PODPOWIEDZI:

Chrome OS to drugi najpopularniejszy system operacyjny świata

Chrome OS to drugi najpopularniejszy system operacyjny świata

Stworzony przez Google'a system operacyjny Chrome OS stał się w 2020 roku najpopularniejszym OS-em na świecie. Udało mu się w ten sposób zająć drugie miejsce zajmowane do tej pory przez MacOS.

Liderem zestawienia najpopularniejszych i najczęściej używanych systemów operacyjnych pozostaje oczywiście oprogramowanie z rodziny Windows. Według raportu firmy analitycznej IDC, w 2020 roku do Microsoftu należało w sumie 80,5 procent udziałów w rynku. Chrome OS zdobył jednak w tym czasie aż 10,5 procenta. To pierwszy raz, gdy dziełu Google'a udało się wspiąć się na drugie miejsce w rankingu rocznym. Na trzecią pozycję spadły systemy MacOS, które tradycyjnie instalowane są jedynie na komputerach Apple'a

Na przetasowania w rankingu wpłynęły niewątpliwie zmiany w trybie życia i pracy milionów osób na całym świecie, które wywołane zostały przez globalną pandemię. Ludzie zmuszeni do nauki lub wykonywania obowiązków zawodowych w domu często kupowali nowe i tanie laptopy z systemem Chrome OS.

Chorme OS jest zaprojektowany z myślą o słabszych laptopach

Dodajmy, że zainteresowanie tymi urządzeniami w 2020 roku wzrosło o kilkadziesiąt procent. Sprzedaż komputerów z Chrome OS przekroczyła w tym czasie wyniki, które osiągnęły Macbooki Apple'a. Przed pandemią głównymi odbiorcami laptopów z Chrome OS były amerykańskie szkoły i uczelnie, ale sytuacja ta zmieniła się drastycznie i są one obecnie poszukiwane przez klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych na całym świecie.

Przypomnijmy, że pierwsza wersja Chrome OS pojawiła się w 2011 roku. Od tamtej pory jest on rozwijany na licencji Open Source. Do zalet systemu należy elastyczność oraz niskie wymagania sprzętowej, dzięki czemu wybierany jest bardzo często przez producentów najtańszych komputerów przenośnych, którzy są biznesowymi partnerami Google'a.

Źródło: Ars Technica

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Chrome OS to drugi najpopularniejszy system operacyjny świata