PODPOWIEDZI:

Palit GTX 780Ti JetStream - lider kart graficznych dla graczy

Nvidia GTX 780Ti to jedna z najwydajniejszych konstrukcji dla graczy na rynku. Dzisiaj do testów trafiła konstrukcja od Palita z niereferencyjnym chłodzeniem JetStream. Ta jednostka w wersji OC zapowiada nie tylko sporą wydajność, ale i wysoką kulturę pracy przy umiarkowanych temperaturach - czy tak będzie w rzeczywistości? Sprawdźmy!

Palit GeForce GTX 780 Ti JetStream

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wydajność
  • Kultura pracy
  • Relatywnie niski pobór prądu
  • Bardzo niskie temperatury pracy karty
WADY
  • Wymiary

Słowem wstępu

Palit GTX 780Ti z chłodzeniem JetStream to konstrukcja o podniesionych zegarach procesora graficznego. Wersja referencyjna posiada bazowe taktowanie GPU na poziomie 875Mhz, a testowana jednostka została podkręcona przez producenta o 105Mhz, co daje wynik o niecałe 12% wyższy. Wyższe są również taktowania w trybie Boost - konstrukcja Palita posiada je na poziomie 1046MHz. Bez zmian jest jednak taktowanie pamięci. Wersja Nvidii jak i Palita posiadają kości taktowane zegarem 1750MHz fizycznie (7000MHz efektywnie). To nie jedyna oczywiście różnica pomiędzy referentem, a kartą Palita.

Palit GTX 780Ti JetStream fot2

Najwidoczniejszym elementem jest oczywiście chłodzenie JetStream. Czytelnicy to chłodzenie już widzieli na naszym portalu, przy okazji recenzji Palit GTX 780.

Palit GTX 780 Super JetStream test i recenzja

Podobnie jak inne 780Ti, również Palit wspiera wszystkie obecnie dostępne technologie Nvidii, takie jak GPU Boost 2, GeForce Experience (pozwala na łatwą aktualizację sterowników oraz dostosowanie ustawień szczegółowości gier, dla uzyskania optymalnej wydajności) czy w końcu Adaptive V-Sync. Oczywiście do dyspozycji użytkownika są również inne technologie, takie jak chociażby NVIDIA PhysX, czy możliwość łączenia karty w konfiguracje wielokanałowe, dzięki zastosowaniu technologii SLI.

Warto również przypomnieć, że wcześniej mieliśmy już okazję testować jedną 780Ti od Gigabyte z niereferencyjnym chłodzeniem Windforce.

Nowy lider wydajności wśród kart dla graczy - test Gigabyte GTX 780Ti

Niestety jednak z uwagi na zmianę procesora w naszej platformie testowej, bezpośrednie porównanie wyników jest niemożliwe. Można się jednak pokusić o pewne nawiązanie, chociażby w teście 3Dmark FireStrike, gdzie pod uwagę bierzemy wynik cząstkowy GPU, a procesor CPU nie ma tak dużego znaczenia. Lepsze parametry konstrukcji Gigabyte przekładają się na wyższą wydajność w tym teście:

Palit GTX 780Ti JetStream gigabyte gtx 780ti

Warto wziąć ten aspekt pod uwagę.

Specyfikacja techniczna

Oparta o układ GK110 karta Palita wykonana została w 28nm procesie technologicznym. Na pokładzie mamy 2880 jednostek cieniujących, 48 jednostek ROP oraz 240 TMU.

Bazowe taktowanie rdzenia karty wynosi 980Mhz i jest o blisko 12% wyższe niż konstrukcji referencyjnej. W trybie Boost zegary testowanego akceleratora rozkręcają się do maksymalnie 1046Mhz.

Palit GTX 780Ti JetStream spec

Producent zainstalował na pokładzie 3GB pamięci GDDR5, taktowanych efektywnie 7000MHz z szyną 384bit i przepustowością na poziomie 336GB/s.

Z komputerem karta komunikuje się interfejsem PCI-E x16 3.0. Na laminacie użytkownik znajdzie również 2 mostki SLI, pozwalające łączyć tę kartę w układy wielokanałowe.

Palit GTX 780Ti JetStream fot4

Palit GTX 780Ti JetStream fot5

Do zasilania karty zalecamy minimum 600W zasilacz dobrej jakości. Do poprawnego działania Palit GTX 780Ti wymaga podpięcia dwóch 8PIN wtyczek PCI-E od zasilacza.

Palit GTX 780Ti JetStream fot9

Wygląd i wymiary

Najbardziej charakterystycznym elementem karty jest oczywiście autorski układ chłodzenia JetStream. Ten zajmuje w naszej obudowie ponad 2 sloty na karty rozszerzeń (dokładnie dwa i pół slota). Obudowa chłodzenia wykonana jest z czarnego, matowego tworzywa, które nieznacznie przekracza wymiary laminatu karty. Mimo to - jej długość nie przekracza 30cm.

Palit GTX 780Ti JetStream fot8

PCB Palit GTX 780Ti jest czarne, lekko błyszczące. Karta nie posiada żadnego backplate, co nie oznacza, że nie jest w żaden sposób usztywniona. Taki element wzmacniający kartę znajdziemy na awersie karty, pod radiatorem.

Palit GTX 780Ti JetStream fot3

Podpięcia do zasilania znajdują się z boku karty, dostęp do wtyczek jest bezproblemowy.

Wyposażenie w porty

Układ wyjść video na karcie jest charakterystyczny dla referencyjnej konstrukcji kart. I podobnie jak w kartach konkurencji, użytkownik znajdzie tu 2 porty DVI (1x DVI-I oraz 1x DVI-D), pełnowymiarowy DisplayPort (DP) oraz również pełnowymiarowy port HDMI.

Palit GTX 780Ti JetStream fot7

Chłodzenie JetStream

Jak pisaliśmy we wstępie, z tym chłodzeniem nasi czytelnicy spotkali się już przy okazji recenzji Palit GTX 780. I tutaj podstawę stanowią dwa sporych rozmiarów aluminiowe radiatory, wspierane przez szereg miedzianych ciepłowodów o średnicy 6mm.

Dzięki obecności dość solidnej płytki na awersie laminatu (podobnie jak w konstrukcji referencyjnej Nvidii) chłodzona jest również sekcja zasilania karty VRM oraz pamięci.

Palit GTX 780Ti JetStream fot6

Wymianę ciepła z otoczeniem ułatwiają trzy wentylatory umieszczone w wykonanej z tworzywa obudowie. Dwa skrajne są nieco mniejsze jak środkowy - podświetlany wentylator. Wszystkie posiadają dość charakterystycznie profilowane łopaty. Warto również w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że dwa peryferyjne wentylatory obracają się w przeciwną stronę w porównaniu do wentylatora środkowego.

Palit GTX 780Ti JetStream fot1

Platforma testowa i sprzęt pomiarowy

Platforma testowa

alt text

Sprzęt pomiarowy

alt text

Metodyka

Testy syntetyczne

Na pierwszy ogień poszedł najpopularniejszy z syntetyków oceniający wydajność kart graficznych pod kątem gier: 3DMark. Pod uwagę bierzemy wyniki cząstkowe uzyskane przez kartę graficzną w teście Fire Strike. Ustawienia testu zostawiliśmy bez zmian względem tych predefiniowanych przez wydawcę.

Drugi test to również popularny syntetyk Unigine Heaven Benchmark w wersji 4.0. Przedstawiony wynik prezentuje wartość ogólną, dla karty graficznej oraz procesora. Test wykonywany był w predefiniowanych ustawieniach Extreme (rozdzielczość 1600x900 pikseli, AAx8, test w oknie).

Wszystkie testy odbywały się na podkręconym do 4GHz procesorze AMD FX-8320.

Gry

Grid 2 - testy wykonywane były w rozdzielczości FullHD przy odświeżaniu 120Hz. Szczegóły detali ustawiliśmy na "Ultra" bez zmian w ustawieniach zaawansowanych szczegółów grafiki. Ilość FPS zliczał program FRAPS. Moment pomiarowy to cztery pełne okrążenia wyścigu Chicago - Marina City.

Crysis 3 - rozdzielczość testowa to FullHD. Ustawienia szczegółowości detali podczas gry predefiniowane na High bez żadnych zmian z Vsync na OFF (wyłączona synchronizacja pionowa). Gra testowana podczas kampanii jednoosobowej, a misja pomiarowa to: The Root of All Evil (źródło wszelkiego zła). Moment pomiarowy zaczyna się wraz z przeprogramowaniem ostatniej wieżyczki (w tym momencie jest autosave), a kończy się zaraz po zejściu z wysadzonej tamy.

Battlefield 4 - W kampanii moment pomiarowy to część misji Singapur. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz ze spuszczeniem łodzi na lotniskowcu na wodę, a kończy wraz z dotarciem do autostrady (po wyeliminowaniu przeciwników na plaży). Rozdzielczość to FullHD, a szczegóły detali zostały ustawione na średnie (predefiniowane bez zmian).

W przypadku Battlefield 4 prezentowane wyniki dotyczą trybu DirectX dla kart Nvidii oraz wyników w trybie Mantle dla kart AMD wspierających to niskopoziomowe API. Choć takie połączenie może wydać się 'dziwne', to ma swoje uzasadnienie. Osoby, które nabędą karty AMD, niezależnie od posiadanego procesora, mogą skorzystać (i pewnie skorzystają) z możliwości jakie daje AMD i tryb Mantle w grach wspierających to API. Użytkownicy Nvidii mają do dyspozycji najnowsze sterowniki, mające poprawić wydajność układów tego producenta, jednak Mantle dla tych kart jest niedostępne. Niesprawiedliwością było by jednak ograniczenie kart AMD wspierających Mantle do trybu DirectX, a w efekcie zaniżenie możliwej wydajności w tej grze.

FarCry 3 - rozdzielczość testowa FullHD 1920x1080 pikseli. Jakość tekstur wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX, geometria, roślinność - bardzo wysokie, woda i otoczenie wysokie. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz z początkiem misji "Palenie zioła", a kończy po podpaleniu wszystkich pól marihuany i wyeliminowaniu przeciwników z pól uprawnych.

Metro Last Light - część pomiarowa obejmuje fragment misji "Popioły" od momentu wyjścia z metra aż do końca misji. Pomiar kończymy tuż przed filmem przerywnikowym i zapisem gry. Testowa rozdzielczość to FullHD, ustawienia szczegółowości grafiki wysokie, SSAA wyłączony, filtrowanie tekstur 16x, ustawienia rozmyć i teselacji - normalne.

Pomiar temperatury

Pomiar temperatury wykonany został z wykorzystaniem programu MSI Afterburner. Temperatura najniższa to wartość odczytana w 15 min po uruchomieniu komputera bez jego obciążania (wyświetlany pulpit). Odczyt temperatur dla karty obciążanej wykonany został po ustabilizowaniu się wartości, ale nie wcześniej niż po 10 minutach obciążania programem FurMark.

Prezentowane na wykresach wartości - to wartości delta. Taki zabieg ma na celu możliwie jak najlepsze wyeliminowanie temperatury otoczenia i jej zmian, gdyż testy odbywają się w nieklimatyzowanym pomieszczeniu.

Odczyt temperatury otoczenia został dokonany termometrem Microlife NC 100, bezpośrednio przed rozpoczęciem testów.

Pomiar ciśnienia akustycznego

Pomiaru głośności pracy dokonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 z odległości 30cm od chłodzenia karty graficznej. Przedstawione na wykresach wartości prezentują uzyskane rezultaty, bez uwzględnienia tła.

Pomiary temperatury oraz głośności pracy odbywały się przy otwartej obudowie oraz wyłączonych wszystkich wentylatorach, poza tym w zasilaczu. Taki zabieg ma na celu maksymalne wyeliminowanie wpływu samej obudowy, w której była testowana karta, na uzyskane wartości zarówno temperatur, jak i głośności pracy układu chłodzącego.

Pobór prądu

Pobór prądu dotyczy całej platformy testowej przy podkręconym procesorze i wyłączonych wszystkich opcjach pozwalających na oszczędzanie energii. Wartości prezentowane na watomierzu dotyczą poboru prądu z gniazdka - nie przez sam komputer. Dodatkowo należy pamiętać, że wartości uzyskiwane przy pełnym obciążeniu dla najważniejszych podzespołów (jak w naszym teście) będą zawsze większe niż pobór prądu, np. podczas gier. My jednak chcemy zbadać maksymalny możliwy pobór prądu, tak żeby określić minimalną moc zasilacza w jaką powinien się zaopatrzyć posiadacz danego akceleratora.

Wyniki testów

Testy syntetyczne

Palit GTX 780Ti JetStream 3dm

Palit GTX 780Ti JetStream 3dm fs

Palit GTX 780Ti JetStream unigine

Palit GTX 780Ti JetStream unigine heaven

Gry

Palit GTX 780Ti JetStream bf4

Palit GTX 780Ti JetStream crysys

Palit GTX 780Ti JetStream fc3

Palit GTX 780Ti JetStream grid 2

Palit GTX 780Ti JetStream metro

Temperatury

Palit GTX 780Ti JetStream temp spocz

Palit GTX 780Ti JetStream temp obc

Pomiar ciśnienia akustycznego

Palit GTX 780Ti JetStream głośność spoczynek

Palit GTX 780Ti JetStream głośność obc

Pobór prądu

Palit GTX 780Ti JetStream pobór spocz

Palit GTX 780Ti JetStream pobór obc

Omówienie wyników i podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że obecnie Palit GTX 780Ti z autorskim chłodzeniem JetStream to najwydajniejszy akcelerator grafiki w zestawieniu. Karta ta pozwala na płynną i w pełni komfortową rozgrywkę w każdej grze i to przy zachowaniu maksymalnych ustawień szczegółowości grafiki.

Choć wyniki uzyskane przez testowaną dzisiaj kartę najlepiej byłoby odnieść do wcześniejszych testów GPU, jest to z oczywistych względów niemożliwe. Jednak na podstawie testów syntetycznych w 3DMark możemy sądzić, że wydajność tej karty na chwilę obecną idealnie wpasowała by się pomiędzy Palit GTX 780, a Gigabyte GTX 780Ti.

Co ważne, przy tak wysokiej wydajności karta ta pozostaje nadal relatywnie cicha i bardzo chłodna. Pobór prądu przez platformę, choć wysoki, przy tak wydajniej konstrukcji jaką jest GTX 780Ti należy również uznać za akceptowalny. Co ważne i o czym należy pamiętać - to fakt, że nasza redakcja bierze pod uwagę maksymalne wartości osiągane podczas obciążania CPU i GPU syntetykami. Co pokazał dzisiejszy film, pobór prądu podczas rozgrywki jest zdecydowanie niższy i średnio w grze Battlefield 4 podczas rozgrywki wieloosobowej wynosił około 420W (był więc o około 120W niższy niż wynik prezentowany w teście) na ustawieniach Ultra - oraz niecałe 400W ze średnią szczegółowością detali graficznych (wartości najczęściej wahały się w okolicy zaledwie 350W z gniazdka).

Czy Palit GTX 780Ti jest godny polecenia? Jeżeli wasz budżet jest odpowiednio zasobny, nie lubicie iść w żadnym aspekcie na kompromis - to na pewno.

W zasadzie jedynym aspektem do jakiego możemy się przyczepić to wymiary Palit GTX 780Ti, a uściślając jej wysokość, która wymaga zarezerwowania 3 slotów na karty rozszerzeń.

blog comments powered by Disqus
Palit GTX 780Ti JetStream - lider kart graficznych dla graczy