PODPOWIEDZI:

Nowa technologia Xiaomi zamieni smartfony uniwersalne piloty

Nowa technologia Xiaomi zamieni smartfony uniwersalne piloty

Dzięki nowej technologii Xiaomi smartfon może zostać uniwersalnym pilotem, który z łatwością i dużą dokładnością będzie kontrolować wszystkie inteligentne urządzenia w naszym domu, począwszy od lamp, a skończywszy na telewizorze lub lodówce. Wystarczy, że fizycznie skierujemy go w stronę wybranego sprzętu, a ten automatycznie połączy się z telefonom.

Zaprezentowana przez inżynierów chińskiej spółki technologia opiera się na wykorzystaniu szerokopasmowego połączenia radiowego (UWB) o częstotliwości 500 MHz. Fale tego typu emitowane są przez smartfon, który z ich pomocą skanuje najbliższe otoczenie i z niezwykłą precyzją oraz dokładnością jest w stanie zlokalizować dowolne inteligentne urządzenie znajdujące się w jego pobliżu. Xiaomi określił system mianem domowego GPS-a.

Zaletą tego rozwiązania, w przeciwieństwie do Bluetootha lub Wi-Fi, jest to, że smartfona używamy jak zwykłego pilota sterującego danym sprzętem. Wystarczy tylko, że skierujemy go w stronę np. e-wentylatora lub telewizora, by na ekranie pojawił się ich panel sterujący. Dokonamy tego bez potrzeby parowania urządzeń lub łączenia się z siecią Wi-Fi.

W trakcie prezentacji podkreślono również, że technologia UWB może być używana przy budowie systemu zabezpieczeń. Dzięki niej mając smartfona w kieszeni, odblokujemy automatycznie np. elektroniczny zamek w drzwiach lub bramę garażu.

Inżynierowie zaznaczają przy tym, że ze względu na swoja naturę sygnał UWB jest niezwykle trudny do przechwycenia, zmodyfikowania i odtworzenia. Nie powinno być więc obaw o to, że przy jego pomocy ktoś przejmie kontrolę nad naszym domem.

Warto zaznaczyć, że sprzęt współpracujący z technologią musi być wyposażony w antenę odbierająca i wysyłającą sygnał UWB. W najbliższej przyszłości będą to więc tylko urządzenia produkowane przez Xiaomi. Nowa technologia będzie z pewnością stanowić ich dodatkową zaletę.

Źródło: Xiaomi

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Nowa technologia Xiaomi zamieni smartfony uniwersalne piloty