PODPOWIEDZI:

Zalman Reserator 3 Max - test kompaktowego chłodzenia wodnego

Kompaktowe chłodzenia wodne stają się powoli obowiązkowym asortymentem każdego producenta chłodzeń. Zalman w swojej ofercie ma już ich kilka, a Reserator 3 Max to jedna z najświeższych ofert producenta. Czy jest warta uwagi? Tego dowiecie się z naszego testu - zapraszamy!

ZALMAN Reserator 3 Max

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wydajność
  • Prosta instalacja
WADY
  • Głośne
  • Cena

Innowacyjny projekt

Chodzenie posiada miedziany blok wodny ze zintegrowaną pompką - czyli na razie standard, dwa węże, którymi płynie ciecz - też nic innowacyjnego, i chłodnicę... No właśnie, to chłodnica jest tutaj największą nowością w ofercie kompaktowych chłodzeń wodnych Zalmana.

Zalman Reserator 3 Max fot1

Chłodzenie pasuje do standardowych otworów przygotowanych dla wentylatorów 120mm. Wyglądem bardzo mocno przypomina klasyczny radiator: mamy sporo aluminiowych finów oraz coś co przypomina ciepłowód, ale nim nie jest. Jest to jedna pozawijana rurka, którą płynie ciecz z układu. Ta oddaje ciepło do finów, a wymianę z otoczeniem ułatwia jeden podświetlany wentylator z PWM.

Chłodzenie Zalman Reserator 3 Max nie wymaga instalacji żadnych sterowników. Jedyne podpięcia to 4pin od wentylatora oraz 3pin od pompki w bloku wodnym na procesorze. Ma to swoje plusy - brak większej ilości kabli, ale i minusy jak ograniczone możliwości sterowania układem i brak podglądu na temperaturę cieczy w układzie.

Zalman Reserator 3 Max fot2

Montaż

Ten w zasadzie niewiele różni się od tego, co oferują inne kompaktowe układy wodne. Do samej pompki mocujemy elementy montażowe Intel bądź AMD, a za płytą backplate. Troszeczkę różni się tutaj sposób mocowania elementów montażowych od tych znanych nam do tej pory - bo całość jest przykręcana na 8 śrub do bloku wodnego.

Zalman Reserator 3 Max fot5

W zestawie znajdziemy również 4 dłuższe śruby. Te pozwalają nam na zainstalowanie drugiego opcjonalnego wentylatora za chłodnicą - oczywiście również 120mm. Teraz wystarczy podpiąć wentylator do złącza 4PIIN od CPU, oraz 3 PIN do CPU2, lub dowolnego innego na płycie głównej.

Zalman Reserator 3 Max fot4

Wygląd i wykonanie

Innowacyjny wygląd chłodzenia może się podobać tym bardziej, że całość jest podświetlana na niebiesko. Świeci się element na bloku wodnym z logo producenta oraz 120mm wentylator na chłodnicy.

Zalman Reserator 3 Max fot3

Elementy układu są spasowane poprawnie, a węże dość giętkie i co ważnie - nie za długie. Sam radiator jest okrągły, co nadaje zupełnie innego odmiennego charakteru w porównaniu do konkurencji.

Specyfikacja techniczna

Zalman Reserator 3 Max fot7

Platforma testowa i sprzęt pomiarowy

alt text

sonometr

Metodyka

Testy chłodzenia odbywały się przy otwartej obudowie, celem wyeliminowania potencjału wentylacyjnego samej obudowy na wynik testu. Do obciążenia procesora wykorzystany został program OCCT. Test trwał 35minut, z czego 30 to ciągłe obciążanie, a 5 minut to okres bezczynności po zakończeniu obciążania. Temperatura w spoczynku została odczytana przed obciążaniem po około 15 minutach pracy komputera w spoczynku.

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystano termometr MICROLIFE NC100.

Procesor pracował na standardowych taktowaniach z włączonymi opcjami oszczędzania energii i wyłączonym zabezpieczeniem termicznym.

Prędkość obrotowa wentylatora na chłodnicy była sterowana automatycznie, a prędkość pracy pompki ustawiona została ręcznie na maksymalne wartości.

Wyniki przedstawiają wartość delta - czyli po odliczeniu temperatury otoczenia.

Pomiar głośności został przeprowadzony z odległości 30cm sonometrem Voltcraft SL-100. Sonometr podczas pomiarów był umieszczony na statywie na wysokości chłodzenia. Głośność tła została wykonana przed pomiarami i wynosiła 34,4dBA.

Wyniki testów

Temperatury

Zalman Reserator 3 Max fot9

Zalman Reserator 3 Max fot10

Pomiar ciśnienia akustycznego

Zalman Reserator 3 Max fot11

Omówienie wyników

Wyniki pomiaru temperatury nie były zaskoczeniem. Zalman Reserator 3 Max spisał się dobrze, a wartości uzyskane przez cooler wynosiły w stresie dokładnie tyle samo, co w przypadku Akasa Venom Medusa. Chłodzenie to jest więc wydajniejsze od Be Quiet! Dark Rock 3, ale mniej wydajne od Be Quiet! Dark Rock PRO 2 i AAB Super Silent 6PWM pracującego na maksymalnych obrotach.

Niestety zawiodły mnie wyniki pomiarów sonometrem. Mówiąc delikatnie to chłodzenie jest głośnie, a jedyną głośniejszą konstrukcją w zestawie jest chłodzenie BOX AMD. Powiem szczerze, że spodziewałem się lepszych wyników po tak innowacyjnej konstrukcji chłodnicy.

Podumowanie

Chłodzenie CPU Zalman Reserator 3 Max jest wydajne, posiada ciekawy i innowacyjny design, ale i zupełnie odmienną konstrukcję chłodnicy od tego, co widzieliśmy do tej pory. Niestety jest głośne. Cena tego chłodzenia w sklepie Zalmana również nie jest atrakcyjna, bo wynosi ponad 420zł! A za te pieniądze mamy coolery i cichsze, i wydajniejsze. Warto tutaj zwrócić uwagę chociażby na Zalman FX100,

Zalman FX 100 test pasywnego chłodzenia CPU

który jest coolerem pasywnym, a współpracując z opcjonalnym wentylatorem jest również chłodzeniem wydajnym za mniejsze pieniądze (blisko 100zł taniej).

blog comments powered by Disqus
Zalman Reserator 3 Max - test kompaktowego chłodzenia wodnego