PODPOWIEDZI:

Acer Aspire M3 Touch 581PTG [TEST]

Ultrabooki to urządzenia o niezwykle smukłej budowie i parametrach nie odstających od pełnowymiarowych komputerów przenośnych. Acer Aspire M3 Touch 581PTG to jeden z mocniejszych przedstawicieli serii. Zapraszamy Państwa dzisiaj na jego test.

Acer Aspire M3 Touch (m3-581PTG-53316G12Makk)

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Długi czas pracy na baterii
  • Wydajność/cena
  • Jakość/cena
  • Pełnowymiarowa klawiatura numeryczna
  • Dobrej jakości dźwięk
  • Dotykowy ekran z 10 punktowym dotykiem
WADY
  • Wąskie kąty widzenia ekranu
  • Podatny na zabrudzenia

Sercem komputera jest dwurdzeniowy czterowątkowy procesor Intel Core i5 trzeciej generacji. Ta wykonana w 22nm procesie technologicznym jednostka jest taktowana zegarem 2,4GHz.

fig2

Poza zintegrowaną kartę graficzną konstrukcja posiada układ Nvidia GT640M z 1GB pamięci GDDR3.

fig3

Do dyspozycji procesora producent przewidział 6GB pamięci RAM. Z kolei na dane użytkownika jest dokładnie 101GB pamięci ulokowanej na dysku SSD.

Ekran to konstrukcja o przekątnej 15,6” i podświetlaniu ledowym. Rozdzielczość panelu to 1366x768 pikseli jednak jej najważniejszą cechą jest fakt, iż jest to ekran dotykowy z obsługą do 10 punktów! Na górnej ramce producent umieścił również kamerkę umożliwiającą wykonywanie wideorozmów oraz wykonywanie zdjęć.

fot5

Poza wyżej wymienionymi parametrami komputer jest wyposażony w kartę sieciową z obsługą standardów 802.11b/g/n oraz moduł Bluetooth 4.0.

Ultrabook dysponuje 3 portami USB w tym 1x3.0 oraz 2x2.0 – wszystkie ulokowane z tyłu komputera. Ponadto znajdziemy tam pełnowymiarowy port HDMI, wejście sieciowe Ethernet oraz wyjście słuchawkowe. Niestety, ale żaden z portów USB nie został ulokowany z boku komputera.

fot4

Napęd optyczny to standardowa nagrywarka DVD. Po tej samej stronie producent umieścił również czytnik kart pamięci SD.

Jako że Acer Aspire M3 to ultrabook, ważne w jego ocenie są również wymiary. Komputer w najgrubszym miejscu liczy sobie zaledwie 23mm.

Testując produkt Acera oceniliśmy zarówno jego wydajność jako całości, komfort pracy, czas pracy na baterii a także, wydajność dysku SSD oraz przydatność w grach.

Na pierwszy ogień poszedł test dysku. Do tego celu użyliśmy programu ATTO Disk Benchmark. Wyniki testu prezentujemy poniżej:

fig4

Na drugi test wybraliśmy program PCMark 7 oceniający ogólną wydajność systemu. W tym teście komputer uzyskał 4583 punkty (KLIK!).

Do sprawdzenia wydajności w grach użyliśmy dwóch programów syntetycznych (3DMark Vantage oraz 3Dmark 11), a także sprawdziliśmy, jak konstrukcja poradzi sobie z takimi tytułami jak: Medal Of Honor Warfighter, Battlefield 3 oraz FarCry 3.

Ustawienia szczegółowości grafiki w każdej grze zostały zmienione na minimalne - ponieważ niektóre tytuły w wyższych ustawieniach były całkowicie nie grywalne. Rozdzielczość w jakiej odbyły się testy pozostawiliśmy bez zmian (natywna rozdzielczość monitora).

Na koniec pozostawiliśmy test dotyku. Ten przeprowadziliśmy w programie Paint zwiększając kolejno ilość punktów dotyku na ekranie.

Wyniki testów

fig1

3DMark 11: P567 (Klik!)

3DMark Vantage: P2694 (Klik!)

Multitouch (paint):

mt

Czas pracy na baterii oceniliśmy w czasie pracy w internecie korzystając z połączenia WiFi. Poza uruchomioną przeglądarką pozostawiliśmy bez zmian aktywne aplikacje w tle zainstalowane przez producenta. Podświetlanie matrycy było ustawione na maksymalne, a schemat zasilania – zbalansowany. W takich warunkach testowych w pełni naładowana bateria pozwoliła na 5,5h nieprzerwanej pracy. Jest to prawie trzy godziny mniej, jak podaje producent, ale wynik i tak należy uznać za wysoce zadowalający.

Podsumowanie

Acer Aspire M3 581PTG jest komputerem wydajnym. Pozwala na komfortową pracę przez długi czas na baterii. Ekran dobrze oddaje barwy, ale trochę do życzenia pozostawiają jego kąty widzenia i to zarówno w pionie jak i poziomie. Dysk SSD pozwala na bardzo szybki dostęp do danych, ale i samego systemu. Czas uruchamiania Windows 8 na poziomie około 17 sekund to bardzo dobry wynik.

Nvidia GT640M pozwala nie tylko na odtwarzanie materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości, ale i na dość komfortową grę w starsze tytuły, a nawet i niektóre nowsze (kosztem szczegółowości grafiki, ale jednak).

Zainstalowana kamerka wystarczy do prowadzenia wideorozmów – ale jakość obrazu nie porywa.

p2

p1

Naszym zdaniem mimo kilku wad Aspire M3 jest produktem godnym polecenia, który spełni wymagania nawet tych najbardziej wymagających użytkowników.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Acer Aspire M3 Touch 581PTG [TEST]