PODPOWIEDZI:

WinRAR 5.01 Recenzja i Test jednego z najpopularniejszych programu do kompresji danych

WinRAR 5.01 to aplikacja do kompresji i archiwizacji danych. Jest to program komercyjny i kosztuje około 30€, można go jednak testować za darmo przez 40 dni. Później musimy odinstalować go z dysku, bądź kupić. Recenzja i testy odbywały się na wersji 64 bitowej.

HP ProBook 4340s H5H74EA

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Kompresuje pliki
  • Bardzo szybki
  • Polski język
  • Możliwość instalowania motywów
  • Otwiera i wypakowuje wiele formatów plików
  • Wersja 64 bitowa
  • Ustawianie poziomu kompresji i słownika
  • Tworzenie profili
  • Intuicyjny interfejs
WADY
  • Drogi

Na początku zacznijmy od tego, po co w ogóle pakować pliki? Czasami potrzebujemy przesłać naszym znajomym np. fotki z wakacji. Zamiast przesyłać pojedyncze zdjęcie łatwiej jest zaznaczyć jeden plik ze wszystkimi obrazkami. To tak jak w realnym życiu, podczas przeprowadzki wydajniej pakować wszystkie rzeczy do kartonu, niż każdą rzecz odnosić osobno. Pakowanie ma także ogromny plus, dzięki kompresji danych pozwoli nam także zaoszczędzić miejsce na dysku twardym. W sieci znajdziemy masę plików w formacie rar czy zip. Jakimś programem musimy je wypakować. Do tego właśnie służą archiwizatory.

WinRAR 5.01 fot1

Przejdźmy do głównego okna programu. Interfejs jest w języku polskim i bardzo prosty w obsłudze. Bez problemów znajdziemy najczęściej wykorzystywane funkcje aplikacji. Mają one bardzo duże ikony, które nie sposób nie zauważyć. Przejdźmy do opcji, w których możemy zmienić ustawienia programu, importować/eksportować ustawienia, czy wybrać nowy motyw graficzny. Na stronie producenta znajdziemy listę ze wszystkimi motywami do tego programu. Skórki graficzne odmienią wygląd naszego WinRARa i są dostępne za darmo.

Total Commander - test

W ustawieniach znajdziemy możliwość włączenia wielowątkowości. Proces ten znacznie przyspieszy działanie programu jeżeli posiadamy procesor wielordzeniowy. W kompresji możemy stworzyć swój własny profil. Ułatwi to naszą pracę jeżeli często pakujemy pliki z konkretnymi ustawieniami. WinRAR radzi sobie z otwarciem popularnych formatów plików. Bez problemów będziemy mogli zajrzeć do takiego archiwum, czy go wypakować. Na koniec możemy ustawić skrót na pulpicie, czy w menu kontekstowym.

WinRAR 5.01 fot2

WinRAR 5.01 fot3

Tworzyć archiwa możemy w 3 formatach: RAR, RAR5 i ZIP. To trochę mało jak na program, który otwiera znaczną część rozszerzeń. Możemy ustawić także proces kompresji, jak i rozmiar słownika. Kreator tworzenia umożliwia nam określenie pojemności paczek. Ustawić możemy rozmiar w bajtach, kilobajtach, megabajtach i gigabajtach. Po przekroczeniu wpisanego rozmiaru program tworzy kolejną część. Opcja ta przydaje się do tworzenia załączników na pocztę elektroniczną. Wiele skrzynek ma ograniczenie co do wielkości pliku. Kreator umożliwia nam także zabezpieczenie paczki hasłem, czy dodanie danych naprawczych. Wybór SFX stworzy samo rozpakowujące się archiwum o rozszerzeniu exe. Teraz osoby bez zainstalowanego oprogramowania mogą wypakować pliki na swoim komputerze.

WinRAR 5.01 fot4

Przejdźmy teraz do samych testów. Do walki z WinRARem wybrałem darmowego i popularnego 7-zipa w wersji 9.20. Przeprowadzę 4 różne testy. Pierwszy będzie dotyczył pliku wideo w formacie mp4 o rozmiarze 4.5GB, następnie porównamy mptrójkę 7.58MB, zbiór zdjęć w formacie JPEG o łącznej pojemności 202 megabajtów i na sam koniec spakujemy grę Assassins Creed. W katalogu tym znajdziemy wiele plików o różnych rozszerzeniach takich jak exe, png, czy forcz. Rozmiar tego folderu wynosi 5.68GB. Porównywać będę czas tworzenia archiwum i rozmiar końcowy. Oba programy mam zainstalowane w wersji 64 bitowej. Wybierać będę możliwie najwyższy poziom kompresji i rozmiar słownika o wielkości 64mb.

Pokaż kotku co masz w środku - AIDA64 - identyfikacja podzespołów i nie tylko

W przypadku pierwszego testu najlepiej wypadł program WinRAR. Był najszybszy i skompresował najwydajniej. Zmniejszył wagę pliku wyjściowego o około 0.9GB i potrzebował na to 5 minut i 27 sekund.

Dane techniczne na temat pliku mp4 4.5gb

Video: MPEG4 Video (H264) 1920x1080 25fps 5528kbps [Video]

Audio: AAC 48000Hz stereo 127kbps [Audio]

WinRAR 5.01 fot5

Drugi test z użyciem pliku mp3 okazał się bardzo szybki. W obu przypadkach na skompresowanie pliku programy potrzebowały około 1 sekundy. Jednak WinRAR okazał się lepszy ponieważ rozmiar pliku wyjściowego był o 1mb niższy niż 7-zipa.

WinRAR 5.01 fot7

Dane techniczne na temat pliku mp3 7.58mb

Audio: MP3 44100Hz stereo 320kbps [Audio]

Trzeci test był niezwykle ciekawy. WinRAR spakował zdjęcia szybciej jednak to 7-zip był wydajniejszy. Potrzebował na to 46 sekund więcej, aby skompresować o jeden megabajt mniej.

Dane techniczne na temat plików JPEG 202mb

WinRAR 5.01 fot8

190 zdjęć w formacie JPEG o rozdzielczości 3296 x 2472

Czwarty i zarazem ostatni test był także niezwykle ciekawy. Jak poprzednio WinRAR wygrał pod względem szybkości. Przegrał jeżeli chodzi o rezultat końcowy pliku. Był on około 200mb większy od tego stworzonego przez 7-zipa. Zwycięzca jednak potrzebował na to ponad 21 minut. Czas jest niezwykle wysoki i być może nie każdy z nas może sobie na to pozwolić. Różnica około 200mb jest moim zdaniem zbyt mała względem czasu.

WinRAR 5.01 fot9

Czas teraz na podsumowanie testu. WinRAR był o wiele szybszy niż 7-zip. Przegrał dwukrotnie w kompresji. Miał o jeden megabajt więcej niż format 7z w przypadku fotek. W ostatnim teście z grą przegrał o około 200mb. Różnica rozmiaru jest niewielka, natomiast czasowa ogromna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jeżeli chodzi o wyniki WinRARa. Widać tutaj, że nowy algorytm, a konkretnie RAR5, sprawuje się znakomicie. Jest niezwykle szybki i jego rozmiar jest zadowalający. Aby móc korzystać z najnowszego algorytmu RAR5 musimy mieć zainstalowaną wersję WinRARa minimum w wersji 5.0. Do wad zaliczyłbym tylko wysoką cenę programu.

https://www.rarlab.com/

blog comments powered by Disqus
WinRAR 5.01 Recenzja i Test jednego z najpopularniejszych programu do kompresji danych