PODPOWIEDZI:

Gigabyte 970A-D3

Gigabyte GA-970A-D3 jest jedną z tańszych konstrukcji tego producenta z podstawką AM3+. Płyta w formacie ATX na pierwszy rzut oka oferuje podstawową funkcjonalność. Co oferuje chipset 970 i SB950? Zapraszam do lektury recenzji w której sprawdzam potencjał OC tej budżetowej płyty, oraz jej funkcjonowanie w normalnych warunkach użytkowania.

Gigabyte GA-970A-UD3

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Przystępna cena
  • Bardzo logiczne rozłożenie gniazd rozszerzeń
  • Obsługa procesorów przeznaczonych na podstawkę AM3+
  • Obsługa technologii CrossFireX AMD
WADY
  • Brak chłodzenia sekcji zasilania
  • Mocowanie radiatora na NB plastikowymi zatrzaskami
  • Brak obsługi SLI
  • Słabe wykonanie maskownicy portów

Wyposażenie i specyfikacja techniczna

Pudełko, w którym dotarł do mnie GA-970A-D3 nie zawierało zbyt wiele akcesoriów. Budżetowa konstrukcja została doposażona w zaślepkę do obudowy na tylne porty, dwa niebieskie kable SATA (w tym jeden ugięty – co ułatwia montaż HDD) oraz instrukcja obsługi – w tym w języku polskim.

Płyta bazuje na chipsecie AMD 970 oraz SB950, co pozwala na obsługę dwukanałowego CrossFireX. Płyta potrafi obsłużyć do 32GB pamięci DDR3 o częstotliwości taktowania 1866/1600/1333/1066MHz oraz 2000MHz ale po OC. Na płycie znajduje się zintegrowany układ Realtek High Definition Audio ALC889. Płyta dysponuje jednym gniazdem PCI-E x16 jednym PCI-E x4 (te pozwalają nam na połączenie kart w CrossFireX, ale w zestawie nie znajdziemy potrzebnego mostka), 3x PCI-E x1 oraz dwa stare złącza PCI. 970A-D3 dysponuje 6 gniazdami SATA 6GB/s. Wszystkie są skierowane w bok, dzięki czemu montaż nawet bardzo długich kart graficznych i podłączenie dużej ilości dysków twardych nie będzie utrudniony.

porty sata

Produkt Gigabyte dysponuje aż 8 złączami USB 2.0 i tylko dwoma USB 3.0. Z tyłu znajdziemy też jeden port combo PS/2, wyjście optyczne SPIDIF, wejście karty sieciowej oraz 6 gniazd minijack do podłączenia zestawu głośników.

Chłodzenie chipsetu jest tu gorszej jakości jak w przypadku droższych produktów Gigabyte. Radiator mostka południowego (SB) jest stosunkowo niedużych rozmiarów, ale za to przykręcony do płyty śrubkami. Mostek północny (NB) posiada niewielkie chłodzenie i niestety, ale przytwierdzone do płyty plastikowymi zatrzaskami. Wystarczy stosunkowo niewielka siła aby go poruszyć, co wzbudza wątpliwości odnośnie dobrego chłodzenia chipsetu.

chłodzenie nb

mocowanie nb

Sekcja zasilania nie jest w ogóle chłodzona, co jest dużym minusem tej płyty. Sytuacje możemy jednak uratować sami. Na PCB znajdują się gotowe otwory koło sekcji zasilania i wystarczy w nich umieścić chociażby chłodzenie od droższego modelu 990XA-UD3, aby wystarczająco ochłodzić sekcję zasilania.

otwory

Możliwości OC i wydajność na ustawieniach domyślnych

Gigabyte GA-970A-D3 posiada trochę bardziej ograniczony BIOS w porównaniu do swoich droższych i bardziej wydajnych kolegów. Oczywiście jak w przypadku Gigabyte bywa, wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy CTRL+F1 aby odblokować dodatkowe możliwości OC. Jednak brak chłodzenia sekcji zasilania już na wstępie nie wróży rewelacyjnych wyników.

Zestaw testowy:

CPU: AMD Athlon II x4 640

Chłodzenie CPU: Arctic Cooling Freezer 13

Pamięci: Patriot AMD series (1333MHz) LC9 2x2GB

Dysk: WD Caviar Blue 500GB (WD500AAKS-00V6A0)

Karta dźwiękowa: Crative X-Fi Xtreme Audio

Obudowa: Fractal Design Define R3

Zasilacz: Fractal Design Tesla 550W

Bez zmiany napięć (1,35V) procesor dało się przetaktować z 3.0GHz do 3,42GHz (15x228MHz), a pamięci poszły na 1600MHz. Niestety, ale zmiana napięć procesora skutkowała problemami z uruchomieniem PC. Na tej płycie 3,42GHz to max dla tego procesora. Możliwe, że nie bez znaczenia jest tu słabsza sekcja zasilania procesora (4+1 faza). Temperatura procesora w stresie nie przekroczyła 44stopni. Przetaktowanie procesora dało dobre rezultaty w testach syntetycznych.

7Zip

7zip

Mafia II

mafia II

3DMark Vantage

3dmarkvantage

Bez OC płyta główna nie odstaje od droższych rywali. Mało tego, ma również niekiedy nad nimi niewielką przewagę. Zadane napięcia są bardziej stabilne niż na przykład w 990XA-UD5, która potrafi zaniżyć je nawet o 0,1V w stosunku do zadanego. Moje wątpliwości budziło chłodzenie mostka północnego przy dłuższym obciążaniu, ale jak pokazały testy, niewielki radiator nie ma większych problemów z utrzymaniem przyzwoitej temperatury (NB nie przekraczał 65stopni). Testy 970A-D3 wypadły całkiem przyzwoicie.

Wrażenia z użytkowania

Gigabyte GA-970A-D3 jest standardowej wielkości płytą ATX, dzięki czemu wejdzie do każdej obudowy zapewniającej obsługę tych płyt. Montaż jest bezproblemowy, ale szkoda zaślepki do obudowy na tylne porty, która jest marnej jakości (za niewielkie pieniądze można by to znacznie poprawić, co dodatkowo poprawiło by znacznie wrażenie wizualne).

Po wyjęciu samej płyty z pudełka ma się niestety od razu wrażenie gorszego wykonania płyty. Producent poszedł niewątpliwie na pewne ustępstwa. Chłodzenie NB można bardzo łatwo poruszyć. Zatrzaski pamięci nie są tak idealnie dopasowane, jak w przypadku chociażby 990FXA-UD5, ale na szczęście nie ma to wpływu na użytkowanie i stabilność mocowania RAM. Wszystkie gniazda na płycie są rozłożone bardzo rozsądnie, nawet pierwsze złącze PCI-E x1 umiejscowione na wysokości NB jest w pełni użyteczne. Chłodzenie chipsetu jest tak wyprofilowane, że karty rozszerzeń przechodzą pomiędzy mocowaniem radiatora, a samym radiatorem.

cpie1

pcie2

Warto zaznaczyć, że pomiędzy gniazdami pozwalającymi na połączenie kart graficznych w CrossFireX mamy jeszcze dwa gniazda PCI-E x1, co w efekcie po podłączeniu kart, które zajmują dodatkowy slot pozostaje jeszcze wolna przestrzeń, co daje kartom trochę więcej oddechu.

Podłączenie 8pinowe zasilania procesora do płyty umiejscowione jest pomiędzy sekcją zasilania, a wejściami/wyjściami portów z płyty.

Backplate płyty jest plastikowy, ale wygląda solidnie i bez problemu utrzymał AC Freezer 13 podczas testów.

Niebieskie PCB w połączeniu z niebieskimi i białymi slotami wygląda schludnie, ale nie tak ładnie jak czarne PCB topowych modeli Gigabyte.

Podsumowanie

Płytę główną 970A-D3 możemy kupić już za niecałe 300zł. W takiej cenie płyta ta dla podstawowych zastosowań nie odstaje od konkurencji. Niewątpliwie brakuje złącza PCI-E x8. Szkoda też słabego mocowania mostka północnego. Sekcja zasilania nie jest w ogóle chłodzona, co w połączeniu z tyko 5fazowym zasilaniem CPU (4+1faza) mocno ogranicza potencjał OC, nawet takiego procesora jak Athlon II x4 640. Dla osób budujących budżetowy komputer w oparciu o podstawkę AM3+ 970A-D3 jest dobrym wyborem. Pozwoli nie ograniczyć pozostałych podzespołów, ale też nic więcej ze swojego sprzętu nie wydusimy.

blog comments powered by Disqus