PODPOWIEDZI:

Kolejny cios dla Intela - AMD pokazuje nowe procesory Ryzen

Kolejny cios dla Intela - AMD pokazuje nowe procesory Ryzen

Podczas specjalnego eventu AMD zaprezentowało nową linię procesorów z serii Ryzen, która oznaczona jest numerem 5000. Układy, zaprojektowane w oparciu o architekturę Zen 3, odznaczają się nie tylko wyższą wydajnością, ale także większą efektywnością energetyczną niż poprzednia generacja CPU producenta.

AMD od kilku lat prowadzi w wyścigu z Intelem, regularnie wprowadzając na rynek niezaprzeczalnie lepsze układy w bardziej atrakcyjnych cenach niż konkurencja. Znajduje to odzwierciedlenie w rosnącej popularności produktów producenta. W trakcie oficjalnego pokazu najnowszej serii Ryzenów obóz czerwonych nie zawiódł oczekiwań konsumentów. Posiadacze pecetów otrzymają kolejne solidne układy, choć ich wysokie ceny pozostawiają trochę do życzenia.

AMD twierdzi, że procesory z rodziny Ryzen 5000zapewniają wydajność średnio o około 20% wyższą w grach niż porównywalne modele z poprzedniej generacji Ryzenów.Co równie ważne, korzystają one z dobrze znanej podstawki AM4. Teoretycznie zamontujemy je więc w nawet kilkuletnich modelach płyt głównych. To kolejny dowód na to, że wsteczna kompatybilność jest nadal niezwykle ważna dla AMD. Warto zaznaczyć, że procesory wspierają standard PCIe 4.0, który oferują w tej chwili tylko płyty AM4 z najnowszym chipsetem X570.

AMD zapowiedziało w sumie cztery modele z rodziny Ryzen 5000. Oficjalnie trafią one do sprzedaży 5 listopada tego roku. Flagowym CPU producenta został Ryzen 5950X. Jest to król wydajności, mogący pochwalić się aż 16 rdzeniami oraz 32 wątkami. Podstawowe taktowanie tego CPU to 3,4 GHz, ale w trybie Boost wzrasta ono do imponujących 4,9 GHz (przy TDP 105W). Jeśli mamy ochotę, firma da nam opcję odblokowania mnożnika. Sugerowana cena może przyprawić o zawrót głowy, wynosi bowiem aż 799 dolarów (ok. 3040 złotych).

O ile 5950X zaprojektowany został z myślą entuzjastach oraz zastosowaniach typowo profesjonalnych, to tańsze modele z serii zainteresują już z pewnością niektórych zapalonych graczy. Ryzen 5900X, kosztujący 549 dolarów (ok. 2090 złotych), to 12-rdzeniowy i 24-wątkowy procesor z taktowaniem na poziomie 3,7 GHz oraz 4,8 GHz w trybie Boost.

Nowe Ryzeny 5000 to kolejny krok wzmacniający pozycję AMD na rynku procesorów

Dla nieco mniej majętnych konsumentów AMD przygotowało modele 5800X oraz 5600X. Pierwszy z nich jest 8-rdzeniową i 16-wątkową konstrukcją z taktowaniem 3,8 GHz, które osiąga poziom 4,7 GHz w trybie Boost. Jego cena to 449 dolarów (ok. 1706 złotych).

Ryzen 5600X to z kolei najtańszy układ w serii, za który zapłacimy 299 dolarów (ok. 1200 złotych). Posiada on w sumie 6 rdzeni oraz 12 wątków, oraz pracuje z szybkością 3,7 GHz (4,6 GHz w trybie Boost), a to wszystko przy deklarowanym poborze mocy 65W. Model ten będzie najpewniej cieszyć się największą popularnością.

Dodajmy, że to nie koniec niespodzianek od AMD. O nadchodzących kartach graficznych Radeon dowiemy się więcej podczas kolejnego eventu producenta, który zaplanowany został na 28 października.

Źródło: AMD

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Kolejny cios dla Intela - AMD pokazuje nowe procesory Ryzen