PODPOWIEDZI:

Asarto 85A - oryginał czy zamiennik? Test tonera.

Koszty eksploatacji drukarek, czy urządzeń wielofunkcyjnych są ważnym i często znaczącym punktem budżetu domowego i firmowego. Jednym z najprostszych sposobów na ich zmniejszenie jest wybór tonerów zamienników zamiast oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Czy warto?

Asarto 85A

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka wydajność
  • Dobre zabezpieczenie na czas transportu
  • Bardzo dobra jakość wykonania zamiennika
  • Niskie koszty wydruku
WADY
  • Jakość wydruku w przypadku grafik nieco niższa niż oryginału

Wstęp

Zamienniki oryginalnych tonerów są coraz częściej wybieranym produktem wśród kupujących. Ich koszt jest często kilkadziesiąt procent niższy od oryginału. A jak wygląda sprawa ich kompatybilności z drukarkami? Czy wydajność jest gorsza od oryginału? No i w końcu - czy i jak mocno tracimy na jakości druku? Sprawdzimy to porównując ze sobą dwa produkty. Oryginalny toner HP 85A oraz jego zamiennik, produkt marki Asarto 85A. Tonery przeznaczone są dla monochromatycznych drukarek laserowych HD (szczegóły dotyczące zgodności modeli dostępne na stronie producenta: KLIK!)

Opakowanie i jego zawartość

Do testów dotarły trzy tonery - oryginał, oraz dwa zamienniki Asarto. Kartonik od zamienników był odrobinę wyższy i szerszy od oryginału, ale nieco krótszy. Obydwa tonery były zabezpieczone na czas transportu przez airbag oraz czarną folię. W opakowaniach - zarówno oryginalnego tonera jak i zamiennika Asarto, producenci umieścili instrukcję instalacji tonerów, informację o warunkach gwarancji oraz wytyczne związane z zachowaniami proekologicznymi (między innymi dotyczące recyklingu zużytych produktów). W przypadku oryginalnego tonera HP producent dodaje również już gotowy list przewozowy oraz instrukcję, jak oraz gdzie odesłać bez dodatkowych kosztów zużyty toner.

Same tonery zabezpieczone są dodatkowo w obydwu przypadkach foliową taśmą zabezpieczającą wkład, którą należy usunąć przed instalacją w urządzeniu. Zamiennik Asarto miał dodatkowo jeszcze jedno tekturowe zabezpieczenie wkładu.

W obydwu przypadkach produkt jest bardzo dobrze zabezpieczony na czas transportu i nie ważne czy toner zamówimy wysyłkowo, czy odbierzemy go osobiście, możemy być pewni, że dotrze do nas cały i zdrowy.

Metodyka testów

Do testów użyte było urządzenie wielofunkcyjne HP LaserJet M1217nfw MFP.

Podczas testów ocenialiśmy opakowanie oraz jego zawartość (co opisano powyżej), jakość wydruku tekstu, wykresów oraz zdjęć. Zasadniczą częścią testów było sprawdzenie realnej wydajności tonera.

Do porównania jakości wydruków użyty był dokument tekstowy z czcionkami o różnej wielkości (od 18 do 4), wykresami (słupkowym oraz liniowym) oraz zdjęciem w dokumencie. Do oceny zostały wybrane dokumenty po wcześniejszym wydruku minimum kilkudziesięciu stron na danym tonerze.

Test wydajności tonera - przeprowadzany był na nowym egzemplarzu zamiennika Asarto 85A, tak aby wydruki z pierwszego tonera nie miały wpływu na wydajność. test obejmował wydruk setek stron przygotowanego dokumentu o pokryciu 5% czernią. Takie zasady stosowane są przy obliczaniu wydajności według norm ISO, do jakich odnoszą się producenci (oryginałów, jak i zamienników).

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pokrycie 5% kartki to bardzo mało względem realnego wydruku w domu, czy biurze. Dlatego realnie - wydajność tonera będzie niższa, niż ta uzyskana podczas testów.

Przy liczeniu wydrukowanych stron musieliśmy ustalić granicę, po której wydrukowane kartki z uwagi na obniżoną jakość druku nie będą brane pod uwagę przy ocenie wydajności tonera. Oczywiście granica ta nie jest ostra, bo jakość wydruku obniża się stopniowo i jest to ocena bardzo subiektywna. Pod uwagę nie były również brane strony wydrukowane po powtórnym wstrząśnięciu tonerem (ten według zaleceń producenta wstrząsany był 5~6 krotnie przed instalacją w drukarce, zgonie z osią tonera). Taki zabieg pozwala na wydrukowanie dodatkowo od kilku do kilkunastu dodatkowych stron w dobrej jakości.

Wszystkie wydruki odbywały się z ustawieniami normalnej jakości wydruków, bez włączonej funkcji oszczędzania tonera.

Wyniki

Obydwa tonery były bardzo dobrze zabezpieczone. Oryginał posiadał dodatkowo list przewozowy umożliwiający bezpłatny recycling zużytego tonera. Część osób najchętniej jednak sprzeda zużyty wkład do punktów skupu, więc taki zabieg producenta nie dla każdego może być znaczącą różnicą. Airbag Asarto był troszkę mniej 'napompowany' i z uwagi na większe wymiary wkład miał więcej miejsca w opakowaniu, jednak nie powinno to mieć negatywnego wpływu na bezpieczeństwo transportu. W ocenie jakości zapakowania oraz wyposażenia uważam, że jest remis.

Ocena jakości wydruku potwierdziła moje wcześniejsze przeczucia. Toner oryginalny dał nieco lepsze efekty. O ile w przypadku czcionek gołe oko nie było w stanie wychwycić żadnych różnic, tak ciemniejsze detale na zdjęciach ujawniły różnice pomiędzy tonerami. Dla jasności - zaczernienie w przypadku zamiennika było nieco mniejsze, jednak absolutnie nie obniżało to wartości wydruku. Tu jednak moim zdaniem punktuje oryginał.

Wydajność tonera - zamiennika była ogromnym zaskoczeniem. Producent oczywiście minął się dość znacznie z tą informacją na opakowaniu - jednak na korzyść użytkownika. W naszym teście (przypomnijmy z 5% pokryciem) wkład Asarto 85W uzyskał wynik 2137 stron! Biorąc pod uwagę, deklarowaną wartość na poziomie 1700stron - rezultat jest wprost świetny. Liczenie zostało przerwane w momencie, kiedy na jednej z kartek jasna smuga oznaczająca wyczerpywanie się tonera była już wyraźnie widoczna i w moim odczuciu mogła już mieć wpływ na odbiór dokumentu. Choć warto jednak zaznaczyć, że tekst cały czas był jeszcze nieprzerwany. Sama drukarka już od około 1300 wydrukowanych stron sygnalizowała wyczerpywanie się tonera.

W tym miejscu na koniec nadmienię, że z zamiennikami (z obydwoma tonerami) nie mieliśmy żadnych problemów. Drukarka choć wyświetliła komunikat o nie oryginalności wkładu, przyjmowała go bez przeszkód. Proszek z tonera się nie wysypywał, toner nie brudził rąk również po zużyciu, papier się nie zacinał, kartki były czyste.

Koszty wydruku

Oryginalny wkład HP na chwilę obecną kosztuje około 200zł. Biorąc w obliczeniach pod uwagę jedynie koszt zakupu tonera, cena jednej strony to wydatek rzędu 0,13zł. Gdybyśmy pod uwagę brali cenę ze strony producenta (https://www8.hp.com/pl/pl/products/oas/product-detail.html?oid=4080236&jumpid=reg_r1002_plpl_c-002_title_r0001#!tab=features 323zł z VAT), koszt wydruku wzrósłby do 20gr za stronę.

Zamiennik Asarto 85A nabędziemy już za około 50zł w sprzedaży wysyłkowej. Średnia cena tonera waha się jednak w granicach 97zł i 17gr. Biorąc pod uwagę realną wydajność tonera z naszych testów, koszty wydruku jednej strony to zaledwie 0,05zł!

Podsumowanie

Nasze testy potwierdzają, że wybór zamienników Asarto jest całkowicie uzasadniony. Tonery wykonane i zabezpieczone w opakowaniu są niemal tak samo dobrze jak oryginały. Z ich eksploatacją nie stwierdziliśmy żadnych - nawet najmniejszych problemów. Koszt zakupu zamiennika jest sporo niższy niż oryginału, a przy tym oferuje zdecydowanie wyższą wydajność. Jedyne, gdzie dopatrzyliśmy się niewielkiej różnicy, to jakość wydruku - i to tylko w przypadku zdjęć. A co z ostrzeżeniami producenta? Tymi bym się nie przejmował. Jakość zamienników jest coraz lepsza to raz, a dwa to fakt, że uszkodzenia powstałe w wyniku wadliwie funkcjonującego zamiennika to rzadkość (toner to nie kartridż, który może zapchać dysze). Toner Asarto 85A poza maksymalną oceną, otrzymuje również naszą zasłużoną rekomendację.

rekomendacja

blog comments powered by Disqus
Asarto 85A - oryginał czy zamiennik? Test tonera.