Innowacyjny projekt
Chodzenie posiada miedziany blok wodny ze zintegrowaną pompką - czyli na razie standard, dwa węże, którymi płynie ciecz - też nic innowacyjnego, i chłodnicę... No właśnie, to chłodnica jest tutaj największą nowością w ofercie kompaktowych chłodzeń wodnych Zalmana.
Chłodzenie pasuje do standardowych otworów przygotowanych dla wentylatorów 120mm. Wyglądem bardzo mocno przypomina klasyczny radiator: mamy sporo aluminiowych finów oraz coś co przypomina ciepłowód, ale nim nie jest. Jest to jedna pozawijana rurka, którą płynie ciecz z układu. Ta oddaje ciepło do finów, a wymianę z otoczeniem ułatwia jeden podświetlany wentylator z PWM.
Chłodzenie Zalman Reserator 3 Max nie wymaga instalacji żadnych sterowników. Jedyne podpięcia to 4pin od wentylatora oraz 3pin od pompki w bloku wodnym na procesorze. Ma to swoje plusy - brak większej ilości kabli, ale i minusy jak ograniczone możliwości sterowania układem i brak podglądu na temperaturę cieczy w układzie.
Montaż
Ten w zasadzie niewiele różni się od tego, co oferują inne kompaktowe układy wodne. Do samej pompki mocujemy elementy montażowe Intel bądź AMD, a za płytą backplate. Troszeczkę różni się tutaj sposób mocowania elementów montażowych od tych znanych nam do tej pory - bo całość jest przykręcana na 8 śrub do bloku wodnego.
W zestawie znajdziemy również 4 dłuższe śruby. Te pozwalają nam na zainstalowanie drugiego opcjonalnego wentylatora za chłodnicą - oczywiście również 120mm. Teraz wystarczy podpiąć wentylator do złącza 4PIIN od CPU, oraz 3 PIN do CPU2, lub dowolnego innego na płycie głównej.
Wygląd i wykonanie
Innowacyjny wygląd chłodzenia może się podobać tym bardziej, że całość jest podświetlana na niebiesko. Świeci się element na bloku wodnym z logo producenta oraz 120mm wentylator na chłodnicy.
Elementy układu są spasowane poprawnie, a węże dość giętkie i co ważnie - nie za długie. Sam radiator jest okrągły, co nadaje zupełnie innego odmiennego charakteru w porównaniu do konkurencji.
Specyfikacja techniczna
Platforma testowa i sprzęt pomiarowy
Metodyka
Testy chłodzenia odbywały się przy otwartej obudowie, celem wyeliminowania potencjału wentylacyjnego samej obudowy na wynik testu. Do obciążenia procesora wykorzystany został program OCCT. Test trwał 35minut, z czego 30 to ciągłe obciążanie, a 5 minut to okres bezczynności po zakończeniu obciążania. Temperatura w spoczynku została odczytana przed obciążaniem po około 15 minutach pracy komputera w spoczynku.
Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystano termometr MICROLIFE NC100.
Procesor pracował na standardowych taktowaniach z włączonymi opcjami oszczędzania energii i wyłączonym zabezpieczeniem termicznym.
Prędkość obrotowa wentylatora na chłodnicy była sterowana automatycznie, a prędkość pracy pompki ustawiona została ręcznie na maksymalne wartości.
Wyniki przedstawiają wartość delta - czyli po odliczeniu temperatury otoczenia.
Pomiar głośności został przeprowadzony z odległości 30cm sonometrem Voltcraft SL-100. Sonometr podczas pomiarów był umieszczony na statywie na wysokości chłodzenia. Głośność tła została wykonana przed pomiarami i wynosiła 34,4dBA.
Wyniki testów
Temperatury
Pomiar ciśnienia akustycznego
Omówienie wyników
Wyniki pomiaru temperatury nie były zaskoczeniem. Zalman Reserator 3 Max spisał się dobrze, a wartości uzyskane przez cooler wynosiły w stresie dokładnie tyle samo, co w przypadku Akasa Venom Medusa. Chłodzenie to jest więc wydajniejsze od Be Quiet! Dark Rock 3, ale mniej wydajne od Be Quiet! Dark Rock PRO 2 i AAB Super Silent 6PWM pracującego na maksymalnych obrotach.
Niestety zawiodły mnie wyniki pomiarów sonometrem. Mówiąc delikatnie to chłodzenie jest głośnie, a jedyną głośniejszą konstrukcją w zestawie jest chłodzenie BOX AMD. Powiem szczerze, że spodziewałem się lepszych wyników po tak innowacyjnej konstrukcji chłodnicy.
Podumowanie
Chłodzenie CPU Zalman Reserator 3 Max jest wydajne, posiada ciekawy i innowacyjny design, ale i zupełnie odmienną konstrukcję chłodnicy od tego, co widzieliśmy do tej pory. Niestety jest głośne. Cena tego chłodzenia w sklepie Zalmana również nie jest atrakcyjna, bo wynosi ponad 420zł! A za te pieniądze mamy coolery i cichsze, i wydajniejsze. Warto tutaj zwrócić uwagę chociażby na Zalman FX100,
który jest coolerem pasywnym, a współpracując z opcjonalnym wentylatorem jest również chłodzeniem wydajnym za mniejsze pieniądze (blisko 100zł taniej).