PODPOWIEDZI:

Samsung Ultra Touch [TEST]

Wysoka jakość za (nie)rozsądną cenę: Samsung Ultra Touch - niezwykle elegancki, multimedialny i niezawodny telefon z aparatem 8Mpix, panelem dotykowym i klawiaturą numeryczną.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • stylowy - elegancki wygląd oraz solidne wykonanie
  • dobrej jakości wyświetlacz LCD
  • szeroki pakiet wbudowanych aplikacji
WADY
  • brak WiFi
  • krótki czas pracy na baterii
  • wysoka cena w stosunku do oferowanych funkcji

Telefon S8300 Ultra Touch, jak twierdzi sam producent, jest sztandarowym modelem Samsunga, w którym wysmakowany design oraz wyjątkowa funkcjonalność tworzą idealne, zapierające dech w piersiach połączenie. Czy rzeczywiście? W czym Ultra Touch jest lepszy od swoich poprzedników, nie wspominając o konkurencji?

Samsung Ultra Touch

Zawartość zestawu

  • telefon Samsung S8300 Ultra Touch,
  • ładowarkę sieciową,
  • akumulator Li-Ion 880mAh,
  • kartę microSD 1GB z adapterem,
  • kabel USB,
  • stereofoniczny zestaw słuchawkowy,
  • instrukcję obsługi,
  • płytę z oprogramowaniem,
  • kartę gwarancyjną.

Wygląd / obudowa

Biorąc pod uwagę względy estetyczne oraz jakość wykonania, Samsung Ultra Touch to prawdziwe cacko. Zastosowanie rozsuwanej obudowy pozwoliło na uzupełnienie dotykowego wyświetlacza klawiaturą numeryczną. Konstrukcja slidera sprawia wrażenie wyjątkowo solidnej, obudowy są wykonane z wytrzymałego, odpornego na zarysowania tworzywa, a całość - idealnie spasowana. Rozsuwana obudowa jest jednocześnie świetnym sposobem na zabezpieczenie przed uszkodzeniami i zabrudzeniami obiektywu aparatu fotograficznego, który umieszczony jest na tylnej ściance części zawierającej wyświetlacz.

Po rozsunięciu obudowy okazuje się jednak, że korzystanie z klawiatury numerycznej może sprawić pewien kłopot: po pierwsze, najwyższy rząd klawiszy został osadzony zbyt blisko wyświetlacza, co skutkuje utrudnionym dostępem do przycisków 1, 2 i 3. Po drugie, dysproporcja ciężaru między górną a dolną częścią telefonu powoduje, że podczas używania klawiatury czujemy dyskomfort spowodowany nadmiernym obciążeniem dłoni. A Ultra Touch do lekkich modeli nie należy - waży prawie 120g. Istnieje obawa, że podczas szybkiego pisania np. SMSa przy użyciu obu rąk, telefon może nam po prostu wypaść. Pozytywną stroną dużej masy urządzenia jest to, że nie mamy wrażenia obcowania z "chińską tandetą".

Samsung Ultra Touch

W telefonie zastosowano dotykowy wyświetlacz LCD o przekątnej 2,8" i rozdzielczości 240 x 400 pikseli. Technologia produkcji LCD zwana AMOLED pozwoliła na wytworzenie supercienkiej, jednolicie podświetlonej matrycy LCD wyświetlającej piękne, żywe barwy (16 milionów kolorów) oraz ostre kontury. Wyświetlacz podzielony jest na trzy strefy - wymieniając od najwyżej położonej są to: pasek ikon, panel główny oraz pasek przycisków programowych. Pozwoliło to na zredukowanie ilości przycisków sprzętowych do minimum, czyli do klawisza odbierania i odrzucenia połączenia oraz umieszczonego między nimi klawisza cofania.

Po lewej stronie obudowy znajduje się osłonięte zaślepką gniazdo wielofunkcyjne (wejście ładowarki, wyjście słuchawkowe i port transmisji USB) oraz przycisk blokady telefonu i, tuż obok, spust migawki aparatu. Klawisz blokady nie za każdym razem reaguje na wciśnięcie, mimo słyszalnego sygnału dźwiękowego. Efekt odblokowania ekranu uzyskamy również poprzez rozsunięcie obudowy. Port karty microSD znajduje się pod klapką baterii, obok gniazda SIM, co jest niezbyt praktycznym rozwiązaniem. Po prawej stronie, tradycyjnie, znajdziemy przyciski regulacji głośności.

Obsługa

Samsung Ultra Touch działa pod kontrolą systemu operacyjnego producenta. Praca telefonu jest stabilna, ale niestety niezbyt szybka, co bardzo daje się we znaki np. podczas wpisywania wiadomości tekstowych lub przy wykonaniu kilku szybszych ruchów palcem po powierzchni panela dotykowego. Telefon na sekundę - dwie zaczyna wariować, a efekt naszych działań rzadko jest zbliżony do zamierzonego. Co do sposobu wprowadzania tekstu, olbrzymim minusem jest brak wirtualnej klawiatury QWERTY. Wpisywanie wiadomości ze sprzętowej klawiatury numerycznej może być pewnym ułatwieniem, jednak pozostaje wspomniany powyżej problem z odpowiednim wyważeniem obudowy po jej rozsunięciu - tę metodę polecam tylko osobom o dużych dłoniach.

Samsung Ultra Touch

Układ menu jest prosty i przejrzysty, a ikony duże i wyraźnie oznaczone. Znane z poprzednich modeli, w pełni konfigurowalne podręczne menu widgetów pozwala na uzyskanie szybkiego dostępu do najczęściej używanych funkcji oraz szybkie dostosowanie ekranu startowego do własnych potrzeb i gustów. Istnieje możliwość przeprogramowania klawisza migawki aparatu tak, aby po naciśnięciu pozywało się menu podręczne złożone z sześciu ikon.

Wyświetlacz reaguje wyłącznie na dotyk palca - co niestety nie jest zaletą, ponieważ jeśli mamy do czynienia z małymi, blisko położonymi obiektami (np. odnośnikami na stronach internetowych), ciężko stwierdzić, czy rzeczywiście trafiamy palcem w to, co chcemy. Możliwość użycia rysika lub paznokcia w tym przypadku sprawdziłaby się znacznie lepiej.

Funkcje

Samsung Ultra Touch wyposażony jest zaledwie w niecałe 90MB pamięci wewnętrznej - zdecydowanie za mało na podręczny zestaw ulubionych mp3 lub zapisanie kilku zdjęć zrobionych w wysokiej rozdzielczości. Pamięć rozbudować można o dodatkowe gigabajty na karcie microSDHC (do 16GB).

Obsługa interfejsów Bluetooth oraz USB zapewnia podstawowe możliwości komunikacji z innymi urządzeniami, a internet osiągalny jest poprzez GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA w zależności od usług oferowanych przez operatora sieci. Prędkość transmisji do 7,2 Mbps umożliwia bezproblemowe przesyłanie dużych ilości danych - np. plików wideo podczas korzystania z usługi VOD. Wbudowana przeglądarka internetowa NetFront Browser ver. 3.5 nadal wymaga wprowadzenia pewnych udoskonaleń (lub wymiany na inną :o) ), jednak do przejrzenia newsów od czasu do czasu nadaje się w sam raz. Wygoda nawigowania palcem po stronach internetowych jest zaburzona jedynie spowolnieniami wynikającymi z odpowiedzi wyświetlacza dotykowego.

Jako telefon, Ultra Touch sprawdza się średnio - komfort prowadzenia rozmowy jest niezbyt wysoki ze względu na znaczne stłumienie głosu naszego rozmówcy. Przy włączonym trybie głośnomówiącym jakość dźwięku nieco się poprawia.
Obsługa multimediów stoi za to na naprawdę przyzwoitym poziomie: telefon wyposażono w intuicyjny i prosty w obsłudze odtwarzacz mp3 (wraz z korektorem dźwięku), odtwarzacz DivX oraz radio FM, a obsługa dźwięku przestrzennego w połączeniu z dobrej jakości głośnikami pozwala wiernie oddać jakość odtwarzanych utworów.

Samsung Ultra Touch posiada również wbudowany odbiornik GPS oraz aplikację do nawigacji satelitarnej z wykorzystaniem Google Maps. Funkcja AGPS umożliwia ustalenie aktualnej pozycji zaledwie w ciągu kilku sekund, a dokładność ustalenia pozycji (według ostrzeżenia programu nawigującego) to - o zgrozo! - 100m. Z uwagi na brak obsługi WiFi, za pobieranie map trzeba zapłacić zgodnie ze stawką operatora sieci, co sprawia, że nawigacja w tym telefonie raczej nie będzie często uruchamianą aplikacją. Niewielki rozmiar wyświetlacza (w porównaniu do nawigacji stricte samochodowych) sprawia, że Samsunga polecić można co najwyżej do wyznaczania tras spacerowych.

Samsung Ultra Touch

Wbudowane aplikacje biurowe obejmują m.in.: eksplorator plików, notatki głosowe, kalendarz, organizer, przelicznik miar i wag itp.
Załączona w zestawie bateria Li-Ion o pojemności 880mAh wystarcza maksymalnie na 3-4 dni pracy przy niezbyt intensywnym korzystaniu z telefonu, co niestety jest wynikiem żenująco niskim, jak na telefon tej klasy.
Wreszcie - last but not least - cyfrowy aparat fotograficzny z matrycą 8 Mpix, autofocusem, lampą błyskową o zwiększonej mocy i zoomem cyfrowym x 4 oraz szeregiem usprawnień tj. stabilizacja obrazu, wykrywanie twarzy, uśmiechu oraz mrugnięcia, kilka trybów robienia zdjęć panoramicznych oraz samowyzwalacz i programy tematyczne. To wszystko sprawia, że zdjęcia oraz filmy zrobione Ultra Touch'em są naprawdę ładne (w komplecie do aparatu otrzymujemy program do obróbki grafiki bezpośrednio w telefonie oraz funkcję geotagging). Ostre zdjęcia w trybie makro można robić od odległości ok. 10cm. W trybie automatycznym, od momentu wciśnięcia spustu migawki do chwili rejestracji obrazu mija około 3-4 sekundy. Maksymalna rozdzielczość nagrywanych sekwencji wideo to 720 x 480, do dyspozycji mamy również kamerkę do wideorozmów. Porównując szybkość doboru ustaw oraz jakość zdjęć i filmów z porównywalnej klasy aparatami np. w LG - to wciąż za mało, aby pobić konkurencję. Ale wystarczająco dużo, aby użytkownik był zadowolony z efektów.

Podsumowanie

Reasumując, Samsung Ultra Touch wyposażony jest w większość funkcji, które każdy porządny, szanujący się telefon XXI wieku mieć powinien. Rozbudowane opcje aparatu oraz obsługi multimediów czynią z telefonu idealny gadżet dla kupujących o zasobnych portfelach.

blog comments powered by Disqus