PODPOWIEDZI:

Adobe Lightroom 5 – nadaj zdjęciom nowe oblicze!

Jeżeli chcesz sprawić, żeby twoje fotografie wyglądały jak te z katalogów National Geographic, albo po prostu pragniesz uporządkować swoje dzieła, tak aby znajdować je na dysku w ułamku sekundy i jednocześnie masz kilka stów na zbyciu? To jest produkt dla ciebie.

Gigabyte Radeon R9 290X

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wspaniałe filtry obrazu
  • Nieograniczona swoboda edytowania
  • Intuicyjny interfejs
  • Przemyślane narzędzia
WADY
  • Cena
  • Brak wsparcia Adobe w przypadku wypuszczenia nowszej wersji programu

WSTĘP

Adobe Photoshop Lightroom to zaawansowane oprogramowanie dla miłośników fotografii, pozwalające wykonać kompleksową obróbkę kolekcji zdjęć. Za jakością marki Adobe idzie cena – ok 500 zł. Jeżeli jeszcze nas to nie zraziło – bardzo dobrze – teraz będzie już tylko przyjemniej. Otrzymujemy produkt, który stanie się naszym domowym studiem na miarę profesjonalnego fotografa. Dzięki niemu będziemy mogli katalogować zdjęcia, tagować je i opisywać, aby po kilku latach bez trudu przypomnieć sobie, gdzie oraz kiedy zostały zrobione, przy jakich ustawieniach i jakim sprzętem. Tworzenie z nich pokazu slajdów, dodanie muzyki i wyeksportowanie do pliku wideo to również żaden problem. Na końcu możemy je, ciągle w obrębie tego samego programu, wydrukować według naszych ustawień.

Adobe Lightroom 5

EDYCJA ZDJĘĆ

Lightroom 5 daje nam wręcz nieograniczoną swobodę ingerencji w stworzone przez nas fotorgafie. Każdy cień możemy wyeksponować, każdą niedoskonałość ukryć, a ważne elementy obrazu – rozświetlić. Adobe raczy nas wieloma gotowymi filtrami artystycznymi – gratka dla leniuchów, którzy jednym kliknięciem zmienią swoje zdjęcia nie do poznania. Perfekcjonistom program oferuje całą masę suwaków, wykresów i innych narzędzi do indywidualnej zabawy fotografiami. Wersja 5 wprowadziła kilka ciekawych nowości względem poprzedniczek. Oto kilka z nich.

Adobe Lightroom 5

» Zobacz też recenzję Genius Energy Mouse

UPRIGHT

Jest to opcja, która może przydać się fotografom architektury. Po dosłownie jednym kliknięciu program prostuje nasze zdjęcie, kiedy to linie budynków czy horyzontu odbiegają od pionu czy poziomu. Funkcja dobrze, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych ujęć – efekt może być nie do końca zadowalający. Kiedy fotografia ma za mocno zachwianą perspektywę, biedny Lightroom może zniekształcić ją jeszcze bardziej.

Adobe Lightroom 5

RADIAL GRADIENTS

Jest to narzędzie umożliwiające zaakcentowanie poszczególnych elementów obrazu, poprzez ich rozświetlenie. Działa bardzo podobnie do pędzla dopasowania („różdżki” z wideorecenzji). Opcja jest o tyle przydatna, że pozwala na odwrócenie tego efektu, czyli istnieje możliwość zaznaczenia obszaru, który ma zostać nienaruszony, podczas gdy resztę można przyciemnić.

Adobe Lightroom 5

SMART PREVIEWS

Umożliwia fotografom wprowadzanie zmian do swoich zdjęć, znajdujących się w trybie „offline”, bez dostępu do całej biblioteki oryginalnych plików. Poszczególne edycje oraz zmiany metadanych w plikach Smart Preview są automatycznie stosowane do oryginalnych obrazów, gdy są one ponownie połączone. Wtedy też można wyeksportować pliki o pełnej rozdzielczości. Funkcja pozwala zostawić, np. nieporęczny dysk zewnętrzny w domu i edytowanie zdjęć w trasie.

Adobe Lightroom 5

PODSUMOWANIE

Ogromnym plusem programu, poza wspomnianymi powyżej, jest jego intuicyjny interfejs. Wszystkie opcje są opisane, także nasze braki w specjalistycznym słownictwie nie są przeszkodą. Zaskakującym jest szybkość reakcji na wprowadzane do zdjęć zmiany. Praktycznie bez żadnego opóźnienia widzimy efekty swoich zabiegów naniesione na edytowany obraz. Sama optymalizacja Lightrooma pozwala rzekomo na używanie go na systemach mobilnych, co może być ułatwieniem dla fotografów, znajdujących się często w trasie. Jak wspomniałem, Adobe bardzo się ceni, dlatego cena może skutecznie odstraszać osoby, którym Lightroom nie jest niezbędny do życia. Im polecam mniej zaawansowane, ale za to darmowe programy do edycji i zarządzania zdjęciami.

Adobe Lightroom 5

blog comments powered by Disqus
Adobe Lightroom 5 – nadaj zdjęciom nowe oblicze!