PODPOWIEDZI:

D-Link DWA-182 - WiFi w standardzie 802.11AC

Masz szybki Internet, a Twoja domowa sieć nie jest na niego gotowa? Twój stary laptop, lub komputer stacjonarny nie obsługuje najnowszych standardów sieciowych? Rozwiązaniem może być D-Link DWA-182.

D-Link DWA-182

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Przedłużka USB ze stacją dokującą w standardzie
  • Stabilny
  • Dwuzakresowy
  • Wsparcie standardu WiFi 802.11AC
WADY
  • Nie stwierdziłem

Czym jest D-Link DWA-182

Jest to adapter USB do łączności bezprzewodowej - czyli innymi słowy najzwyklejsza karta sieciowa tyle, że spełniająca najnowsze standardy transmisji danych.

DWA-182 fot7

D-Link DWA-182 jest konstrukcją dwuzakresową. Karta działa na częstotliwości 2.4GHz oraz 5GHz. Co najważniejsze i co w zasadzie wyróżnia ten produkt na tle konkurencji, to wsparcie dla standardu 802.11AC. DWA-182 jest oczywiście również kompatybilna wstecz, czyli będzie także współpracowała z urządzeniami obsługującymi standard 802.11b/g oraz 'n'.

Przygotuj swoją sieć na najnowsze standardy z routerem D-Link DIR-868

W pudełku z kartą sieciową poza standardowym zestawem instrukcji obsługi oraz gwarancji, znajdziemy również przedłużkę USB ze stacją dokującą do naszego D-Link`a.

DWA-182 fot9

Przewód przedłużki posiada długość ~90[cm], co jest moim zdaniem wystarczające.

Ten wykonany jest z czarnego i matowego plastiku, dzięki czemu się tak szybko nie brudzi i jest łatwy w czyszczeniu.

DWA-182 fot6

Wygląd i wykonanie

D-Link DWA-182 wielkością przypomina sporego pendrive'a, ale jest przy tym bardzo lekki. Jego wymiary to 97,3x29,1x13,5 [mm], gdzie ten ostatni wymiar to długość od portu USB aż do końca karty. Waga DWA-182 to tylko 20,5 [g].

Obudowa karty wykonana jest z dobrej jakości tworzywa. Z jednej jak i z drugiej strony karta jest matowa, a faktura tworzywa przypomina nieco szczotkowane aluminium. Warto zwrócić uwagę na wentylację karty. Na obydwu bokach producent pozostawił, jak na tak niewielkie urządzenie, dość spore otwory wentylacyjne. Z jednej strony zabieg ten spowoduje, że karta nawet podczas bardzo długiego i intensywnego użytkowania nie będzie się przegrzewała (a jak wiemy ten problem często dotyka micro-adaptery WiFi), z drugiej jednak elektronika urządzenia będzie nieco bardziej narażona na wilgotność otoczenia.

DWA-182 fot8

D-Link DWA-182 komunikuje się z komputerem za pomocą portu USB. Na liście obsługiwanych systemów operacyjnych znaleźć możemy Windows XP, ale z SP3 i nowsze produkty MS, czyli Windows 7 oraz 8 w każdej wersji. Oczywiście ja testowałem tę kartę na Windows 8.1 64bit i też żadnych problemów nie było, ani z instalacją, ani tym bardziej ze stabilnością pracy urządzenia.

DWA-182 fot5

Oprogramowanie

Tutaj już na wstępie nadmienię, że oprogramowanie nie jest niezbędne do funkcjonowania karty, ale w niektórych sytuacjach może okazać się przydatne.

Interfejs menadżera sieci bezprzewodowych D-Link jest dosyć prosty, przejrzysty, ale graficznie wygląda dość archaicznie. W pierwszej zakładce mamy wszystkie informacje o statusie połączenia z siecią, czyli adres IP komputera, z którym się łączymy, nazwę sieci (SSID), kanał, na którym aktualnie pracujemy oraz siłę sygnału. Poniżej znajdziemy listę wszystkich dostępnych sieci oraz informację o ich zabezpieczeniu. Moje sieci bezprzewodowe - to zakładka umożliwiająca wybór już wcześniej zapamiętanych sieci. Ta funkcja pozwala na łatwe przełączanie się pomiędzy dostępnymi dla nas sieciami.

DWA-182 fot2

Przechodząc do drugiej zakładki: 'Moje sieci bezprzewodowe' widzimy listę oraz szczegóły zapamiętanych sieci WiFi. Tutaj możemy również nimi zarządzać - modyfikować, usuwać, przełączać sie pomiędzy sieciami, czy sprawdzać ich system zabezpieczenia oraz zmieniać hasła dostępu.

DWA-182 fot3

Ostatnia z zakładek 'Wsparcie' jest niczym innym jak pomocą techniczną D-Link.

DWA-182 w praktyce

Testy karty sieciowej D-Link DWA-182 były przeprowadzane przy współpracy z routerem D-Link DIR-868L, którego test mieliście już okazję przeczytać i zobaczyć na naszym portalu:

DWA-182 fot4

Niestety prędkość mojej sieci nie była w stanie wykorzystać nawet części potencjału, jaki daje nowy standard AC. Testy w przypadku połączenia lokalnego też mijały się z celem, bo port USB routera również nie był w stanie wykorzystać potencjału DWA-182.

Realnie więc uzyskiwane przeze mnie prędkości niewiele różniły się od tych, jakie mogę mieć na urządzeniach wspierających tylko standard 'n'.

Urządzenie przez cały test było stabilne. Nie było problemów ze zrywaniem połączeń podczas przesyłania materiałów, czy podczas ich strumieniowania. Również gry online nie są wyzwaniem dla DWA-182, o ile oczywiście mamy dostatecznie szybkie łącze.

Podsumowanie

D-Link DWA-182 jest kartą sieciową bardzo dobrze wykonaną. Producent zadbał również o jej dopracowanie techniczne. Instalacja jak i konfiguracja są dziecinnie proste, a dodatkowe oprogramowanie, choć wygląda dość archaicznie, jest przejrzyste i funkcjonalne. Po podłączeniu urządzenia do portu można śmiało o nim zapomnieć, bo jego obsługa jest bezproblemowa, a nasz komputer czy laptop jest już gotowy na nowe standardy sieci WiFi 802.11AC i to w dwóch zakresach.

blog comments powered by Disqus
D-Link DWA-182 - WiFi w standardzie 802.11AC