PODPOWIEDZI:

Praktica DVC 10.10 FHD [TEST]

Praktica to marka aparatów i kamer fotograficznych niemieckiego producenta Pentacon. Siedziba firmy mieści się w niemieckim Drezden, a jak coś jest niemieckie, to od razu kojarzy się nam z solidnością i precyzją wykonania. Do naszej redakcji trafiła kamera oznaczona symbolem DVC 10.10 FHD. To niewielkie urządzenie oferuje nam możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości FullHD z 10x zoomem optycznym. Jak ta niewielkich rozmiarów kamerka sprawdza się w praktyce? Zapraszam do recenzji DVC 10.10, w której sprawdzam kamerę tego niemieckiego producenta w praktyce.

Praktica DVC 10.10 FHD

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo dobre wykonanie
  • Ergonomiczny kształt
  • Duży 3,5” dotykowy wyświetlacz
  • Długi czas pracy na baterii
  • Możliwość nagrywania filmów FullHD
  • Nagrywanie filmów HD z prędkością do 60 klatek/sekundę
  • Funkcja wykrywania twarzy
  • Niska waga
  • Dodatkowy wyświetlacz monochromatyczny na górze kamery
  • Dobra jakość nagrań przy dobrym oświetleniu
  • Spora ilość dodatkowych akcesoriów
  • Dobry stosunek jakość/cena
WADY
  • Problem z „łapaniem” ostrości na maksymalnym zoomie
  • Słaba jakość nagrań w warunkach słabego oświetlenia
  • Kamera domyślnie ustawia dość wysokie ISO
  • Nagrane audio średniej jakości
  • Brak wbudowanej pamięci
  • Po zmianie ustawień kamera potrafi się zawiesić (PO NASZEJ INTERWENCJI PROBLEM ROZWIĄZANY - aktualizacja softu usuwa tą wadę, a nowsze serie wg. naszych informacji są już tej wady pozbawione)

k1

Wykonanie i wyposażenie

Praktica DVC 10.10 FHD jest kamerą cyfrową wykonaną w całości z dobrego jakościowo plastiku. Materiał jest matowy, nie brudzi się i jest dość odporny na zarysowania. Część kamery (ta która przylega do dłoni) została inaczej wyprofilowana i posiada antypoślizgową powierzchnię. DVC 10.10 FHD leży w dłoni bardzo wygodnie. Jej ergonomiczny kształt może się podobać, ale jest przede wszystkim praktyczny. Minusem może tu być pewne ograniczenie – kamera przeznaczona jest tylko do pracy na prawej ręce. Jeżeli już mamy produkt Pentaconu w naszych rękach, na pewno zwrócimy uwagę na jej bardzo dobre wykonanie. Niemiecka firma nie zawiodła i kamera jest idealnie spasowana. Nic nie skrzypi, nie ma problemu z doleganiem poszczególnych elementów, całość wygląda porządnie i jest solidna. Praktica DVC 10.10 jest także kamerą bardzo bogatą w akcesoria. W opakowaniu znajdziemy między innymi komplet niezbędnego okablowania (kabel HDMI, A/V, USB-mini USB), instrukcję obsługi, ładowarkę sieciowa, płytę ze sterownikami oraz etui z możliwością podpięcia do paska. Wszystkie porty (miniHDMI, miniUSB, A/V out) zlokalizowane są z tyłu kamery pod plastikową zaślepką.

Kamery - poradnik zakupowy >>>

porty

Parametry techniczne

DVC 10.10 FHD została wyposażona w matrycę CMOS o rozdzielczości 10 megapikseli. Maksymalna rozdzielczość z jaką możemy nagrywać filmy to 1920x1080p (FullHD) z prędkością 30 klatek/sekundę. Zmniejszając rozdzielczość nagrywanych sekwencji wideo prędkość zapisu wzrasta do 60fps (przy rozdzielczości HD). W rozdzielczości WQVGA (432x240p) kamera pozwala nagrywać wideo High Speed (120fps). Zakres czułości ISO jest dość szeroki, minimalna wartość to 100 a maks 6400. Kamera dysponuje 10krotnym zoomem optycznym oraz 120krotnym zoomem cyfrowym. Ogniskowa kamery waha się w zakresie 6-60mm, a dodatkowo możliwości kamery poszerzyć możemy szerokokątnym obiektywem wkręcanym w gwint obiektywu. Ładowanie kamery odbywa się tylko portem USB (z PC albo dołączoną ładowarką sieciową). Bateria Li-ion o pojemności 1200mAh pozwala na wykonanie około 3 godzin ciągłego nagrania wideo.

Ranking kamer cyfrowych

bateria

Problemem Praktica jest nieprawidłowe skalibrowanie czujnika naładowania baterii. Kamera podczas testów wyłączała się w momencie kiedy według systemu pozostawały jeszcze „dwie kreski” baterii (około 25%).

Funkcje wideo i foto

Pkaktica DVC 10.10 posiada możliwość regulacji ustawień foto oraz wideo w dość szerokim zakresie. Mamy możliwość wyboru ustawień tak podstawowych, jak rozdzielczość nagrywanych sekwencji oraz wykonywanych zdjęć. W przypadku filmów do wyboru jest również manualne ustawienie ostrości, całkowita blokada AutoFocus (AF) oraz ciągły AF. Kamera posiada również możliwość włączenia/wyłączenia optycznej stabilizacji obrazu.

Menu kamery jest czytelne. Funkcje posiadają opis na górze ekranu oraz duże czytelne ikony opcji. Dotykowy ekran o dużej przekątnej (3,5”) działa bez zarzutu.

ekran

Całość została podzielona na trzy kategorie: opcje wideo, opcje aparatu oraz ustawienia sprzętowe (między innymi kontrola oszczędzania energii itp.). Z pośród całej gamy ustawień zabrakło mi podczas testów możliwości zablokowania ustawień czułości ISO dla nagrywanych sekwencji wideo.

Kamera posiada 10 ustawień tematycznych (auto, sceny nocne, sport, krajobraz, portret, zachód słońca, plaża/śnieg, liście, fajerwerki oraz akwarium), zarówno w trybie wideo jak i aparatu fotograficznego. Kamera pozwala na zapis nagrań już na chwilę przed rozpoczęciem faktycznego kręcenia filmu (pre-recording). Dodatkowym ułatwieniem jest również opcja wykrywania twarzy.

Jakość nagrań i wrażenia z użytkowania

Kamera DVC 10.10 FHD testowana była w różnych warunkach pogodowych oraz różnych porach dnia. Produkt niemieckiego producenta najlepiej poradził sobie w dobrych warunkach oświetleniowych i to nie zależnie od miejsca nagrań (pomieszczenie czy na zewnątrz budynków). Szumy na nagraniu były znośne, obraz był wystarczająco ostry, a barwy dość żywe. Jedynym mankamentem jest ustawianie za dużej czułości ISO w wyniku czego nagrania były jaśniejsze, niż rzeczywistość. W gorszych warunkach oświetleniowych Praktica radziła sobie średnio i słabo. Kamera miała wyraźny problem ze złapaniem ostrości o zmierzchu i w nocy na jakikolwiek obiekt (nawet na sceny kontrastowe) a ISO było nieprzyjemnie wysokie. Warto dodać, że kamera w całym zakresie ogniskowej radziła sobie poprawnie z ostrzeniem nagrań, a stabilizacja działa bardzo dobrze (możemy śmiało nagrywać nawet przy maksymalnym zoomie z ręki). Tuż pod obiektywem Praktica posiada wbudowaną lampę błyskową.

lampa

Ta ma faktyczny użyteczny zasięg do około 8metrów, co z uwagi na jej niewielkie rozmiary jest dobrym wynikiem.

Najlepsza rozdzielczość kamery - jak wybrać? >>>

Jakość nagranego audio jest średnia. Nagrania często psuje odgłos pracy mechanizmu zoomowania. Sam mikrofon jest czuły i nie ma problemu z nagraniem nawet cicho prowadzonej rozmowy. Dźwięk nagrywany jest w trybie stereo, a odtwarzany sporych rozmiarów (jak na kompaktową kamerę) głośnikiem umieszczonym na górze kamery.

głśnik

Kamera Praktica jest bardzo wygodna w obsłudze. Tuż pod kciukiem z tyłu kamery mamy przycisk włączenia/wyłączenia nagrywania. Nad nim i bardziej z prawej strony znajdziemy klawisz „mode” odpowiadający za przejście pomiędzy funkcjami wideo-foto-dyktafon. Zoomowanie sterowane jest przyciskiem umieszczonym na górze kamery tuż pod naszym palcem wskazującym.

zoom

Dla łatwiejszej obsługi producent lekko wyprofilował umiejscowienie zoomu podnosząc go w naszym kierunku. Za wykonanie zdjęcia odpowiedzialny jest osobny klawisz „photo” umiejscowiony bliżej tyłu kamery, zaraz pod klawiszem zoomowania. Z przodu aparatu na jego górze producent umiejscowił monochromatyczny wyświetlacz LCD pozwalający na podgląd podstawowych informacji o długości możliwego do nagrania materiału oraz o stanie baterii.

wyświetlacz mono

Klawisze do nawigacji po menu kamery schowane są pod uchylnym ekranem. Jest tam pięć funkcyjnych przycisków: menu, play, włącz/wyłącz kamerę, OK oraz jeden przycisk wielofunkcyjny służący do nawigacji po menu (prawo/lewo oraz góra/dół), a w przypadku wybrania opcji Foto również umożliwiający ustawienie podstawowych parametrów zdjęć (samowyzwalacz, lampa błyskowa).

guziki

3,5” ekran dotykowy TFT posiada rozdzielczość 960x240 pikseli. Mimo iż jego powierzchnia jest błyszcząca, to nie ma problemu z odczytaniem tego co jest aktualnie na wyświetlaczu, a to zasługa dużej ostrości oraz wysokiej jasności ekranu.

Podsumowanie

Praktica DVC 10.10 FHD jest kompaktową kamerą cyfrową o dość sporych możliwościach. Bardzo mocną stroną kamery jest jej wykonanie i użyte do tego materiały. Urządzenie leży bardzo wygodnie w dłoni, a jego obsługa jest intuicyjna. Jakość nagrań wideo jest dobra w dobrych warunkach oświetleniowych, ale po zmroku jest już z tym trochę gorzej. Audio jest dobrej jakości ale końcowy, bardzo dobry efekt psuje trochę dźwięk pracy mechanizmu odpowiedzialnego za zoomowanie obrazu. Podczas testów największym minusem było zawieszanie się obrazu kamery po zmianie ustawień. Na szczęście nie miało to miejsca już podczas kręcenie filmów, tu kamera działała bez zarzutu.

Uwaga WAŻNE!

Po zbadaniu przez producenta informacji związanych z zawieszaniem się kamery podczas zmiany ustawień, wynika iż problem występował po stronie oprogramowania kamery w sytuacji włączonej stabilizacji obrazu. Aktualizacja softu kamery usuwa ten problem, natomiast wg. dostępnych informacji nowe serie są tej wady pozbawione

blog comments powered by Disqus
Praktica DVC 10.10 FHD [TEST]