PODPOWIEDZI:

Apple grozi kara za spowalnianie starych iPhone'ów

Apple grozi kara za spowalnianie starych iPhone'ów

Przed Apple stoi perspektywa kolejnych wysokich kar pieniężnych na Starym Kontynencie. Europejskie Stowarzyszenie Obrony Praw Konsumenckich przygotowuje kilka grupowych pozwów, w których domaga się od giganta rekompensaty za praktykę celowego zmniejszania wydajności starszych modeli iPhone'ów.

Chociaż użytkownicy iPhone'ów przez lata podejrzewali, że wydajność ich smartfonów jest z czasem coraz bardziej ograniczana przez kolejne aktualizację systemu iOS, nie mieli na to żadnych konkretnych dowodów. Zmieniło się to jednak pod koniec 2017 roku, kiedy Apple przyznał się do tej praktyki, stwierdzając, że ma ona na celu oszczędzić szybko zużywające się baterie starszych telefonów.

Większość krytyków spółki nie przyjęła jednak tego wytłumaczenia, wskazując na to, że głównym celem tej strategii jest zmuszenie posiadaczy sprzętu z jabłuszkiem do zakupu nowych urządzeń. Od tamtego czasu Apple na całym świecie walczy w sądach z różnymi grupami interesu oraz instytucjami państwowymi, które domagają się od firmy rekompensat finansowych, a także zapłaty wysokich kar. Dla przykładu, w sporze z rządem USA, który zakończył się w marcu, Apple zawarł ugodę, która kosztowała go aż 500 milionów dolarów.

Europejskie Stowarzyszenie Obrony Praw Konsumenckich (Euroconsumers) uważa, że mieszkańcom naszego kontynentu przysługują podobne prawa do rekompensaty. Prawnicy stowarzyszenia przygotowali więc kilka pozwów grupowych, które obejmują ok. dwóch milionów właścicieli telefonów iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S oraz iPhone 6S Plus w Belgii, Hiszpanii, Włoszech oraz Portugalii.

iPhone i jego siostrzane modele były celowo spowalniane przez Apple

Przedstawiciele Euroconsumers stwierdzili, że Apple nie chciał zawrzeć pozasądowej ugody, na podstawie której musiałby wypłacić odszkodowanie w wysokości 60 euro każdemu poszkodowanemu konsumentowi, co kosztowałoby firmę ok. 180 milionów euro. Z podobnymi żądaniami firma spotka się więc teraz przed wymiarem sprawiedliwości.

Źródło: CNN

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Apple grozi kara za spowalnianie starych iPhone'ów