Antec Kuhler H2O 920 do chłodzenie cieczą dostarczone przez producenta w jednym elemencie (nie licząc osobnych wentylatorów). W pudełku znajdziemy dość sporych rozmiarów chłodnicę połączoną wężami z blokiem wodnym chłodzącym CPU ze zintegrowaną pompką.
Chłodzenie jest kompatybilne z imponującą ilością podstawek zarówno dla procesorów AMD jak i Intela:
- Intel – 1155/ 1156/ 1366/ 2011
- AMD – AM2/ AM2+/ AM3/ AM3+/ FM1
Pozostałe akcesoria to komplet niezbędnych do montażu chłodzenia części oraz dwa 120mm wentylatory. Na dołączonej płycie CD producent umieścił oprogramowanie do zarządzania Kuhler`em 920tką ChillControl VI.
Chłodnica o grubości 5cm wykonana jest dobrze. Spasowanie elementów nie budzi zastrzeżeń, spawy wydają się być porządne, więc i ta część chłodzenie powinna być bezpieczna dla naszego sprzętu.
Węże są giętkie i odpowiednio długie dla praktycznie każdej obudowy. Blok wodny o grubości 29mm jest standardowych jak na tego typu konstrukcje rozmiarów.
Jego dolna część stykająca się z IHSem procesora wykonana jest z miedzi, co ma zapewnić lepszą wymianę ciepła.
To właśnie w bloku wodnym zintegrowana została pompka napędzająca cały układ. Warto dodać, że to właśnie z tego elementu wychodzą wszystkie niezbędne kable, czyli:
- trzypinowe podpięcie pompy wody
- złącze USB 2.0 wewnętrzne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania chłodzenia
- łącznik wentylatorów od chłodnicy (dwa czteropinowe wtyki)
Instalacja chłodzenia jest dość prosta i nie wymaga dużego doświadczenia. Osobom zaczynającym swoją przygodę ze sprzętem na pewno pomoże graficzna instrukcja instalacji. Niestety, ale tekst instrukcji nie jest w języku polskim. Proces instalacji mogą Państwo obserwować w osobnym ARTYKULE.
Osobnego omówienia wymaga program pozwalający na sterowanie chłodzeniem: Antec ChillControl VI.
Ten niewielki programik, którego producent zaleca instalację przed przystąpieniem do montażu chłodzenia, umożliwia nam pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z chłodzeniem.
Do dyspozycji użytkownika są cztery zakładki konfiguracyjne oraz jedna z podglądem na wskazania czujników.
Dla osób bardziej leniwych producent przygotował również dwa gotowe profile wydajnościowe
- Extreme
- Silent
Te kolejno odpowiadają za maksymalną wydajność chłodzenie kosztem ciszy, lub za maksymalną cisze kosztem wydajności (wyższe temperatury). Oczywiście producent też nie pozostawił bez wyjścia osób chcących samodzielnie zaprogramować chłodzenie i mamy również do wyboru tryb użytkownika.
Program ChillControl VI umożliwia nie tylko kontrolę parametrów pracy układu, ale również określenie granicznych progów dla temperatury płynu w układnie (nie temperatury procesora, ale płynu w układzie chłodzenia) oraz prędkości obrotowej wentylatorów.
Dla osób posiadających obudowę z oknem nie lada gratką będzie podświetlany blok wodny. Dzięki dołączonemu programowi mamy również możliwość zmiany koloru podświetlania w praktycznie dowolnym zakresie barw.
Platforma testowa
- Procesor
AMD Athlon II x4 640 3.2GHz @3,6GHz
- Płyta główna
Asrock 970 Extreme 3
- Pamięci
Patriot (edycja AMD)
- Karta graficzna
MSI GTS450OC
- Dysk Twardy
WD Caviar Blue 500GB
Seagate Barracuda 7200.11 1,5TB
- Zasilacz
SilentiumPC Deus G1 600W
- Obudowa
Fractal Design Define R4
- Monitor
Benq XL2420T
Metodyka
Pomiar temperatury procesora przeprowadziliśmy dwoma programami Speedfun w wersji v.4.47 oraz Everest v.5.50.2163. Temperatura podczas obciążania to najwyższa zanotowana wartość podczas półgodzinnego obciążania zestawu testowego programem Prime95. Temperatura spoczynkowa to wartość, jaką osiągnął procesor po kolejnym półgodzinnym czasie pracy, ale wyświetlając sam pulpit.
Dla optymalizacji wydajności chłodzenia podczas testów skorzystaliśmy z dwóch profili – dla testu obciążeniowego aktywny był profil „Extreme” – zapewniający maksymalną wydajność układu, a dla pomiaru temperatur w spoczynku aktywowaliśmy profil „Silent”.
Pomiar głośności pracy układu przeprowadziliśmy organoleptycznie.
wyniki testów
Podsumowanie
Antec Kuhler H2O 920 jest chłodzeniem ciekawym. Jak miał bym je sklasyfikować to powiedziałbym, że jest to złoty środek pomiędzy ciszą a wydajnością. Nie jest to chłodzenie najcichsze – jest sporo konstrukcji powietrznych cichszych od 920 Kuhlera, ale jest to układ niewątpliwie wydajny. Na jego plus przemawia również dobre wykonanie i ciekawy design. Jednak czy to chłodzenie jest warte wydania blisko 500zł? Moim zdaniem tak, jeżeli oczekujemy przede wszystkim wydajności i nie chcemy rezygnować z ciekawego wyglądu naszego zestawu, a z drugiej strony nie – jeżeli cenimy sobie wydajność za rozsądną cenę + cisze. Instalacja takiego typu chłodzenia ma też jeszcze przynajmniej dwa inne znaczące plusy – nie ograniczamy obiegu powietrza w obudowie dużym wentylatorem a ciepło z CPU jest niemal natychmiast odprowadzane poza obudowę (nie grzeje nam jej wnętrza), oraz drugi plus nie ogranicza nam żadnego slotu na kości pamięci (sam blok wodny jest niewielki). Tak więc to do użytkownika zależy, czy zdecyduje się na ten produkt. Naszym zdaniem Antec Kuhler H2O 920 zasługuje na ocenę czterech gwiazdek.