PODPOWIEDZI:

Apple obniża opłaty dla deweloperów w App Store

Apple obniża opłaty dla deweloperów w App Store

Apple ogłosiło, że od przyszłego roku obniży o połowę opłaty, którymi byli obciążeni deweloperzy aplikacji sprzedawanych w App Store. Z oferty tej skorzystają jednak tylko mniejsze firmy, a nie duże spółki technologiczne, takie jak Epic Games czy Spotify, które kilka miesięcy temu rozpoczęły z tego powodu wojnę z amerykańskim gigantem.

Przygotowany przez Apple'a program dla niewielkiego biznesu skierowany jest do firmy publikujących aplikacje w App Store, których roczne przychody nie przekraczają jednego miliona dolarów. Po przeprowadzonej weryfikacji, od 1 stycznia przyszłego roku będą one dzielić się z gigantem z Cupertino jedynie piętnastoma procentami zysków wygenerowanych przez ich aplikacje. Opłata obejmuje zarówno dochody pochodzące bezpośrednio ze sprzedaży programów, jak i wszystkie inne transakcje przeprowadzone za pośrednictwem App Store.

Dotychczasową stawką w wysokości trzydziestu procent będą natomiast wciąż objęte wszystkie większe podmioty operujące w ekosystemie Apple'a. Zalicza się do nich również Epic Games, które w połowie tego roku rozpoczęło wojnę o obniżenie opłat w App Store, stawiając na szali dalszą obecność Fortnite'a na iPhone'ach i iPadach.

Epic Games zaatakowało amerykańskiego giganta także przy użyciu pozwu sądowego, w którym oskarża go o praktyki monopolistyczne, domagając się obniżenia opłat dla wszystkich deweloperów i otworzenia ekosystemu Apple'a. W walce tej spółce głośno kibicują również inne firmy technologiczne, takie jak Spotify. Poza tym sprawą zaczęli interesować się również amerykańscy i europejscy politycy.

Krytycy twierdzą, że program ma za zadanie jedynie poprawić wizerunek Apple'a i dać mu wygodną wymówkę w ewentualnej potyczce sądowej. Tym bardziej, że nigdzie nie sprecyzował, ilu spośród ponad 28 milionów deweloperów w App Store może potencjalnie skorzystać z nowej oferty, a także jak bardzo wpłynie ona na przychody spółki.

Źródło:Apple

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Apple obniża opłaty dla deweloperów w App Store