serwisów. Są nimi Netflix, Disney Plus, Spotify oraz YouTube. Oznacza to, że wszystkie cztery powinny być dostępne na konsoli już w dniu premiery systemu.

Pilot PlayStation 5

Spośród nich polscy konsumenci nie mają na razie dostępu tylko do Disney Plus. Według plotek serwis wystartuje w naszej części Europy dopiero w 2021 roku. Pojawia się więc pytanie, czy poza czterema wyróżnionymi serwisami na nowej konsoli znajdą się też aplikacje innych rozrywkowych gigantów, takich jak HBO?

Sony oraz jego partnerzy na razie milczą w tej sprawie. Teoretycznie system jest wstecznie kompatybilny z grami i programami na PlayStation 4, być może więc uruchomienie np. polskiego Playera będzie niezwykle proste i ograniczy się do pobrania starej aplikacji na dysk nowej konsoli.

Z drugiej strony, PlayStation 5 oferuje możliwość odtwarzania treści wideo w 4K. Właściciele platform streamingowych zostaną więc zmuszeni do tego, by przygotować kolejną wersję oprogramowania wspierającą nowe standardy audio i wideo obsługiwane przez system. Player oraz inne aplikacje VoD mogą być więc niedostępne przez wiele miesięcy po debiucie PS5, w tym czasie przechodzić będą bowiem długotrwały proces certyfikacyjny Sony.

Źródło: Sony

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Jakie serwisy streamingowe pojawią się na PlayStation 5?