PODPOWIEDZI:

Zalman FX 100 test pasywnego chłodzenia CPU

Nie lubisz hałasu w obudowie? Wyciszane obudowy to produkt właśnie dla Ciebie? Warto rozważyć zakup również pasywnego chłodzenia procesora, to dodatkowo wpłynie na komfort pracy zestawu, jedną z takich propozycji jest Zalman FX 100.

ZALMAN FX100

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Brak konfliktu z pamięciami i pierwszym slotem PCI-E
  • Niskie temperatury na CPU bez PC
  • Brak jakiegokolwiek hałasu
  • Możliwość instalacji opcjonalnego wentylatora
  • Design
WADY
  • Skomplikowany i niepewny montaż
  • Problem z dostępem do podłączenia zasilania procesora

Chłodzenie Zalmana cechuje się niebagatelnym wyglądem oraz brakiem wentylatora. Cooler ma wymiary 156x156x157mm. Finy są dość cienkie i rozłożone rzadko, co przekłada się na swobodniejszy przepływ powietrza, a to z kolei umożliwia pasywne chłodzenie procesora. Oczywiście nie odbywa się to bez wpływu na wagę, bo konstrukcja waży jedynie 770 gram.

Zalman FX 100 fot1

Budowa chłodzenia jest jakby dwudzielna. Podstawę stanowi dość dobrze wypolerowana podstawa, przez którą przebiegają cztery 6mm ciepłowody.

Zalman FX 100 fot3

Zalman FX 100 fot2

Dwie rurki cieplne przebiegają przez zewnętrzną część chłodzenia w kształcie kostki, a dwa ułatwiają rozprowadzenie ciepła do dwóch wież we wnętrzu chłodzenia. I rurki cieplne i wieże oraz ich finy są niklowane. Pozostała część chłodzenia została polakierowana na czarno, co może sie podobać.

Pomiędzy tymi wieżami możemy zainstalować 90mm wentylator również o normalnym profilu. Aby się dostać do tej części coolera oraz aby móc go w ogóle zainstalować, musimy odkręcić zaślepkę na górze chłodzenia.

Zalman FX 100 fot4

Niestety ale instalacja chłodzenia nie należy do najprzyjemniejszych. Sam backplate nie stanowi problemu jednak już przykręcenie wymaga dość długiego wkrętaka, który dodatkowo zmieści się pomiędzy część zewnętrzną chłodzenia a wieże. Nawet po porządnym przykręceniu radiatora, ten możemy bez większych problemów przesuwać na boki, co zawdzięczmy zaledwie punktowemu dociskowi podstawy. Jak się jednak okazuje w praktyce, nie wpływa to negatywnie na temperatury procesora.

Dodatkowy wentylator instalujemy za pomocą dwóch drutów zapinanych na środkową część FX 100.

Zalman FX 100 fot5

Platforma testowa

Procesor

AMD FX-6300

Chłodzenie procesora

Zalman FX 100

Pamięć RAM

DDR3 GoodRam 2x4GB 1333MHz CL9 + Patriot 2x2GB 1333MHz CL9

Płyta główna

ASRock 970 Extreme 3

Karta graficzna

Sapphire Radeon HD7970

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache

Zasilacz

Be Quiet Power PRO 10 650W 80+ Gold

Obudowa

Bitfenix Colossus

Monitor

Benq XL2420T

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Wersja sterowników 13.11 (beta)

Metodyka

Z uwagi na fakt, iż jest to chłodzenie pasywne nie przeprowadzaliśmy żadnych pomiarów sonometrem. Samo chłodzenie procesora nie jest w stanie generować żadnego hałasu, a po instalacji dodatkowego wentylatora głośność pracy układu będzie zależała właśnie od tego dołożonego wentylatora, a nie samego chłodzenia.

Pomiary temperatury dokonywaliśmy przy otwartej obudowie, ale przy włączonych wentylatorach. Taki niestandardowy tryb testu spowodowany był faktem, że w przypadku braku jakiejkolwiek wentylacji w obudowie temperatura rośnie aż do granicy zabezpieczenia termicznego CPU, po czym zostaje zbite taktowanie na czas obniżenia temperatury CPU.

Jako że jest to chłodzenie adresowane przede wszystkim dla osób miłujących ciszę, prędkość obrotowa wentylatorów była ustawiona na minimum (5V). W obudowie były zainstalowane trzy wentylatory. Dwa 200mm Bitfenix`a - jeden na topie oraz jeden na froncie obudowy (obydwa wtłaczające powietrze do obudowy) oraz trzeci wentylator na tyle, wyciągający ciepłe powietrze poza obudowę (obieg pozytywny w obudowie).

Pasta termoprzewodząca jaką użyliśmy to AC MX-4.

Drugi z pomiarów dokonany był z 90mm wentylatorem SPC z PWM.

Do obciążenia procesora użyliśmy programu OCCT. Pomiar ustawiony był na 40 minut z czego pięć minut na początku oraz na końcu testu to czas bezczynności. Pomiar temperatury, taktowania oraz obciążenie procesora również należał do OCCT.

Test dokonany był na standardowych ustawieniach CPU (taktowanie 3.5GHz + turbo) z włączonymi wszystkimi funkcjami odpowiedzialnymi za oszczędzanie energii. Drugi przebieg również bez OC wykonaliśmy z już zainstalowanym opcjonalnym wentylatorem. Pozostała część metodyki bez zmian.

Zalman FX 100 fot6

Drugi z testów rozpoczęty był z podkręconym procesorem do 4.4GHz przy napięciu 1,450V, z wyłączonymi wszystkimi ustawieniami oszczędzania energii oraz oczywiście z zainstalowanym dodatkowo wentylatorem.

Zalman FX 100 fot7

Prędkość obrotowa wentylatorów była regulowana automatycznie.

Wyniki testów

  • Bez OC

Chłodzenie pasywne

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Chłodzenie z dodatkowym wentylatorem

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

  • Porównanie wyników pomiarów

Zalman FX 100 fot9

  • Pomiar z OC do 4.4GHz

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Omówienie wyników i wnioski

W zasadzie pomiary wykonane na standardowych taktowaniach bez żadnego wentylatora nie wymagają dłuższego omówienia. Wynik jakie uzyskało chłodzenie jest jak najbardziej satysfakcjonujący. Cooler utrzymał temperaturę obciążanego procesora poniżej 56 stopni, a temperatura była już ustabilizowana. Z uwagi na włączone funkcje oszczędzana energii taktowanie procesora skakało ok 2900MHz do 3800MHz, najczęściej jednak wynosiło domyślne 3500MHz.

Zdecydowanej poprawie uległy wyniki temperaturowe bez OC, ale już z dodatkowym wentylatorem. Różnica widoczna jest zwłaszcza pod obciążeniem. OCCT był w stanie rozgrzać nasz procesor do zaledwie niecałych 49 stopni. Warto również zaznaczyć, że chłodzenie cały czas pracowało na najniższych obrotach, bo temperatura nie przekroczyła granicy, od której zaczęło się zwiększanie prędkości obrotowej wentylatorów. Taktowanie CPU nie uległo zmianie, wahało się dokładnie w takich samych granicach jak poprzednio.

Ostatni test po OC nie był łaskawy dla chłodzenia Zalmana. Ustawienia na sztywno taktowania procesora na poziomie 4.4GHz widać na jednym z wykresów. Jednak po osiągnięciu przez procesor temperatury blisko 70 stopni, w wyniku zadziałania zabezpieczenia termicznego, taktowanie zostało zbite, aby obniżyć temperatury. Po dwóch takich spadkach program OCCT wykrył błąd i test został zakończony.

Podsumowanie

Zalman FX 100 jest chłodzeniem, które jest adresowane przede wszystkim do zwolenników ciszy w obudowie. Nie należało się po nim spodziewać dobrych wyników, nawet z dodatkowym wentylatorem i tak też się stało. Bez OC FX 100 utrzymywał temperatury na bardzo przyzwoitym poziomie (niezależnie czy z wentylatorem, czy bez), a jednocześnie zapewniał ciszę w obudowie.

Trudno mieć pretensje do Zalmana, że na ich chłodzeniu nie można bić rekordów OC - ten cooler nie po to został zaprojektowany.

Dużym plusem chłodzenia jest również brak jakiegokolwiek konfliktu, czy to z pamięciami, czy pierwszym slotem PCI-E. Choć nie jest to najmniejszy cooler, to dzięki stosunkowo niewielkiej wysokości nie powinno być również problemów z jego montażem w mniejszych obudowach.

W zasadzie jedyne do czego można się poważniej przyczepić, to system instalacji. Ten nie należy do najprzyjemniejszych i po zainstalowaniu chłodzenia trzymanie mogło by być sztywniejsze.

W moim odczuciu, mimo iż chłodzenie posiada swoje wady, jest na tyle wydajne i funkcjonalne, że może otrzymać pełne pięć gwiazdek - ale bez wyróżnienia.

blog comments powered by Disqus
Zalman FX 100 test pasywnego chłodzenia CPU