PODPOWIEDZI:

Rynek PC traci na wartości - To tylko przejściowe?

Rynek PC traci na wartości - To tylko przejściowe?

Badania wskazują na to, że rynek PC traci na wartości. IDC informuje o tym, że w nadchodzącym roku jeszcze bardziej spadnie prognozowana liczba wysyłanych komputerów osobistych i tabletów. Podkreślam, że jeszcze bardziej, bo przewidywania pogorszyły się w stosunku do tych z grudnia 2022.

Rynek PC traci na wartości w stosunku do poprzedniego roku o 11,2%. IDC - firma zajmująca się analizami - prognozuje, że w 2023 producenci wyślą tylko 403,1 miliona jednostek. To oznacza spadek poniżej wartości przedpandemicznych, a także prognoz z końcówki 2022 roku. Wtedy mówiono o transporcie do klientów 429,5 miliona jednostek. Raport wskazuje na to, że przestaje nas być stać na komputery.

Chwilowo będzie gorzej…

Przy tym trzeba pamiętać o tym, że do 2019 roku rynek przez długi czas się kurczył. Wtedy udało się sprzedać 410,8 milionów jednostek - 144,1 miliona tabletów i 266,7 miliona komputerów osobistych. Nastąpił pierwszy od 7 lat wzrost, związany z koniecznością wymiany urządzeń na wspierające Windows 10.

Następujące po tym wzroście lata, ze względu na sytuację pandemiczną, zaowocowały potrzebą posiadania komputerów osobistych w domach. Między innymi przez wzgląd na pracę oraz naukę zdalną. 

Sęk w tym, że obostrzenia COVID-owe są w odwrocie, a rynek nowych kupujących się wysycił. W dodatku rosnąca wartość dolara, a także wysoka inflacja, wpłynęły na naszą zdolność nabywczą.

… ale w przyszłości może być lepiej

IDC raportuje jednak, że wszystko może się zmienić w 2024 i 2025 roku. Głównie dlatego, że na drugą połowę 2025 roku przewidywane jest zakończenie wsparcia dla Windows 10. Oprócz konieczności odświeżenia w wielu firmach komputerów, również segment edukacji będzie miał wpływ na prognozowany wzrost.

Prognozy IDC na 4 najbliższe lata

Chromebooki oraz urządzenia na Androidzie to stały element krajobrazu budżetowych PC oraz tabletów. Z drugiej strony w ciągu najbliższych dwóch lat Apple najprawdopodobniej przegra na cyferki z platformami bazującymi na softwarze Microsoft i Google. Według Jitesha Ubraniego, menedżera badań IDC, to przez “[...] niedostatecznie szerokie przyjęcie marki wśród nabywców komercyjnych [...]”.

Długofalowo też zdaniem IDC nie będzie tak źle. Ze względu na postpandemicznie zwiększoną liczbę komputerów osobistych oraz tabletów, w domach pojawiło się więcej potencjalnych klientów. Osób, które za kilka lat będą gotowe na ulepszenie swoich urządzeń. IDC prognozuje transport do klientów lub dystrybutorów 435,3 miliona jednostek w 2027 roku.

Źródło: idc.com

blog comments powered by Disqus
Rynek PC traci na wartości - To tylko przejściowe?