PODPOWIEDZI:

Sapphire R9 270X Vapor-X test karty graficznej

Sapphire to znany producent kart graficznych AMD. Wraz z premierą nowych układów tego producenta, Sapphire wydało również konstrukcję R9 270X z chłodzeniem Vapor-X opartym o komory parowe. Czy karta spełnia wymagania graczy?

Sapphire R9 270X Vapor-X

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Niskie temperatury pracy
 • Niska głośność pracy
 • Niewielkie wymagania energetyczne
 • Wysoka jakość wykonania
WADY
 • Brak

Wygląd i wykonanie

Dzisiaj zaczniemy nie od parametrów technicznych, a od wyglądu i wykonania karty.

Sapphire R9 270X Vapor X fot1

O ile producenci często chcą zwrócić uwagę potencjalnych kupujących na swój produkt, jak również niebagatelnym wyglądem, tak konstrukcja R9 270X Sapphire prezentuje się zdecydowanie bardziej klasycznie.

Czarna aluminiowa obudowa w zasadzie nie posiada żadnych ozdobników, poza naklejką w środkowej części chłodzenia oraz plastikową dostawką na końcu karty. Ta z wyglądu przypomina mi wyloty silników odrzutowych, jednak żadnej funkcji w wentylacji nie spełnia.

Co do wykonania, to o tej karcie mógłbym się w zasadzie wypowiadać w samych superlatywach. Aluminiowa obudowa, dobre spasowanie elementów chłodzenia, czarne matowe PCB, a na dodatekkonstrukcja jest na tyle lekka, że się nie ugina pod wpływem własnego ciężaru.

Specyfikacja techniczna

Powoli możemy przechodzić do konkretów.

Zacznę od tego, że karta Sapphire może pracować w dwóch trybach: zwykłym oraz z aktywnym Lethal Boost. Tryb ten, który aktywujemy przyciskiem na karcie, zwiększa taktowanie GPU oraz pamięci. Testy karty były przeprowadzone właśnie z aktywną tą funkcją, toteż dalsza część artykuły będzie dotyczyła tylko i wyłącznie tej opcji wydajnościowej.

Image Hosted by ImageShack.us

Karta została wykonana w procesie technologicznym 28nm. Na pokładzie ma 1280 jednostek cieniujących. Rdzeń GPU taktowany jest zegarem 1100MHz. Na pokładzie R9 270X jest 2GB pamięci GDDR5 z szyną 256bit i taktowaniem efektywnym 5800MHz.

Karta łączy się z komputerem slotem PCI-E x16 w standardzie 3.0. Na czarnym PCB karty znalazł się również mostek CF.

Sapphire R9 270X Vapor X fot7

Sapphire R9 270X Vapor X fot6

Do prawidłowego działania konstrukcja testowanej karty wymaga podpięcia dwóch 6PIN wtyczek PCI-E z tym, że jeżeli nie ma jej nasz zasilacz, producent dołączył niezbędne akcesoria w komplecie. Na tym etapie wspomnę również o wymaganym zasilaczu. Przy obciążanej samej karcie platforma pobierała około 300W z gniazdka (komputer będzie brał mniej), a przy katowanym CPU po OC oraz grafice przez FurMark zestaw z gniazdka ciągnął około 470W. Widzimy więc, że minimum jest to zasilacz 500W dla bardziej prądożernych platform (czytaj na AMD po OC :) ) lub ~450W dla bardziej oszczędnych konstrukcji.

Sapphire R9 270X Vapor X fot5

Karta od śledzia mierzy sobie 26,5cm długości, wejdzie więc do zdecydowanej większości obudów na rynku.

Sapphire R9 270X Vapor X fot2

Zajmuje ona całe dwa sloty na naszej płycie, ale warto pomyśleć i pamiętać o przyzwoitej wentylacji, dlatego polecam trzeci slot zostawić również wolny.

Wyposażenie w porty

Sapphire R9 270X to standardowy zestaw gniazd wyjść. Na śledziu do dyspozycji użytkownika są dwa gniazda DVI i po jednym pełnowymiarowym HDMI oraz DisplayPort.

Sapphire R9 270X Vapor X fot8

Układ chłodzenia

Chłodzenie na testowanej karcie to znany układ Vapor-X. Konstrukcja ta można powiedzieć, że jest jedyna w swoim rodzaju na rynku. Radiator oparty jest o zestaw komór parowych. Działanie tego systemu można porównać trochę do ciepłowodów. Układ w kształcie komory zapiera parującą pod wpływem ciepła ciecz. Ta ma w teorii szybciej oddawać ciepło w górę chłodzenia, co ma zapewnić niższe temperatury karty oraz większą kulturę pracy chłodzenia. Teoria brzmi świetnie i na schematach też to wygląda ładnie, tyle że w praktyce karta znajduje się najczęściej w pozycji odwróconej do tej przedstawianej na schematach, a źródło ciepła (GPU) jest na górze komory, a nie na dole. Ciepło grawitacyjnie też chce iść ku górze - jak więc sprawdzi się to w przypadku szarego Kowalskiego? Sprawdzimy to w dalszej części testu.

Sapphire R9 270X Vapor X fot3

Sapphire R9 270X Vapor X fot4

Do komór parowych przytwierdzone są bezpośrednio rurki cieplne, które odprowadzają ciepło do dalszej części chłodzenia.

Wymianę ciepła z otoczeniem ułatwiają dwa wentylatory przytwierdzone do aluminiowej obudowy chłodzenia.

Platforma testowa

Procesor

AMD FX-6300 @4.4GHz

Chłodzenie procesora

NZXT Kraken X40

Pamięć RAM

DDR3 Patriot 2x2GB 1333MHz CL9

Płyta główna

ASRock 970 Extreme 3

Karta graficzna

Sapphire R9 270X Vapor-X

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache

Zasilacz

Be Quiet Dark Power PRO 10 650W

Obudowa

Bitfenix Colossus

Monitor

Benq XL2420T

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Wersja sterowników

13.11

Metodyka

 • Testy syntetyczne

Do przetestowania wydajności karty wykorzystaliśmy testy syntetyczne: 3DMark (pod uwagę biorąc wynik cząstkowy GPU z testu Fire Strike), 3DMark 11 (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU). Nie dokonywaliśmy żadnych zmian w ustawieniach programów testujących.

 • Gry

Battlefield 4 - Kampania: Rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Misja: Singapur - pomiar odbywa się od zwodowania łodzi aż do momentu dojścia do autostrady.

Battlefield 4 - Multi: Zarówno rozdzielczość jak i detale pozostają bez zmian. Być może zdziwi Was fakt, że detale "tylko" średnie, jednak chcemy dać szansę również kartom słabszym, które zwyczajnie z wyższymi ustawieniami by sobie nie poradziły.

Battlefield 3 rozgrywka jednoosobowa – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Operacja Gilotyna”.

Battlefield 3 Multiplayer – Szczegółowość detali ustawiliśmy na ultra. Rozgrywka toczyła się z rozdzielczością FullHD 1920x1080 pikseli, mapa na 64 graczy.

Medal Of Honor Warfighter kampania – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080 pikseli (FullHD), odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Przypływ zmian”.

Medal Of Honor Warfighter Multiplayer - ustawienia szczegółowości detali na Ultra, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli.

FarCry 3 – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Palenie zioła”.

 • Pomiar temperatury, ciśnienia akustycznego

Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms. Zakres temperaturowy pracy sonometru obejmuje temperaturę od 0 do 40 stopni Celsjusza. Prezentowane wyniki zostały skorygowane do wartości tła 37dBA (jeżeli w dzień pomiaru tło było niższe, to do wartości zmierzonej dodawana była różnica, tak aby tło wynosiło dokładnie 37dBA)

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystaliśmy termometr bezdotykowy Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza. Odczyt temperatury karty dokonaliśmy programem MSI Afterburner. Przedstawione wyniki na wykresach ukazują wartości skorygowane do temperatury otoczenia 23 stopni Celsjusza w taki sposób, że gdy w czasie pomiaru temperatura otoczenia była wyższa od 23 stopni, różnica ta była odejmowana od wyniku końcowego, aby wynik skorygować do wartości odniesienia 23 stopni względem otoczenia.

 • Pobór prądu (platforma)

Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy z podkręconym procesorem AMD (do obciążenia procesora wykorzystany był program Prime95), a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C.

Watomierz posiada dokładność +/- 2% +/-2W, jego napięcie pracy to 230V AC/50Hz. Pomiar rozpoczyna się od 3W, a maksymalna mierzalna moc to 3000W. Temperatura pracy watomierza LEDSystems 6907C to od 0 do 40 stopni Celsjusza przy wilgotności otoczenia poniżej 75%.

Wyniki testów

 • Testy syntetyczne

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

 • Gry Kampania

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

 • Gry Multi Player

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

 • Temperatury pracy i pomiar ciśnienia akustycznego

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

 • Pobór prądu (platforma)

Image Hosted by ImageShack.us

Omówienie wyników testów

Testowana konstrukcja zrobiła na mnie dobre, a nawet bardzo dobre wrażenie. Choć wyglądem mnie nie zachwyca, liczy się wydajność, temperatury i głośność pracy.

Wydajnościowo Sapphire R9 270X prezentuje podobny poziom, co testowana wcześniej konstrukcja Gigabyte. W dwóch grach testowana dzisiaj konstrukcja wygrywa, a w jednej przegrywa. Różnice nie są jednak kolosalne, a przy prezentowanych wartościach FPS nie są widoczne gołym okiem. Z naszych testów wynika niewielka przewaga Sapphire, jednak warto zwrócić uwagę, iż w innych grach wcale tak być nie musi.

Testowana karta jest w stanie zapewnić nam w pełni komfortową rozgrywkę również w najnowszych tytułach, z maksymalną szczegółowością detali oraz w rozdzielczości FullHD. Bardzo dobrze pokazuje to nasze video, do którego serdecznie zapraszam.

Ważnym elementem oceny kart graficznych jest głośność pracy oraz temperatury konstrukcji. W tym miejscu dochodzimy też do problemu odwróconej cyrkulacji w komorach parowych w przypadku tradycyjnego położenia karty w obudowach. Jak widać na podstawie przeprowadzonych testów, karta wypadła bardzo dobrze. Obecnie jest to czołówka kar jeśli chodzi o głośność pracy karty, a i temperatury choć nie zachwycają, to są na bardzo dobrym, niskim poziomie.

Na koniec wspomnę o poborze prądu przez całą platformę. W tym teście nasz komputer wraz z R9 270X od Sapphire na pokładzie, wykazał umiarkowany apetyt na Waty.

Podsumowanie

Sapphire R9 270X spełniła w 100% moje wymagania - no może poza wyglądem, ale to kwestia gustu, a o tym jak wiadomo się nie dyskutuje. Karta przy zachowaniu dobrych temperatur i bardzo wysokiej kultury pracy oferuje wydajność nie gorszą od rywali, a często i wyższą. Umiarkowany apetyt na waty również należy do atutów tej karty. Czu produkt Sapphire ma więc jakieś minusy? Moim zdaniem nie, bo karta prezentuje bardzo zrównoważoną specyfikację oraz testy, które przemawiają na jej korzyść. Konstrukcja Sapphire może więc z czystym sumieniem dostać maksymalną ocenę i rekomendację portalu.

rekomendacja

blog comments powered by Disqus
Sapphire R9 270X Vapor-X test karty graficznej