PODPOWIEDZI:

Modularny laptop Framework naprawimy i ulepszymy według własnych potrzeb

Modularny laptop Framework naprawimy i ulepszymy według własnych potrzeb

Amerykański startup planuje rozpoczęcie sprzedaży laptopów o nazwie Framework. Komputery mają być w pełni modularne, a ich użytkownicy z łatwością wymienią w nich wszystkie podstawowe podzespoły, korzystając z części dostarczonych przez producenta oraz zewnętrznych partnerów.

Fabrycznie nowe laptopy Framework posiadają 13,5-calowy ekran w rozdzielczości 2256 na 1504 pikseli, procesory Intela 11. generacji, nawet do 64 GB pamięci DDR4 oraz dyski NVMe o maksymalnie pojemności 4 TB. W środku znajdziemy też baterię 55 Wh oraz kamerę internetową. Całość zamknięta jest w obudowie wykonanej z aluminium.

Korzystając ze sklepu producenta, dopasujemy nie tylko konfigurację sprzętową laptopów Framework, ale wybierzemy także typ (np. HDMI czy USB-C) oraz liczbę ich portów zewnętrznych, rodzaj ramki ekranu, a także model klawiatury. Komputery składane mają być przed wysyłką, ale będą również dostępne w zestawie do samodzielnego montażu w domu.

laptopy Framework będą skąłdane przez producenta lub kupującego

Pomysłodawcy Framework marzą o stworzeniu specjalnej platformy sprzedaży, na której dostępne będą zarówno ich własne podzespoły, jak również części oferowane przez zewnętrznych wytwórców. Elastyczność konstrukcji Framework ma sprawić, że komputer ten wystarczy na długie lata, bowiem w razie potrzeby lub awarii z łatwością wymienimy każdą jego część.

Pomysł na stworzenie modularnych urządzeń elektronicznych nie jest oczywiście niczym nowym. Pozostaje on odpowiedzią na ciągle rosnący problem elektrośmieci, a także ogromne trudności w naprawie i konserwacji sprzętu, takiego jak smartfony czy laptopy. W ostatnich latach w życie próbowało wprowadzić go wielu mniejszych oraz większych producentów. Niestety ich wysiłki zazwyczaj nie przynosiły spodziewanych owoców i spotykały się z niewielkim zainteresowaniem.

Pierwsze komputery Framework trafią do sprzedaży latem tego roku.

Źródło: Framework

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Modularny laptop Framework naprawimy i ulepszymy według własnych potrzeb