PODPOWIEDZI:

Nextbase iQ - Inteligentna kamera samochodowa na CES 2022

Nextbase iQ - Inteligentna kamera samochodowa na CES 2022

Jeżeli zastanawiasz się co nowego w świecie wideorejestratorów - zainteresuje cię pewnie Nextbase iQ, prezentowane na CES 2022. To - jak sama nazwa wskazuje - inteligentna kamerka samochodowa. Właściwie nawet - opcjonalnie - cały system rejestratorów. Czemu inteligentnych? Producent chwali się licznymi technologiami wykorzystującymi sztuczną inteligencję i rozwiązania sieciowe.

Nextbase iQ to zaprezentowany na CES 2022 wideorejestrator, który zdaniem producenta ma oferować najlepszą na świecie technologię wideo. Pewnie tak śmiałe stwierdzenia biorą się przede wszystkim stąd, że model można będzie prawdopodobnie kupić osobno lub w zestawie.

Dopłacając otrzymasz nie tylko jednostkę główną z kamerką kabinową - nagrywającą w 4K z przodu oraz 1440p z tyłu - ale i jednostkę tylną. Również rejestrującą obraz w 1440p. Dzięki temu obejmowana jest znacznie większa, a wciąż istotna w razie wypadku, przestrzeń wokół oraz w samochodzie.

Co warto wiedzieć o Nextbase iQ?

Sama kwestia obejmowanej przestrzeni nie jest niczym świeżym. Producent już wcześniej (zresztą nie tylko on) stawiał na rozwiązania rozwiązania tylne i kabinowe. Ciekawsze jest to, że kamerkę wyposażono nie tylko w łączność Wi-Fi, ale i 4G. Po co? Po to, aby zawsze miała dostęp do sieci!

Funkcje Nextbase iQ

No i to jest przydatne. Na przykład do funkcji Live View, czyli po prostu podglądu na żywo z każdego miejsca świata. To nie brzmi szczególnie przydatnie, ale wiążą się z tym inne udogodnienia. Na przykład tryb świadka, czyli głosowe wywoływanie udostępniania komuś (na przykład bliskim) nagrania z kamery na żywo. Nagrania są też automatycznie zapisywane w chmurze.

To przydatne przy zatrzymaniu lub innych niebezpiecznych sytuacjach drogowych. Nawiasem mówiąc, tak, kamerą można będzie w pełni sterować przy pomocy poleceń głosowych. 

Wspomaganie kierowcy - Nawet przy pożyczaniu samochodu

Podgląd przyda się pewnie też przy trybie obsługi, w którym kamera sama powiadomi użytkownika - po pożyczeniu samochodu komuś innemu - o typowych rzeczach, które można z nim robić. Czyli o parkowaniu lub wizycie w warsztacie. Do tego jest znany z poprzednich modeli ESOS, czyli automatyczne powiadamianie służb ratunkowych w razie wypadku i kilka innych przydatnych funkcji.

Nextbase iQ na czarnym tle

Producent chwali się również takimi funkcjami jak Roadwatch AI, czyli inteligentnym określaniu szybkości oraz kierunku ruchu sąsiadujących pojazdów, a wykorzystującymi ją systemami ADAS (ostrzeganie przed zagrożenia pojazdów i pieszych). Jest też DMS, działający na podczerwień, wybudzający podczas jazdy i utrzymujący uwagę kierowcy na drodze. 

Zbliżenie na Nextbase iQ

Firma chwali się też Spatial Awareness Technology, czyli po prostu rozpoznawaniem otoczenia przez sztuczną inteligencję i “przewidywaniem oraz rejestracją zdarzeń”. Wykorzystuje to na przykład Smart Sense Parking, na bieżąco obserwując otoczenie podczas postoju i zdalnie powiadamiając kierowcę o tym, że dzieje się coś podejrzanego - na przykład ktoś kręci się blisko samochodu.

Zobacz też: Profesjonalne kamery samochodowe

Co jeszcze?

Do tego GPS, prawdopodobnie rozwiązania poprawiające nagrywanie po zmroku szczegółow (HDR jest już obecny w droższych modelach Nextbase) i powiadomienia ze zdjęciami na temat zdarzeń, za pomocą dedykowanej aplikacji. Model prezentuje się interesująco, ale zobaczymy go w praktyce. Na razie nie wiadomo kiedy i za ile.

Sprawdź również inne informacje związane z CES 2022:

blog comments powered by Disqus
Nextbase iQ - Inteligentna kamera samochodowa na CES 2022