PODPOWIEDZI:

Nucąc do mikrofonu, wyszukamy piosenki w Google

Nucąc do mikrofonu, wyszukamy piosenki w Google

Google wprowadza nową funkcję do swojej wyszukiwarki. Przypadnie ona do gustu osobom, którym zdarza się zapomnieć tytułu ulubionej piosenki lub nie mogą rozpoznać chodzącego po ich głowie utworu. Od teraz wystarczy, że zanucimy fragment poszukiwanej muzyki, by algorytm serwisu automatycznie postarał się odnaleźć ją w bazie danych.

Aplikacje identyfikujące muzykę nie są oczywiście niczym nowym. Najpopularniejszą z nich jest istniejący od kilkunastu lat Shazam. Potrzebują one jednak zazwyczaj co najmniej kilkusekundowej próbki utworu, ponieważ inne opcje wyszukiwania oferowane przez ich twórców są wciąż bardzo niedoskonałe.

Korzystając ze swoich ogromnych zasobów, Google postanowił więc pobić konkurencję. Jego rozwiązanie jest o tyle atrakcyjne, że znajduje się stale pod ręką. Nie wymaga bowiem instalacji jakiegokolwiek zewnętrznego oprogramowania.

Z nowej opcji skorzystamy na ekranie wyszukiwarki w telefonie. Najpierw zadajemy pytanie „co to za piosenka”, a następnie korzystając z mikrofonu, nucimy fragment utworu, który nie może wypaść nam z głowy.

W kilka chwil Google przedstawi nam listę potencjalnych tytułów wraz z procentowym prawdopodobieństwem tego, że są one tym, czego poszukujemy. Z poziomu wyników będziemy mogli obejrzeć teledyski, poczytać o artystach oraz odsłuchać pełne wersje proponowanych kawałków.

Google zapewnia, że używanie systemu nie wymaga od użytkownika dobrego słuchu muzycznego ani też idealnego odtworzenia nuconego utworu. Wyszukiwarka opiera się na kompleksowych algorytmach rozwijanych od 2017 roku, które w pierwszej kolejności były testowane przez właścicieli telefonów Pixel. Analizują one rozmaite aspekty melodii, rozbijając ją na części składowe.

Warto dodać, że deweloperzy używają sieci neuronowych, by nauczyć oprogramowanie, jak najskuteczniej rozpoznawać muzykę. Oznacza to, że im więcej osób skorzysta z nowej funkcji Google'a, tym dokładniejsze będą wyniki jej wyszukiwania w przyszłości.

Źródło: Google

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Nucąc do mikrofonu, wyszukamy piosenki w Google