PODPOWIEDZI:

Netgear WNR3500L test Routera

Wśród sprzętu sieciowego dla domu panuje bardzo zażarta walka. Producenci często dysponują podobnymi rozwiązaniami, jednak są perełki, na które warto szczególnie zwrócić uwagę. Czy do takich routerów należy również Netgear WNR3500L?

Netgear WNR3500L-100PES

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Mnogość opcji konfiguracji
  • Proste udostępnianie przestrzeni dyskowej dzięki funkcji ReadSHARE
  • Wsparcie dla OpenSource
  • Wspiera standard WiFi 802.11 b/g/n z N300
WADY
  • Wykończenie z błyszczącego czarnego plastiku

Zawartość opakowania

Jak doskonale wiecie naszym celem jest przede wszystkim doradztwo w wyborze sprzętu potencjalnym nabywcom. Abyście nie byli zaskoczeni tym, co znajdziecie w środku - kilka informacji właśnie na ten temat.

WNR3500L fot1

Wyposażenie dodatkowe nie rozpieszcza i producent ograniczył je do niemal absolutnego minimum. W komplecie poza samym routerem nabywca otrzyma niezbyt długi przewód sieciowy. Według oznaczeń producenta ma służyć do połączenia modemu z routerem, ale oczywiście równie dobrze można go użyć do innego rodzaju połączenia, na przykład do komputera.

Dodatkowo w opakowaniu znajdziemy zasilacz sieciowy.

W zasadzie na tym się akcesoria kończą, bo reszta to standardowy zestaw instrukcji obsługi w formie papierowej oraz tak zwana rescueCD - instrukcja zapisana na płycie CD.

Wygląd i wykonanie

Obudowa Netgear WNR3500L wykona jest z czarnego i niestety błyszczącego tworzywa. Router przystosowany jest w zasadzie jedynie do pracy w pozycji stojącej. Częścią zestawu jest nóżka, która posiada dwa gumowe paski zapobiegające przesuwaniu się urządzenia.

WNR3500L fot3

WNR3500L fot5

Zarówno na górze jak i na dole routera producent umieścił niewielkie otwory wentylacyjne. Nie ma ich natomiast po bokach.

WNR3500L fot7

Na froncie poza kompletem diod mamy również podświetlany przycisk WPS (może on być wam znany również jako QSS), który pozwala na proste podłączenie się do zabezpieczonej sieci WiFi bez konieczności ręcznego wpisywania hasła.

WNR3500L fot4

Boki urządzenia w zasadzie nie posiadają żadnych ozdobników, bo i po co, a jedynie wytłoczone logo producenta.

Wyposarzenie w porty

Ten element oceny urządzenia jest jednym z istotniejszych podczas oceny produktu. Producent zadbał o to, aby docelowa grupa odbiorców WNR3500L była zadowolona również z tego aspektu urządzenia.

WNR3500L fot6

Na tyle - bo tu są zlokalizowane wszystkie porty oraz przyciski (poza WPS), mamy do naszej dyspozycji włącznik/wyłącznik routera, powyżej znajdziemy wejście do zasilacza sieciowego. Idąc dalej mamy: wejście WAN (RJ-45), cztery porty Ethernet RJ-45, port USB (ReadSHARE), niewielki przycisk RESET oraz włącznik/wyłącznik sieci WiFi.

Panel administracyjny

Konfiguracja routera odbywa sie oczywiście z poziomu przeglądarki. Tam po zalogowaniu się na stronę konfiguracyjną ukazuje się nam panel podzielony na dwie zakładki: funkcje podstawowe i zaawansowane.

Przy okazji warto nadmienić, że WNR3500L jest routerem wspierającym OpenSource - mamy więc praktycznie nieograniczone możliwości modyfikacji firmware urządzenia.

Przy okazji pierwszego logowania do panelu - urządzenie automatycznie zlokalizuje naszą strefę czasową oraz region. To pozwala na doinstalowanie naszego ojczystego języka.

WNR3500L p8

Sprawdzone zostaną również aktualizacje firmware.

WNR3500L p5

W panelu konfiguracji podstawowej w formie graficznej wyświetlane są wszystkie niezbędne informacje zarówno o statusie urządzenia, jak i aktywności poszczególnych funkcji.

WNR3500L p6

Panel podstawowy moim zdaniem i tak posiada sporo opcji, co początkujących użytkowników może wprawić w zakłopotanie.

Panel zaawansowany jest rozszerzoną wersją tego podstawowego i już bez graficznego przedstawienia wszystkich podstawowych informacji o sprzęcie oraz tym, co się dzieje z naszą siecią.

Szczególną uwagę moim zdaniem warto zwrócić na dwie funkcje. Pierwsza to zabezpieczenie dostępu - pozwala nam ono na blokowanie dostępu do określonych witryn np. według słów kluczowych, na stałe, bądź według harmonogramu. Możemy również określić bardziej szczegółowe wytyczne blokowania witryn.

WNR3500L p1

WNR3500L p2

Druga z opcji to "dostęp gościnny". Jest to nic innego jak prosty konfigurator funkcji udzielania tymczasowego dostępu do naszej sieci osobom trzecim - taki swoisty HotSpot.

WNR3500L p3

Bardziej popularną jest funkcja ReadSHARE. Ta pozwala nam na proste lub zaawansowane udostępnianie na przykład miejsca na podłączonym do routera dysku danych w sieci.

WNR3500L p7

WNR3500L p4

Ja tylko przypomnę, że na łamach naszego portalu ta funkcja Netgear była omawiana w jednym z poprzednich testów urządzeń Netgear.

Wrażenia z użytkowania i podsumowanie

Instalacja routera jest bardzo prosta, ogranicza się do podpięcia minimum dwóch kabli i to wszystko. Dla użytkowników najbardziej "zielonych" Netgear już wstępnie skonfigurował swój produkt, dzięki czemu podłączenie komputerów będzie się ograniczało albo do wciśnięcia na froncie obudowy routera przycisku WPS, albo do wpisania predefiniowanego hasła.

WNR3500L fot2

Jeżeli sięgniemy po więcej do panelu administracyjnego, czar łatwej obsługi po części pryska. Po części, bo problemy mogą mieć początkujący użytkownicy. Gąszcz opcji nawet w wersji podstawowej może nie każdemu odpowiadać. Natomiast doskonale odnajdą się już osoby bardziej zaawansowane, tym bardziej, że sam interfejs jest w pełni spolszczony.

Wydajność urządzenia oceniałem zarówno kopiując pliki w sieci lokalnej, jak i przez Internet. Ja większych uwag nie mam, jednak pamiętajcie o moim wolnym łączu z zaledwie 100Mbps pobieranie i 4Mbps wysyłanie.

Zasięg WiFi na niewielkie mieszkanie jest wystarczający. Pamiętajmy, że router ten nie posiada zewnętrznej anteny wzmacniającej sygnał WiFi. Sieć podczas całego okresu testów była stabilna, nie było problemów ze zrywaniem połączenia ani po kablu, ani przez WiFi. Transfery nie odbiegały od tych jakie mam na co dzień, to samo dotyczy pingu na najbliższe serwery.

Moim zdaniem z uwagi na szereg przydatnych opcji jest to router warty uwagi nie tylko dla zwolenników OpenSource, ale również dla tych, którzy nawet nie wiedzą co to jest. Szkoda, że producent postawił na wykonanie z błyszczącego plastiku, a urządzenie może stać w zasadzie tylko w jednej pozycji. Są to jednak wady, które można wybaczyć zwłaszcza, że WNR3500L kosztuje około 200zł, a oferuje nam dużo jeżeli chodzi właśnie o opcje administracji siecią.

blog comments powered by Disqus
Netgear WNR3500L test Routera