PODPOWIEDZI:

ILE? Cena RTX 4070 zbija z nóg

Szybki spis treści:
ILE? Cena RTX 4070 zbija z nóg

Jeżeli planujesz zakup RTX 4070, pomyśl dwa razy. W sieci pojawił się wyciek na temat kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić za ten - ostatecznie średniopółkowy w rodzinie Ada Lovelace - model. Cena zbija z nóg. Jestem pewien, że nie znajdzie się wiele osób, które skusi taka oferta.

Osoby czekające na RTX 4070 będą rozczarowane. W sieci pojawił się wyciek dość znanego leakera, czyli Moore’s Law is Dead. Z filmu opublikowanego na jego kanale wynika, że dotarł do informacji, jakoby cena startowa RTX 4070 miała wynosić 749 dolarów. Na moment pisania artykułu to lekko ponad 3,3 tysiąca złotych, ale na naszym rynku trzeba w to wliczyć też podatki oraz marżę dystrybutorów. No i wziąć pod uwagę kontekst.

RTX 4070 nie ma sensu?

Żeby zrozumieć czemu taka cena jest oburzająca, trzeba się cofnąć w czasie do jesieni 2020 roku. Świat doczekał się nareszcie kart graficznych zdolnych do komfortowego odtwarzania gier z Ray Tracingiem w 4K, na przykład Cyberpunk 2077 na Ultra

Chipset ADA Lovelace

W tamtym okresie też na rynek trafił RTX 3070 w ciekawej cenie. Przy 499 dolarach to była świetna propozycja dla graczy. Szkoda tylko, że właściwie niedostępna, przez skalperów i wciąż wtedy żywą profesję kopacza kryptowalut.

Oczywiście RTX 4070 to zupełnie inna generacja, a - wraz z DLSS 3.0 - na pewno przebije pod kątem wydajności co mocniejsze jednostki Ampere, ale to nadal model z 70-tką w nazwie. Podniesienie ceny o 50% to spora sprawa.

Tym bardziej, że to dotyczy bazowych modeli. Zdaniem Moore’s Law is Dead NVIDIA naciska na to, aby wersje podkręcane przez zewnętrzne firmy kosztowały nie więcej niż 799 dolarów (ponad 3,5 tysiąca złotych).

Tak wygląda RTX 4090 na czarnym tle

To by było spoko, gdyby nie fakt, że RTX 4070 Ti wypuszczono na rynek dokładnie w takiej cenie bazowej. Czy płacenie takiej samej kwoty za lekko poprawioną przez MSI lub Palita, ale wciąż dużo gorszą, kartę graficzną ma sens? Z perspektywy gracza goniącego za klatkami na sekundę… Raczej nie. Dlatego ten przeciek może mijać się z prawdą.

Zdjęcie twitta z przeciekiem dotyczącym daty wydania RTX 4070

Z innych wiadomości - RTX 4070 pewnie pojawi się na rynku w kwietniu. Użytkownik Hongxing2020 upublicznił kilka dni temu informację sugerującą, że premiery nowej karty graficznej możemy się spodziewać 13.04.2023. Ile w tym prawdy? Ponownie nie wiadomo. Na pewno będziemy informować o oficjalnych zapowiedziach.

Źródło: Moore’s Law is Dead, @Hongxing2020.

blog comments powered by Disqus
ILE? Cena RTX 4070 zbija z nóg