PODPOWIEDZI:

Camrock Spider Rig VR10 - Statyw naramienny [TEST]

Statyw naramienny Camrock Spider Rig VR10 to funkcjonalne urządzenie znacznie poprawiające stabilność ujęć wideo. Dzięki przemyślanej konstrukcji VR10 posiada bardzo duże możliwości konfiguracji i dostosowania do indywidualnych upodobań operatora.

Camrock Spider Rig VR10

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wszechstronność
 • Ergonomia
 • Cena
 • Małe gabaryty
WADY
 • Słaba jakość wykonania elementów mocujących
 • Brak rzetelnej instrukcji obsługi

Statyw naramienny Camrock Spider Rig VR10 w głównej mierze wykonany jest z solidnego aluminium, pokrytego matową farbą, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Ergonomiczne uchwyty z miękkiej pianki w dwóch wariantach kolorystycznych: czarno-niebieskim i czarno-czerwonym. Zapewniają one pewny chwyt nawet po długich godzinach spędzonych na planie filmowym.

Camrock Spider Rig VR10 - Statyw naramienny [TEST]

Mocowanie sprzętu nagrywającego odbywa się za pomocą standardowej śruby 1/4", która od spodu posiada dodatkowo gwint, pozwalający połączyć naszego „Pajączka” z dowolnym statywem. Jest to duże udogodnienie, ponieważ nie jesteśmy zmuszeni do ciągłego przemieszczania kamery wraz z akcesoriami pomiędzy dwoma różnymi statywami. Możemy sprawić, że współpracują, oszczędzając tym samym nasz cenny czas. Dzięki szerokiej, gumowej podkładce antypoślizgowej nie musimy martwić się o to, że nawet cięższy sprzęt będzie przemieszczał bez naszej zgody.

Camrock Spider Rig VR10 - Statyw naramienny [TEST]

Trzy ramiona VR10 są przytwierdzone do pokładu centralnego przy pomocy śrubek typu imbus, umieszczonych na szeregu wymyślnych podkładek. W zestawie ze statywem otrzymujemy kluczyk, którym można luzować wspomniane imbusy i swobodnie regulować położenie ramion. Każde z nich posiada jeden przegub, za którym od razu znajduje piankowy uchwyt. Każdy w przegubów dokręcany jest metalową śrubą, zakończoną dużym, plastikowym pokrętłem. Środkowe ramię, zwane „wspierającym”, wyposażone jest w teleskopowy wysięgnik pozwalający na jego wydłużenie i dostosowanie do fizjonomii operatora kamery.

Camrock Spider Rig VR10 - Statyw naramienny [TEST]

W obrębie konstrukcji rozlokowano osiem gniazd ze standardowym gwintem fotograficznym 1/4". Dzięki temu rozwiązaniu do urządzenia można zamontować dodatkowe akcesoria (np. lampę, mikrofon, ekran podglądowy), niezbędne do efektywnej pracy.

Zobacz test ekonomicznego statywu Camrock TE68

Niewielkie wymiary po złożeniu pozwalają na łatwy transport statywu, a dzięki niedużej wadze nie ciąży on podczas filmowania. Dodatkowym atutem jest możliwość zamontowania przeciwwagi na jednym z gwintów ramienia wspierającego się o nasz bark. Nasze ręce podziękują nam za to po kilku godzinach filmowania.

Camrock Spider Rig VR10 - Statyw naramienny [TEST]

Spider Rig może być śmiało podejrzewany o koneksje z Optimusem Prime, bo jego możliwości transformacji są wręcz niesamowite. Od niepozornego klocka aluminium do solidnego statywu naramiennego w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Wszystko tylko po to, aby po chwili zmienić się w efektywny sprzęt do kręcenia ujęć z „żabiej” perspektywy. Mrugnięcie okiem i nasz obwieszony akcesoriami Rig spoczywa bezpiecznie na tripodzie, gotowy do statycznych zdjęć. Producent załącza w pudełku kilka poglądowych ilustracji, przedstawiających najbardziej popularne konfiguracje. Jednak nie zamyka nam drogi do samodzielnego eksperymentowania i dostosowywania do naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Ogrom możliwości może początkowo sprawiać problemy użytkownikom z zaburzoną wyobraźnią przestrzenną, ale po szybkim „oswojeniu się”, nie będzie to już kłopot.

Camrock Spider Rig VR10 - Statyw naramienny [TEST]

Długa lista zalet musi kiedyś się skończyć, oddając pole do popisu wadom. Na szczęście, nie jest źle. Przyczepić się można jedynie do jakości wykonania imbusów i sposobie ich odkręcania. Same główki tych śrubek bardzo szybko się wyrabiają, skazując nasz kluczyk na bezrobocie, a ustępując miejsca naszym mięśniom, „na siłę” zmieniającym położenie ramion, mocno dokręconych do głównej podstawy. W tym momencie filigranowe podkładki imbusów aż piszczą z napięcia i tylko czekać, aż wszystko się rozpadnie. Sam sposób odkręcania jest czasochłonny, ze względu na konieczność każdorazowego używania kluczyka. Sugerowałbym wymianę wszystkich trzech śrubek mocujących na jakieś trwalsze zamienniki, pozwalające na odkręcanie wszystkiego w kilka sekund bez użycia żadnego klucza.

Camrock Spider Rig VR10 - Statyw naramienny [TEST]

Podsumowanie

Ten mały, aluminiowy „scyzoryk szwajcarski” wśród statywów pod względem wszechstronności nie ma sobie równych. Kilka dobrze rozlokowanych pokręteł, zmyślna konstrukcja i wytrzymałe materiały są tutaj przepisem na całkiem udany produkt w przystępnej cenie (ok. 200 zł). Jest to kolejny sprzęt, mieszczący się w ograniczonym budżecie początkującego adepta sztuki filmowej, a który śmiało może konkurować z dużo droższą ofertą konkurencji.

Dane techniczne Camrock Spider Rig VR10

 • Zastosowanie: kamery i aparaty video
 • Materiał: aluminium
 • Montaż kamery/aparatu: śruba 1/4"
 • Wymiary po złożeniu: ok. 30x15x10 cm
 • Waga: 1100 g
blog comments powered by Disqus
Camrock Spider Rig VR10 - Statyw naramienny [TEST]