Opakowanie zawiera
- Telefon Samsung Omnia
- Zestaw słuchawkowy z adapterem 3.5mm, w tym dwie dodatkowe pary słuchawek dousznych
- Kabel danych
- Ładowarkę
- Rysik
- Płytę CD z oprogramowaniem
- Instrukcję użytkownika
Wygląd
Samung i900 Omnia przyciąga uwagę potencjalnego nabywcy smukłą linią i estetycznym wyglądem. Obudowa wykonana jest z tworzywa przypominającego polerowany metal.
Zredukowano do minimum ilość przycisków na panelu czołowym, uzyskane miejsce przeznaczono na duży, 3.2 calowy wyświetlacz, dzięki czemu urządzenie wyglądem przypomina sławnego iPhone'a. Niestety można mieć zastrzeżenia co do rozdzielczości ekranu. Aktualne 240x400 pikseli pozwala na odtworzenie obrazów z dobrą jakością, jednak po modelu tej klasy można było spodziewać się matrycy WVGA. Niestety, dużą wadą jest fakt, że praktycznie niemożliwe jest używanie telefonu przy bezpośrednio padającym słońcu, a wyświetlane kolory mają delikatnie żółty odcień. Brak zastrzeżeń co do czułości ekranu dotykowego, jednakże każde dotknięcie ekranu sygnalizowane jest lekką wibracją, nieważne, czy uruchomiona została jakaś funkcja, czy nie. To może być mylące, jeśli przez pomyłkę kliknęło się w złe miejsce.
Na panelu przednim umieszczone zostały dwa przyciski sprzętowe oraz mysz „optyczna", podobnie jak w modelu Samsung i780. Jednak urządzenie zaprojektowane jest w taki sposób, że podczas używania nie ma potrzeby korzystania z myszy.
Pozostałe przyciski sprzętowe znajdują się po prawej stronie telefonu. Są one odpowiednio duże i łatwe do wciśnięcia, ponadto mają przypisane po kilka funkcji, co znacznie usprawnia obsługę aplikacji, np. przycisk zwiększani głośności służy również jako klawisz zoom, a jednokrotne krótkie wciśnięcie migawki aparatu przenosi do galerii.
Po lewej stronie znajduje się uchwyt na akcesoria (np. na rysik), gniazdo ładowarki oraz port USB w tradycyjnym wydaniu. Niestety zrezygnowano z miniUSB, co jest dzisiaj dużo częściej spotykanym standardem.
W górnej części znajduje się mały i trudny do wciśnięcia przycisk włączający oraz przycisk resetu sprzętowego dostępny tylko przy użyciu rysika. Na tylnej ściance telefonu znajduje się 5 Mpix aparat z lampą błyskową. Aby dostać się do czytnika SD, konieczne jest usunięcia pokrywy baterii.
Aplikacje
Interfejs TouchWiz, typu all-in-one (wszystko w jednym), jednak w większości przyjazny użytkownikowi. Niestety brak jednolitego wyglądu ikon, gdyż niektóre z nich (m.in. na ekranie startowym, w menu głównym, w kontaktach) zostały przystosowane do naciskania palcem, jednak w aplikacjach windowsowych nadal pozostały niewygodne, małe ikonki, wymuszające używanie rysika. Sposób zamykania okienek również jest różny - krzyżykiem w górnym prawym lub w dolnym lewym rogu. Może być to denerwujące, gdyż wymaga sporego skupienia uwagi na obsługiwaniu telefonu.
Dużym plusem jest fakt, że przewijanie ekranu zostało zrealizowane jak w modelu F480 czy innych modelach z czułymi wyświetlaczami, a nie jak w starszych modelach Samsunga. Telefon ma też wbudowany czujnik położenia umożliwiający dopasowanie wyświetlania obrazu w pozycjach poziomej i pionowej, w zależności od aktualnego położenia urządzenia. Nie można jednak wyświetlić obrazu do góry nogami. Ekran startowy może być wyświetlany w dwóch wariantach:
- podzielony na trzy części, w centrum widoczny zegar, skróty do ostatnich połączeń wiadomości i e-maili. Pozostałe dwie części umożliwiają dostęp do szybkiego wybierania numeru telefonu i najczęściej używanych funkcji, np. np. włączenie czujnika ruchu, BT, WiFi). Rozwiązanie to znane jest z HTC Touch, jednak nie tak wydajne, gdyż nie pozwala na korzystanie ze wszystkich funkcjonalności telefonu.
- układ menu gadżetów, który umożliwia szybki dostęp do różnych typów zegara, kalendarza, odtwarzacza muzyki, radia, profili, skrótów do gier i notatek. Na ekranie wyświetlonych jest 12 dużych ikon, podobnie jak w menu głównym. Pierwsza i ostatnia linijka zawierają stałe elementy (szybkie wybieranie numeru telefonu, wiadomości, email, klawiatura numeryczna, kalendarz i menu główne). Ikony w środkowych rzędach są wybierane przez użytkownika. Naciśnięcie i przytrzymanie ikony umożliwia jej zmodyfikowanie.
Duża innowacją jest menu główne, składające się z dużych ikon, wyjątkowo wygodnych do naciskania palcem. Podmenu skrótów umożliwia dostęp do jedenastu wybranych aplikacji, które mogą być uszeregowane w porządku alfabetycznym lub według życzenia użytkownika, poprzez przeciąganie i upuszczanie. Stworzenie własnej listy oszczędza sporo czasu, ale wymaga tez sporo pracy.
Zaletą książki telefonicznej jest duży rozmiar czcionki, a także specjalnie powiększone ikony służące do wybierania numeru domowego / służbowego / komórkowego oraz wysyłania wiadomości. Niestety, przy połączeniu przychodzącym, numer osoby dzwoniącej jest słabo widoczny.
Jak dobrze wybrać budżetowy smartfon?>>>
Organizer umożliwia wybór alarmu spośród niezliczonej ilości dzwonków, powtarzanych z częstotliwością dnia / tygodnia / miesiąca/ roku lub w dowolne dni wskazane przez użytkownika. Można tu również znaleźć światowy zegar, charakteryzujący się miłym dla oka designem, który umożliwia wybór miasta. Przypomina wyglądem nieco mapę Google. Ostatnią aplikacją w tym menu jest Timer.
Kalendarz jest absolutnie standardowy. Kalkulator otrzymał nowy design, jednakże nie oferuje innych funkcji niż standardowy kalkulator Windows. Podczas wpisywania wiadomości skorzystać można z kilku metod:
- Rozpoznawanie pisma
- Klawiatura
- Rozpoznawanie liter
- Samsung Keypad
- Samsung Phonepad
Samsung Keypad wydaje się najwygodniejsza dla pionowej orientacji wyświetlacza. W połączeniu ze słownikowym wpisywaniem T9 pozwala na naprawdę szybkie wpisywanie tekstu. Przy orientacji poziomej najwygodniejsza do pisania jest pełna klawiatura QWERTY. Jedyną niedogodnością, do której trzeba się przyzwyczaić, jest położenie klawisza spacji po prawej stronie.
Dzięki powyższym udogodnieniom wysyłanie emaili z telefonu staje się coraz wygodniejsze. Windows Mobile 6 obsługuje wiadomości email w formacie HTML. Klient poczty przypomina Outlooka znanego z PC, oferuje opcje filtrowania, odpowiadania oraz przekazywania wiadomości innym osobom. Miłym dodatkiem jest możliwość automatycznego pobrania ustawień poczty elektronicznej bezpośrednio z Internetu. Telefon może próbować pobrać ustawienia po wpisaniu nazwy użytkownika i hasła (np. do poczty Gmail).
Wysyłanie załączników również nie sprawia problemów. Telefon można zsynchronizować np. z firmowym serwerem Exchange.
Łączność
Jako czterozakresowy telefon Samsung Omnia jest prawdziwie światowym urządzeniem. Niestety tylko jeden zakres UMTS sprawia, że nie będzie możliwe korzystanie z szybkiego Internetu w USA. Telefon wspiera następujące systemy transmisji danych: GPRS, EDGE i HSDPA (umożliwia transmisje danych z prędkością do 7,2Mbit/s w państwach Europejskich).
Dzięki wbudowanej karcie Wi-Fi b/g możliwe jest również połączenie telefonu z siecią bezprzewodową WLAN. Dodatkowo Samsung Omnia został wyposażony w moduł Bluetooth 2.0 co umożliwia na transmisję danych na nieduże odległości.
Zastosowana przeglądarka internetowa jest niemal identyczna jak w HTC Touch Diamond. Jest to spersonalizowana wersja przeglądarki Opera 9.5. Otwieranie stron, zooming, przewijanie jest płynne i bardzo proste. Oto lista nowych funkcji przeglądarki:
- podczas przeglądania/przewijania strony, w górnej części okna, pojawia się mapka umożliwiająca łatwiejszą nawigację na stronie
- wspieranie przełączania między wieloma przeglądanymi stronami
- zooming przez podwójne kliknięcie w prawą część ekranu
- automatyczne przełączanie w tryb pełnoekranowy
- obracanie ekranu powoduje natychmiastowe przełączenie przeglądarki w tryb poziomy
- podczas pracy w trybie innym niż pełnoekranowy wyświetlany jest pasek ze standardowymi ikonami (powrót, menu, ulubione itp.)
Wiele wymienionych funkcji stanowi ulepszenie w stosunku do przeglądarki z HTC Touch Diamond. Niestety, w przeglądarce, nie jest możliwe wyświetlanie obiektów flash oraz filmów.
Dodatkowo dostępny jest Pocket Internet Explorer ale nie widzę powodu dla którego ktoś miałby w ogóle uruchamiać tą przeglądarkę.
Urządzenie można standardowo zsynchronizować z komputerem po przez ActiveSync (Win XP) czy Centrum Urządzeń Mobilnych (Win Vista). Możliwe jest również podłączenie telefonu do komputera w trybie Masowego Urządzenia Magazynującego (dysk USB).
Aparat fotograficzny
Samsung i900 Omnia z systemem Windows Mobile jest jednym z pierwszych urządzeń wyposażonych w 5 Mpix aparat cyfrowy z funkcją autofocus, lampą błyskową oraz wieloma funkcjami zapożyczonymi od wysokiej klasy aparatów cyfrowych. Oferuje również porównywalną jakość zdjęć i obrazu video. Pod tym względem jest więc zdecydowanym liderem wśród pozostałych telefonów z tym samym systemem operacyjnym.
Pierwszą wielką zaletą aparatu jest szybkość przetwarzania obrazu. Interfejs uruchamia się dość wolno (ok. 3 sekundy), jednak już ogniskowanie i zapisywanie jest szybkie (ok. 2 sekundy każda z operacji). Aparat dostosowany jest do obsługi wyłącznie palcami i posiada duże ikony z wyraźnie zaznaczonymi funkcjami. Wszystkie najważniejsze funkcje (lampa, rozdzielczość, focus, ekspozycja, tryb migawki) są widoczne na ekranie, co bardzo upraszcza obsługę, gdyż nie trzeba zagłębiać się w skomplikowane menu, przewijać okienek i potwierdzać operacji. Pozostałe ustawienia zgrupowane są w dwóch tabelach, po kilka stron każda. Jeśli uruchomiony zostanie GPS, możliwe będzie przypisanie wykonanego zdjęcia do współrzędnych miejsca, w którym zostało zrobione.
Najważniejszą zaletą aparatu w Samsungu i900 Omnia jest jakość wykonywanych fotografii. Zdjęcia wykonane na zewnątrz mają piękne, nasycone, choć niezbyt rzeczywiste kolory. Zdjęcia wykonane wewnątrz są nieco gorszej jakości, zwłaszcza jeśli brak jest dostatecznego doświetlenia. Zdjęcia są zaszumione, a szczegóły słabo widoczne. Lampa błyskowa daje mocne światło, dlatego zdjęcia w ciemności należy wykonywać z odpowiedniego dystansu. Podczas wykonywania zdjęć w trybie makro aparat zachowuje się nieco lepiej, również światło z lampy błyskowej zostaje nieco zredukowane, więc robiąc zdjęcia z bardzo bliska można użyć flesza. Nagrywanie filmów można wykonywać z maksymalną rozdzielczością 640x480, 15fps (klatek na sekundę) , w formacie MPEG4. niestety nie udało się uniknąć klatkowania, kamera nie nadaje się więc do filmowania bardziej dynamicznych scen. Dźwięk, mimo że lekko zaszumiony, jest relatywnie dobry. Podsumowując, Omnia podnosi poprzeczkę dla aparatów w konkurencyjnych modelach telefonów, dorównując najlepszym, np. Nokia N82 czy N95 8GB.
Multimedia
W Samsungu zainstalowano aplikację do przeglądania zdjęć i obrazów - Photo Slides. Program umożliwia tworzenie albumów, które później można przeglądać w trybie pokazu slajdów. Niestety nawigowanie w programie przy pomocy strzałek, a nie np. po przez przeciąganie elementów na ekranie, jest co najmniej niewygodne... Do otwierania plików muzycznych i filmów przypisana jest aplikacja Touch Player a nie standardowy MediaPlayer z Windows Mobile. Aplikacja jest dobrze przystosowana do obsługi palcem. Można wybrać sortowanie plików wg albumu, artysty, i rodzaju/gatunku. Niestety w programie zabrakło korektora graficznego (Equalizera).
Samsung i900 Omnia sprawdza się jako dobry odtwarzacz audio. Co prawda dźwięk płynący z głośnika jest nieco cichy i lekko metaliczny ale bardzo czysty. Podłączenie słuchawek powoduje znaczną poprawę sytuacji i Samsung staje się jednym z najlepszych odtwarzaczy audio wśród telefonów. Dźwięk wydobywający się ze słuchawek jest odpowiednio głośny i czysty. Gdyby nieco ekstrawagancki design słuchawek, mimo doskonałej jakości dźwięku i dobrego dopasowania do uszu nie odpowiadał użytkownikowi, możliwe jest podłączenie dowolnych słuchawek przez adapter 3,5mm. Dodatkowo Omnia jest jednym z niewielu przykładów na to, że w telefonie z systemem Windows Mobile można dobrze wyświetlać i zarządzać informacjami ID3 zawartymi w plikach muzycznych (dane n/t albumu, wykonawcy itd.).
Producent zapewnia, że aplikacja Touch Player doskonale poradzi sobie z filmami DivX/XviD o rozdzielczości do 720x480 pikseli.
Wbudowane odbiornik radiowy FM umożliwia zapamiętanie dwóch grup po sześć stacji radiowych. Obsługa aplikacji jest dosyć prosta i intuicyjna. Jedyną, wartą wspomnienia „niezwykłą" funkcją odbiornika FM jest możliwość nagrywania odsłuchiwanej stacji. Jednak jakość odbieranego dźwięku nie zachęca do zbyt częstego korzystania z tej funkcji.
Oprogramowanie
Dzięki zastosowaniu w Samsungu prawdopodobnie najszybszego użytego w telefonie procesora powoduje, że poruszanie się po menu jest płynne, nawet jeśli pracuje kilka aplikacji w tle.
Task switcher, pojawiający się przy wybieraniu głównego menu jest bardzo pomocną aplikacją pozwalającą na zamknięcie wybranych/wszystkich programów pracujących w tle. Możliwe jest również kontrolowanie aplikacji Touch Player z tego miejsca.
W telefonie zainstalowano również Office Mobile (pozwalający na edytowanie plików Word i Excel, włączenie z plikami Office 2007 oraz przeglądanie prezentacji PowerPoint) oraz czytnik plików PDF. Generalnie wszystkie te aplikacje poprawnie i szybko otwierały dokumenty. Niestety przeglądanie dokumentów PDF jest nieco uciążliwe ze względu na konieczność użycia małych niewygodnych strzałek zamiast palca.
Do dyspozycji użytkownika dostępny jest Video Editor, który jak na złość pozwala na edycję filmów nagranych telefonem tylko o rozdzielczości QVGA lub niższej. Absurdalna jest możliwość nagrywania filmów z wyższą rozdzielczością bez możliwości edycji. Nie mniej jednak Video Editor oferuje wiele interesujących efektów i funkcji, jak np. dodawanie podpisów, łączenie zdjęć i filmów itd.
GPS
Samsung i900 Omnia został wyposażony w odbiornik GPS, któremu tzw. zimny start zajmuje około 2minut. Zainstalowane GoogleMaps pozwala na nawigowanie z punktu A do B. Niestety do działania GoogleMaps potrzebne jest ciągłe połączenie z Internetem, w momencie utraty zasięgu kończy się również nawigowanie. Oczywiście użytkownik może skorzystać z wielu dostępnych na rynku programów do nawigacji GPS.
Bateria
Samsung i900 Omnia wyposażono w baterię o pojemności 1440 mAh, która przy przeciętnym używaniu telefonu umożliwia do 4 dni ciągłej eksploatacji. Przy włączonych energożernych funkcjach akumulator pozwala na ponad jeden dzień pracy. Wynik ten jest dosyć imponujący na tle konkurencyjnych smartfonów.
Podsumowanie
Smartfon Samsung i900 Omnia jest jednym z najciekawszych modeli ostatniego kwartału obok IPhona Touch i HTC Diamonda. Multimedialny telefon pracujący na systemie Windows Mobile to prawdziwy rarytas wśród oferty koreańskiego producenta. Gdyby nie podatna na zarysowania obudowa i brak miejsca na rysik to Omnia byłaby idealnym smarfonem.