PODPOWIEDZI:

Starlink – Pierwsze opinie o satelitarnym internecie Elona Muska

Starlink – Pierwsze opinie o satelitarnym internecie Elona Muska

Z systemu satelitarnego internetu Starlink, którego ojcem jest Elon Musk oraz jego firma SpaceX, zaczęli korzystać już pierwsi uczestnicy publicznych testów beta. W sieci pojawiły się więc opinie na temat tego, jak kosmiczny internet sprawdza się w działaniu oraz jak wygląda instalacja jego anteny.

System Starlink opiera się na gęstej sieci tysięcy niewielkich satelitów zajmujących kilka niskich orbit okołoziemskich. Są ona wystrzeliwane od kilkunastu miesięcy podczas kolejnych misji rakiet Falcon należących do SpaceX.

W zamierzeniach satelity mają dostarczać tani i szybki internet całemu światu, a zwłaszcza krajom i obszarom ze słabą infrastrukturą sieciową. Docelowa prędkość połączenia Starlink sięgać ma 1 Gb/s, a jego opóźnienie znajdzie się na poziomie około 16 milisekund, co wystarczy nawet do komfortowego streamowania gier.

Jak rzeczywiście wygląda wydajność Starlinka, mogą przekonać się już jego pierwsi użytkownicy, którzy zapisali się do udziału w publicznych testach beta.Zgodnie z zapowiedziami w pierwszej kolejności startowe zestawy Starlinka zostały wysłane wybranym mieszkańcom Północnych Stanów Zjednoczonych i Południowej Kanady.

Testerzy zostali poinformowania, że powinni oczekiwać dostępu do sieci z szybkością od 50 Mb/s do 150 Mb/s, z opóźnieniem sięgającym od 20 do 40 milisekund. Stabilność połączenia ma rosnąć w kolejnych miesiącach wraz z uruchamianiem następnych satelitów i optymalizacją ich sieci. Według opinii użytkowników w serwisie Reddit zapewnienia Muska nie odbiegają daleko od rzeczywistości. Co więcej, niektórym osobom udało się uzyskać nawet znacznie wyższe prędkości.

Korzystanie ze Starlinka wymaga instalacji talerza satelitarnego o średnicy kilkudziesięciu centymetrów oraz podłączenie go do skrzynki zasilającej, która pełni również funkcję modemu i routera. Jak pokazują filmiki zamieszczone w sieci, instalacja i konfiguracja systemu nie zajmuje więcej niż dziesięć minut. Co ważne, antena automatycznie wybiera optymalną dla siebie pozycję, tak więc użytkownik nie jest skazany na jej ręczną kalibrację.

Antena Starlinka zapewnia dostęp do intrnetu nawet w najbardziej odciętych od cywilizacji miejscach

Internet ze Starlinka dostępny jest w ramach abonamentu wynoszącego na początek 99 dolarów miesięcznie (ok. 390 złotych). Jednorazowo trzeba pokryć również koszt anteny i routera, który wynosi 499 dolarów (ok. 1950 złotych). Testy beta Starlinka w Europie powinny ruszyć w przyszłym roku.

Źródło: ZDnet

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Starlink – Pierwsze opinie o satelitarnym internecie Elona Muska