PODPOWIEDZI:

Palit GTX780 Super JetStream test i recenzja [TEST]

Super JetStream – to niereferencyjne chłodzenie znajdziemy na karcie graficznej od Palita GTX780. Jest to jednostka podkręcona i jedna obecnie z najwydajniejszych kart na rynku. Sprawdźmy czy konstrukcja Palita jest w rzeczywistości taka „super”.

Palit GeForce GTX 780 Super Jet Stream

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka wydajność
  • Dobra kultura pracy
  • Niskie temperatury
WADY
  • Wymaga mocnego zasilacza
  • Wysoka cena

Palit GTX 780 Super JetStream to jednostka podkręcona w stosunku do konstrukcji referencyjnej. GPU taktowane jest zegarem 980MHz, co jest wartością o 117MHz wyższą od konstrukcji referencyjnej Nvidii. Pamięci również zostały podkręcone z 6008MHz na 6208MHz.

Palit GTX780 Super JetStream CPU-Z

Konstrukcja Palita posiada 2304 jednostki cieniujące, 3GB pamięci typu GDDR5 z szyną 384bit, oraz taktowanie 1033MHz w trybie turbo. Do konstrukcji karty producent wykorzystał japońskie kondensatory oraz mocną, bo aż 10 fazową sekcję zasilania.

Palit GTX780 Super JetStream fot10

Karta do poprawnego działania wymaga podpięcia jednej wtyczki 6PIN oraz jednej 8PIN PCI-E. Producent zaleca zasilacz minimum 600W i jest to wartość faktycznie minimalna dla tak wydajnej jednostki. Oczywiście karta będzie działała również na jednostce słabszej np. 550W, ale o jakimkolwiek OC czy to nawet słabszego CPU, czy samej karty możecie zapomnieć.

Palit GTX780 Super JetStream fot5

Karta komunikuje się z płytą złączem PCI-E x16 v3.0, a na laminacie znajdziemy również dwa mostki SLI.

Palit GTX780 Super JetStream fot6

Palit GTX780 Super JetStream fot7

Drugim elementem, który wyróżnia tą kartę na tle konkurencji to jest oczywiście chłodzenie. W GTX780 producent zastosował chłodzenie oparte o dwa duże aluminiowe radiatory, pięć rurek cieplnych oraz trzy wentylatory ze specjalnie profilowanymi łopatkami mającymi zapewnić maksymalną wydajność przy niewielkim hałasie. Podobnie jak we wcześniej testowanym GTX770 Palita środkowy wentylator jest podświetlany na niebiesko.

Palit GTX780 Super JetStream fot8

Palit GTX780 Super JetStream fot1

Całość układu schładzającego została zabudowana dość szczelnie w plastikowej (ale dobrze spasowanej) obudowie.

Na śledziu do dyspozycji użytkownika jest standardowy zestaw portów wyjść: 2x DVI, 1x HDMI oraz 1xDisplayPort (DP) – wszystkie wyjścia to pełnowymiarowe gniazda.

Palit GTX780 Super JetStream fot2

Karta w naszej obudowie zajmie dwa i pół slota na karty rozszerzeń, a jej długość to 28cm.

Palit GTX780 Super JetStream fot3

Palit GTX780 Super JetStream fot4

Platfroma testowa

  • Procesor

AMD FX-6300 @4.4GHz

  • Chłodzenie procesora

Akasa Venom Medusa

  • Pamięci

8GB DDR3 2x 4GB GoodRam 1333MHz @1600MHz

  • Płyta

AsRock 970 Extreme 3

  • Karta graficzna

Palit GTX780 Super JetStream

  • Dysk twardy

Seagate Barracuda 1,5TB 7200.11

  • Zasilacz

SilentiumPC Deus G1 600W

  • Obudowa

NZXT Phantom 410

  • Monitor

Benq XL2420T

  • System operacyjny

MS Windows 7 64bit Ultimate

  • Sterowniki

Nvidia 320.4

Wyniki testów

  • Testy syntetyczne

Jako programy diagnostyczne podczas testów wykorzystaliśmy: GPU-Z, MSI Afterburner. Do obciążenia karty graficznej wykorzystaliśmy program FurMark.

Do przetestowania wydajności karty wykorzystaliśmy testy syntetyczne: 3DMark (pod uwagę biorąc wynik cząstkowy GPU z testu Fire Strike), 3DMark 11 (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU).

Palit GTX780 Super JetStream 3dmark

Palit GTX780 Super JetStream 3dmark fire strike

Palit GTX780 Super JetStream 3dmark 11

Palit GTX780 Super JetStream 3dmark 11 comper

  • Gry

Battlefield 3 rozgrywka jednoosobowa – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Operacja Gilotyna”.

Palit GTX780 Super JetStream Battlefield 3

Battlefield 3 Multiplayer – Szczegółowość detali ustawiliśmy na ultra. Rozgrywka toczyła się z rozdzielczością FullHD 1920x1080 pikseli, mapa na 34 graczy.

Palit GTX780 Super JetStream BF3 multi

Medal Of Honor Warfighter kampania – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080 pikseli (FullHD), odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Przypływ zmian”.

Palit GTX780 Super JetStream medal of honor warfighter

Medal Of Honor Warfighter Multiplayer - ustawienia szczegółowości detali na Ultra, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli.

Palit GTX780 Super JetStream mohw multi

Parametry pracy karty podczas obciążania w rozgrywce wieloosobowej MOHW

Palit GTX780 Super JetStream parametry pracy

Screeny dostępne w pełnej rozdzielczości poniżej tekstu

FarCry 3 – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Palenie zioła”.

Palit GTX780 Super JetStream far cry 3

  • Pobór prądu, temperatury i głośność pracy

Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy (do obciążenia procesora wykorzystany był program Prime95), a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C. Watomierz posiada dokładność +/- 2% +/-2W, jego napięcie pracy to 230V AC/50Hz. Pomiar rozpoczyna się od 3W, a maksymalna mierzalna moc to 3000W. Temperatura pracy watomierza LEDSystems 6907C to od 0 do 40 stopni Celsjusza przy wilgotności otoczenia poniżej 75%.

Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms. Zakres temperaturowy pracy sonometru obejmuje temperaturę od 0 do 40 stopni Celsjusza.

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystaliśmy termometr bezdotykowy Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza. Odczyt temperatury karty dokonaliśmy programem MSI Afterburner.

Palit GTX780 Super JetStream temperatury

Palit GTX780 Super JetStream głośność pracy

Palit GTX780 Super JetStream pobór prądu

Omówienie wyników testów

Nie ulega wątpliwości, że Palit GTX 780 z niereferencyjnym chłodzeniem Super JetStream jest obecnie najwydajniejszą z testowanych przez nas konstrukcji. Karta zostawia za sobą rywali zarówno w testach syntetycznych, jak i w grach. Przewaga jest wyraźnie widoczna.

Warto przyjrzeć się wynikom szczegółowym, zwłaszcza z rozgrywki wieloosobowej w MOHW oraz BF3. Jako test niepowtarzalny nie może on być bezpośrednio porównywany z przeprowadzonymi testami na innych kartach, to da się jednak zauważyć pewne zmiany. Przede wszystkim karta zapewni nam płynniejszą grę, bez spadków nawet w newralgicznych momentach. Ilość klatek na sekundę rzadko spadała poniżej 60FPS, a nigdy nie spadła poniżej 50FPS w obydwu grach. Wartości generowanych klatek bardzo często przekraczały również możliwości projekcyjne naszego testowego monitora (Benq XL2420T 120Hz).

Temperatury jak i głośność pracy były dla nas jednak pewnym zaskoczeniem. Spodziewaliśmy się gorszych wyników (zwłaszcza temperaturowych) dla tak wydajnej jednostki. Okazuje się że niereferencyjne chłodzenie Palita radzi sobie z GTX780 doskonale i pod względem temperatur Super JetStream nie odstaje od rywali i plasuje się w środku stawki. Pod względem głośności karta wypada już gorzej, ale nadal są konstrukcje głośniejsze i to słyszalnie głośniejsze.

Pod względem poboru prądu karta jak można było się tego domyślać, jest obecnie jednostką najbardziej „potrzebującą”. Tak potężna konstrukcja wymaga również dobrego źródła zasilania, a po OC zbliżamy się nieubłaganie do wartości 600W. Pamiętajmy jednak o jednym – pobór dotyczy całej platformy, a jednym z jej elementów był podkręcony do 4.4GHz procesor AMD FX-6300, jak wiemy zwłaszcza po OC nie są to konstrukcje najoszczędniejsze.

Podsumowanie

Palit GTX780 Super JetStream to pozytywne zaskoczenie. Choć dobrych wyników w testach należało się spodziewać, pomiary temperatur oraz głośności pozytywnie zaskakują. Karta podoła każdej grze nawet w najwyższej szczegółowości detali oraz rozdzielczości FullHD. Niestety, ale kupując Palit GTX 780 musimy zaopatrzyć się w dobry minimum 600W zasilacz – i radził bym się tego trzymać, zwłaszcza jak chcecie myśleć o jakimkolwiek CO, tym bardziej w duecie z CPU AMD.

blog comments powered by Disqus
Palit GTX780 Super JetStream test i recenzja [TEST]