PODPOWIEDZI:

Ten headset VR wibruje i śledzi ruch twoich oczu - Playstation VR2 na CES 2022

Ten headset VR wibruje i śledzi ruch twoich oczu - Playstation VR2 na CES 2022

Sony na CES 2022 zdradziło szczegóły dotyczące Playstation VR2, czyli kolejnej odsłony ich autorskiego systemu virtual reality. Zmian jest całkiem sporo, pośród nich między innymi oczywiście wyższa rozdzielczość headsetu, a także kamery śledzące ruch gracza oraz pozycję kontrolera. To coś, czym posiadacze konsol japońskiego producenta zdecydowanie powinni się zainteresować.

Playstation VR2 to zestaw służący przede wszystkim do rozgrywki w produkcje VR. Przy okazji prezentacji nowego dziecka (chociaż wyglądu wciąż nie znamy), Sony pokazało również jedną z pierwszych gier wykorzystujących możliwości sprzętu. Zadowoleni będą fani przygód Alloy - na konsole trafi Horizon Call of the Mountain. Nie wcielimy się co prawda w rudowłosą bohaterkę, ale poznamy bliżej jej świat, wypełniony mechanicznymi dinozaurami.

Dinozaur w Horizon Call of the Mountain

Czego możemy spodziewać się po Playstation VR2?

Oczywiście zarówno gogle, jak i kontrolery zapowiadano już wcześniej. Od headsetu zaczynając - mamy tu niezłą rozdzielczość. Wyświetlacze OLED pokazują obraz w 2000 na 2040 pikseli na jedno oko. Dla porównania poprzedni model gogli Sony celował w 960 na 1080, a Oculus Quest 2 1832 na 1920. W przypadku PS VR2 obraz jest wyświetlany w płynnej częstotliwości odświeżania 90/120 Hz i przy kącie widzenia 110 stopni.

Być może najciekawszym dodatkiem są jednak wbudowane kamery, dzięki którym headset jest w stanie określić pozycję użytkownika oraz kontrolerów, a co za tym idzie też lepiej przenieść ruchy gracza w świat gry. Są też czujniki śledzące oczy, dzięki którym konsola dowie się, na co w tym momencie patrzysz. Dodatkowo do gogli producent dorzuca silniczki wibracyjne.

Prezentacja Playstation VR2 na CES 2022 przez Sony

To jest o tyle ciekawe, że jeszcze bardziej przesuwa granicę realizmu, dodając kolejny sposób interakcji ze światem gry. Sony zwraca uwagę na to, że może to zostać wykorzystane na przykład do symulacji zwiększonego pulsu bohatera po wysiłku lub mijającego nas pocisku. Wiemy już, że to będzie w miarę wygodnie, przynajmniej pod jednym względem, bo headset podłączymy do konsoli pojedynczym kablem. Niestety nie bezprzewodowo, jak wspomnianego Oculusa.

Warto przy tym przypomnieć, że szczegóły na temat nowego kontrolera znamy już od marca. Ma kulisty kształt, wykorzystuje adaptacyjne triggery - dostosowujące siłę oporu do działań w grze - a także haptykę. To specjalne wibracje, które są w stanie na przykład odwzorować jazdę po wyboistym terenie lub uderzenia podczas bójki.

Kontroler do Playstation VR2 - wszelkie prawa do zdjęcia należą do Sony Interactive Entertainment Inc. źródło:blog.playstation.com

Kontroler rozpozna również dotyk palców i ma (prawie) wszystkie najważniejsze przyciski charakterystyczne dla zwykłego kontrolera w zasięgu dłoni. Podobnie jak headset wyposażono go w port USB typu C, ale znajdzie się tu też Bluetooth 5.1 dla bezprzewodowej łączności z konsolą. Dokładnej daty premiery zestawu ani jego ceny jeszcze nie znamy. Ma się pojawić na rynku pod koniec 2022 roku.

Playstation VR2 Headset

Wyświetlacz

OLED

Rozdzielczość

2000 x 2040 na jedno oko

Częstotliwość odświeżania

90/120 Hz

Pole widzenia

Około 110 stopni

Sensory

Sześcioosiowy sensor ruchu (3-osiowy żyroskop i 3-osiowy akcelerometr)

Czujnik zbliżeniowy na podczerwień

Kamery

4 kamery na headset i kontroler

Kamera trackingIR do śledzenia ruchu oczu

Dodatki

Wibracje

Port

USB C

Wejścia/wyjścia audio

Wbudowany mikrofon, wyjście słuchawkowe

Źródło: Playstation.com

Sprawdź również inne informacje związane z CES 2022:

blog comments powered by Disqus
Ten headset VR wibruje i śledzi ruch twoich oczu - Playstation VR2 na CES 2022