PODPOWIEDZI:

Kart graficzne GeForce RTX 4080 Super już na rynku - Niewielka zmiana wydajności

Kart graficzne GeForce RTX 4080 Super już na rynku - Niewielka zmiana wydajności

Dzisiaj trafiły do sklepów karty GeForce RTX 4080 Super. Jeżeli czekaliście na kolejną mocniejszą wersję procesorów graficznych Nvidii, to już się doczekaliście. To następna ulepszona linia, po RTX 4070 Super i RTX 4070 TI Super. Zapewnia nawet do 1,4 razy wyższe osiągi w stosunku do RTX 3080 TI. Nie tak dużo w stosunku do wersji bez Super w nazwie.

Nowa karta graficzna również należy do rodziny Ada Lovelace. GeForce RTX 4080 Super notuje, w porównaniu do podstawowej wersji, wzrosty w wielu kluczowych specyfikacjach. Tylko, że wciąż pozostajemy przy 16 gigabajtach RAM.

Zmiany w specyfikacji w stosunku do poprzedniej generacji RTX 4080

Nowa karta ma więcej mocy obliczeniowej, rdzeni CUDA, przepustowości pamięci... W dodatku jest tańsza. GeForce RTX 4080 na rynek trafił w proponowanej cenie 7049 złotych. Mocniejszy wariant został wyceniony na start na 4999 złotych.

Nowa karta RTX 4080 Super, są pierwsze testy

GeForce RTX 4080 Super wyróżnia się wyższą wydajnością w stosunku do poprzedniej generacji, a także nowymi technologiami. Najważniejsza dla graczy - czyli DLSS 3, wykorzystujący generator klatek do uzyskania wyższej płynności oraz umożliwienia generowania jeszcze bardziej realistycznego oświetlenia z pomocą Path Tracingu - jest obecna bez zmian. Wraz z premierą nowych kart, pojawił się też sterownik wspierający je.

Poprawa wydajności RTX 4080 Super w stosunku do poprzednich generacji

Wyższa moc obliczeniowa teoretycznie obfituje lepszymi osiągami. W Internecie pojawiły się już pierwsze recenzje. Testerzy biją na alarm - zmiany są minimalne. PurePC zwraca uwagę na o około 2-3% większą wydajność. Jeszcze mniej wyszło redakcji TechpowerUp. To nie są zmiany, które mogą sprawić, że niedawni nabywcy RTX 4080 poczują się oszukani. Przy tym ceny obu kart graficznych obecnie są porównywalne, trudno więc mówić nawet o porządnym odświeżeniu serii.

Warianty GeForce RTX 4080 Super

Jeżeli chcecie kupić nową kartę graficzną na chipsecie Nvidii, to już możecie. Pojawiło się kilka różnych wariantów. Różnią się nieznacznie taktowaniem zegarów lub chłodzeniem, ale w większości trzymają się ceny proponowanej. Jednym z przykładów jest wersja od Inno3D odstępna w RTV Euro AGD w cenie 5159 zł.

Źródło: Nvidia, PurePC, TechpowerUp.

blog comments powered by Disqus
Kart graficzne GeForce RTX 4080 Super już na rynku - Niewielka zmiana wydajności