PODPOWIEDZI:

Xenic Sm@rt Multishare USB - Sposób na Bezprzewodową Transmisję Danych

Tablet jest Twoim jedynym źródłem dostępu do Internetu? Na telefonie masz masę filmów i muzyki, które chcesz łatwo udostępnić na telewizorze, lub posłuchać muzyki w samochodzie z telefonu? Xenic Smart Multishare USB to coś dla Ciebie.

Xenic Smart Multishare USB

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wymiary i waga
  • Wysoka jakość wykonania
  • Szeroka kompatybilność (wystarczy, aby urządzenie posiadało port USB)
  • Możliwość podłączenia do 20 urządzeń jednocześnie (z iOS albo Android)
  • Prosta zasada działania - "jak pnedrive"
  • Realny zasięg tworzonej sieci WiFi nawet do 10 metrów
  • Udostępniać można playlisty oraz foldery
WADY
  • Brak wsparcia dla Windows Phone
  • Anglojęzyczny interfejs aplikacji
  • Brak pełnej polskiej instrukcji obsługi w zestawie

Kilka słów wstępu

Jak wiecie poza VT i YT prowadzę swój serwis komputerowy. Coraz częściej spotykam sytuacje, w których to tablet jest głównym, lub nawet jedynym źródłem dostępu do Internetu. To na tych urządzeniach gromadzone są zdjęcia, filmy czy muzyka. To samo dotyczy telefonu. Sam obecnie nie idę po płytę ulubionego wykonawcy do Empiku, bo ten świeci pustkami, ale korzystam z zakupów on-line np. z muzodajni lub sklepu Nokii (z wykorzystaniem aplikacji NokiaMixRadio). Pliki te często przechowywane są tylko na telefonie (choć po podłączeniu przewodem do komputera, te automatycznie się synchronizują z PC), bo przecież nie codziennie podłączam komórkę do PC.

Co zrobić, jak chcę udostępnić tę zawartość na telewizorze, w zestawie HiFi, puścić ulubioną muzykę w samochodzie? No i tu właśnie przychodzi z pomocą Xenic Sm@rt Multishare USB.

Xenic Sm@rt Multishare USB fot5

Czym jest i jak działa Xenic Sm@rt Multishare USB

Sm@rt Multishare USB wielkością, wagą i wyglądem przypomina zwykłego pendrive`a.

Xenic Sm@rt Multishare USB fot2

Xenic Sm@rt Multishare USB fot3

Obudowa wykonana jest z tworzywa w dość ciekawym kolorze (takie pastele źle się fotografuje :( ), a z komputerem komunikuje się złączem USB 2.0 (oczywiście z pełną kompatybilnością z USB 3.0).

Xenic Sm@rt Multishare USB fot4

Sm@rt Multishare USB wykrywany jest przez nasze urządzenia jak zwykły pendrive - mamy więc kolejną cechę wspólną. Co więcej, dostęp do zasobów nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych programów na naszym komputerze, czy telewizorze (tym bardziej nie może być tu mowy o instalacji czegokolwiek w HiFi, lub radiu samochodowym).

Urządzenie wystarczy podłączyć do portu USB i poczekać aż zostanie utworzona sieć WiFi. Xenic Sm@rt Multishare USB tworzy sieć WiFi, która posłuży nam do komunikacji się z telefonem czy tabletem, z którego będziemy mogli udostępniać dane.

Xenic Sm@rt Multishare USB fot1

Wszystko już jest prawie gotowe, teraz wystarczy zainstalować aplikację na zgodnym urządzeniu. Tutaj mam niestety złą wiadomość dla posiadaczy Windows Phone. Xenic na razie nie ma i nie planuje wsparcia dla tego systemu. Mam jednak cichą nadzieję, że wraz ze wzrostem popularności tego systemu ta sytuacja się zmieni. :)

Aplikacja o nazwie Xenic - SMU dostępna jest w sklepie Play i poza systemem Android mamy również wsparcie dla iOS. Producent umieścił również QR kody na opakowaniu oraz bardzo krótkim przewodniku - dające bezpośredni dostęp do strony z aplikacją.

Konfiguracja aplikacji jest prosta dla osób znających język angielski. Niestety polskojęzyczna wersja przewodnika jest moim zdaniem za krótka i może być mało zrozumiała, zwłaszcza dla osób starszych.

Xenic Sm@rt Multishare USB fot6

Xenic Sm@rt Multishare USB fot7

Prezentacja instalacji, która powita nas na samym początku po odpaleniu aplikacji jest tylko w języku angielskim, ale za to ilustrowana graficznie.

Teraz mając dostęp do aplikacji, możemy tworzyć playlisty, foldery, do których możemy dodać nie tylko pliki multimedialne, ale i zwykłe dane i udostępniać je innym urządzeniom.

W praktyce

W praktyce jest to jeszcze prostsze. Aplikacja sama automatycznie tworzy kilka playlist, w których pogrupuje pliki w zależności od ich typu i doda do nich ostatnio odtwarzane pliki. Po kliknięciu w "Transmite" (w przypadku playlist) lub w "Sync" (jeżeli chcemy zsynchronizować foldery) nastąpi automatyczne połączenie z urządzeniem, do którego podpięty jest Xenic. Sm@rt Multishare USB wykrywany jest jak najzwyklejszy pendrive, a widoczna na nim zawartość to właśnie przed chwilą udostępnione pliki lub playlisty. Niestety jednocześnie możemy mieć zsynchronizowany tylko jeden folder lub jedną playliste.

Xenic Sm@rt Multishare USB fot8

Xenic Sm@rt Multishare USB fot9

Xenic Sm@rt Multishare USB fot10

Mając utworzony folder możemy również kopiować zawartość z komputera na tablet, czy telefon. Przesłane pliki będą potem dostępne lokalnie na tablecie/telefonie w folderze Xenic. W zasadzie nie ma ograniczeń co do typu kopiowanych plików, format może być dowolny, a to czy będziemy mogli go otworzyć czy nie, w zasadzie zależy tylko od urządzenia, czy obsługuje ono dany format plików.

Xenic Sm@rt Multishare USB fot11

Podczas testów nie miałem problemów z przesyłaniem i udostępnianiem plików. Urządzenie było stabilne, a zasięg samej tworzonej sieci ogranicza się w budynku do około 10m. Oczywiście jego siła zależy również od drugiego z urządzeń.

Podsumowanie

Bardzo dobra jakość wykonania, bezproblemowa transmisja i szeroka kompatybilność to cechy, które moim zdaniem sprawiają, że sugerowana cena detaliczna wynosząca około 189zł jest jak najbardziej adekwatna do możliwości urządzenia. Wad Sm@rt Multishare USB od Xenic ma niewiele - anglojęzyczny interfejs aplikacji oraz brak wsparcia dla Windows Phone to dwie największe. Do tego koszyka "-" dorzucił bym jeszcze fakt, że pełna polskojęzyczna instrukcja obsługi dostępna jest tylko na stronie producenta, na którą mniej doświadczeni użytkownicy muszą najpierw trafić. Zalet jest znacznie więcej: niewielkie rozmiary i waga, wykonanie, prosta obsługa, szeroka kompatybilność, stabilna transmisja danych, możliwość jednoczesnego podłączenia aż do 20 urządzeń z iOS albo Android, w przypadku połączenia z komputerem możliwość dwukierunkowej transmisji danych.

blog comments powered by Disqus
Xenic Sm@rt Multishare USB - Sposób na Bezprzewodową Transmisję Danych