PODPOWIEDZI:

Recenzja Röki - W Poszukiwaniu Zaginionego Brata

Wakacje to najbardziej znienawidzony okres przez graczy. Niby jest czas wolny, aby grać w gry komputerowe, jednak duzi wydawcy nie decydują się na wielkie premiery w tym okresie. Dlatego warto sprawdzić, co dzieje się na niezależnym podwórku. Bardzo często można trafić na perełki, które potrafią wciągnąć na długie godziny. Bez wątpienia jedną z takich gier jest Röki. Zapraszam do przeczytania recenzji!

Roki

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Zagadki logiczne
  • Brak absurdów znanych z przygodówek
  • Muzyka
  • Kiedy zgubimy się, jest system pomocy
  • Polska lokalizacja gry
  • Narastająca fabuła
WADY
  • Częste powracanie do wcześniejszych lokacji
  • Dubbing
  • Dla niektórych długa rozgrywka (Przejście Röki zabrało mi 14h)

duże nastawienie na historię

Röki to tytuł przygotowany z myślą o pojedynczym graczu. Fabuła opiera się o wierzenia z mitologii nordyckiej. Jeżeli lubisz te klimaty bądź chcesz poznać coś nowego, to możesz poczuć się jak ryba w wodzie. Gra przesiąknięta jest folklorem i wierzeniami. Wiele bóstw przyjdzie nam poznać osobiście podczas rozgrywki.

Röki - Spotkanie z wielkim kotem

Gracz pokieruje losami dziewczyny Tove. Opiekuje się ona młodszym bratem Larsem, który to lubi rozrabiać. Chłopiec jest w stanie komunikować się z nadprzyrodzonymi siłami. Nie jest to tylko bujna wyobraźnia Larsa. Rodzina wkrótce zostaje zaatakowana przez demona Röki. Lars zostaje porwany i Tove wyrusza do tajemniczego świata w celu znalezienia chłopca. Podczas rozgrywki poznajemy dalszy ciąg opowieści, rozwiązujemy zagadki oraz sukcesywnie zbliżamy się do finału.

Röki - Tajemnicza kraina

Sprawdź cenę testowanej gry:

Zobacz aktualną cenę gry

łączenie faktów

Rozgrywka po części przypomina detektywistyczne śledztwo. Tove trafia do nieznanej krainy, która to jest bardzo tajemnicza. Postacie niezależne nie są zbyt przychylne do pomocy, o ile nie zrobimy coś dla nich. Gracz zbiera przedmioty do plecaka bohaterki i używa ich na wybranych elementach. Można powiedzieć, że Röki nie różni się niczym od klasycznych przygodówek point and click.

Röki - Katedra

To, co Röki robi zdecydowanie lepiej, to sam poziom zagadek. Nie ma tutaj absurdów znanych z największych gier przygodowych. Zagadki są dość logiczne i nie jest konieczne korzystanie z solucji. Wystarczy tylko czytać dialogi oraz mieć otwartą głowę. Jeżeli zabłądzimy, to istnieje system pomocy, który nakieruje nas na właściwe tory. Do tego podświetlimy wszystkie interaktywne przedmioty na planszy.

wszechobecne zbieractwo

Gra nagradza ciekawskich graczy, którzy lubią zaglądać w każdy kąt. Niekiedy natrafimy na specjalne przedmioty kolekcjonerskie. Nie można ich używać w normalnej rozgrywce. Pełnią funkcję kolekcjonerską i zebranie wszystkich odblokuje osiągnięcie na Steam. Po ukończeniu Röki warto powrócić ponownie i postarać się zebrać wszystkie znajdźki.

Röki - Dziennik

kilka słów o ścieżce dźwiękowej

Twórcy Röki zdecydowali się na dość minimalistyczny dubbing. Nie ma tutaj w pełni czytanych kwestii przez aktorów. W dialogach usłyszymy onomatopeiczne dźwięki. Główna bohaterka wymawia czyjeś imię, wydaje się być zaskoczona czy wstrząśnięta. Niestety, bardzo mi to przeszkadzało. Przy dłuższym graniu było to bardzo męczące. Grałoby mi się zdecydowanie przyjemniej bez dodatkowych dźwięków, które w tym wypadku totalnie zabijały imersję.

Röki - Dom głównej bohaterki Tove

Muszę pochwalić polską lokalizację gry. Zaskoczyło mnie, że Röki na Steam posiada polski język. Do tego napisy wypadły bardzo dobrze i na pewno pomogą graczom, którzy nie znają języka angielskiego. Tytuł posiada przetłumaczone tylko napisy, głosy aktorów pozostają oryginalne.

Muzyka wyszła genialnie! Przyjemnie się jej słucha i rozwiązuje zagadki. Podobnie pisze tekst tej recenzji.

Sprawdź polecane zestawy komputerowe >>>

Podsumowanie

Röki to świetna gra na wakacyjną suszę. Wciągająca rozgrywka okraszona mitologią nordycką. Zagadki logiczne są ogólnie dość proste, ale momentami wymagające. Ten przygodowy tytuł posiada logikę i nie znajdziemy tutaj absurdalnych rozwiązań. Dla zagubionych graczy istnieje możliwość skorzystania z pomocy.

Gra składa się z trzech rozdziałów, które są częściowo otwarte. Podróżować możemy pomiędzy sąsiednimi lokacjami. To niestety wydłuża czas spędzony nad grą. Gracz często powraca do wcześniejszych lokacji. Za bardzo nie pomaga system szybkiej podróży, nie możemy przenieść się do każdej lokacji, jakiej chcemy.

Röki znakomicie broni się historią. Fabuła z początku jest dość prosta, jednak podczas przechodzenia tytułu dowiadujemy się coraz więcej. Byłem zainteresowany mitologią nordycką, która wcześniej była dla mnie mniej znana. Dowiadujemy się wiele z życia Tove oraz jej rodziny.

Gra zachęca do sprawdzenia bardzo ładną oprawą graficzną. Lokacje robią wrażenie podobnie jak niektórzy bohaterowie. Röki to bardzo dobra gra przygodowa, którą polecam każdemu! Ukończenie zabrało mi około 14 godzin.

Ocena Röki 4.5/5

Sprawdź też poprzednie recenzje gier:

blog comments powered by Disqus
Recenzja Röki - W Poszukiwaniu Zaginionego Brata