PODPOWIEDZI:

Recenzja Monument Valley – Rewelacyjna gra mobilna

Jest niewiele gier mobilnych, które zapadły mi w pamięć. Najczęściej są to malutkie produkcje i pełnią rolę zabicia wolnego czasu. Grę Monument Valley można bardziej nazwać arcydziełem niż produkcją na wolną chwilę. Zagrajcie w nią a zobaczycie, że ją pokochacie. Zapraszam do przeczytania recenzji!

Sony Xperia Tablet Z2

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Grafika
  • Fabuła
  • Sterowanie
  • Muzyka
  • Klimat
  • Zróżnicowane lokacje
WADY
  • Długość gry

FABUŁA

Wcielamy się w postać księżniczki Idy. Graczowi przyjdzie zgłębić historię na własną rękę. Bardzo mi się podoba ten zabieg twórców. Fabularnie bardzo przypomina mi grę Podróż z PS3. Tam każdy rozumiał historię inaczej i tak też jest w przypadku Monument Valley. Polecam nie pomijać tego elementu mimo, że jest wiele niedopowiedzeń.

Monument Valley

ROZGRYWKA

Zadaniem gracza jest kierowanie księżniczką i doprowadzenie jej do końca poziomu. Do dyspozycji autorzy oddali w nasze ręce 10 rozdziałów. Niestety ukończenie całej gry to około 60 minut. Jest to bardzo mało, chciałoby się zdecydowanie więcej. Poziomy są wykonane i inspirowane twórczością M. C. Eschera. Tak więc będziemy bawić się perspektywą i iluzją. Ogromna część poziomów jest tak skonstruowana, że na pierwszy rzut oka nie można ich ukończyć. Musimy wpływać na ukształtowanie terenu aby zbudować sobie drogę do wyjścia.

Monument Valley

» Zobacz Genius Energy Mouse

GRAFIKA

Aplikacja wygląda bardzo minimalistycznie i przypomina mi grę FEZ. Tam mieliśmy ukryte wymiary i mogliśmy się między nimi przełączać. W Monument Valley nie mamy takiej możliwości. Kamera jest ustawiona na stałe i możemy wypływać tylko na niektóre elementy. Za to sama grafika, dobór kolorów jest już jak najbardziej na miejscu. W Produkcji dominują kolorowe grafiki ale także znajdziemy bardziej stonowane poziomy.

Monument Valley

MUZYKA

Muzyka pełni bardzo ważną rolę w budowaniu klimatu. To ona dodaje dodatkowy wymiar tej grze. Lepiej mi się myślało podczas słuchania muzyki i dźwięków. Tak samo jak w przypadku Podróży oprawa audio jest tutaj niezwykle ważna. Polecam grać wieczorami na dobrych słuchawkach.

Monument Valley

STEROWANIE

Do wydawania rozkazów księżniczce Idzie wystarczy jeden palec. Wskazujemy jej miejsce do, którego ma się udać. Postać nie jest kapryśna i spełnia nasze rozkazy. Jedynie gdy przeszkoda przeszkadza bohaterce staje się nieposłuszna. Wtedy my musimy tak wpłynąć na otoczenie przesuwając elementy aby mogła przejść dalej do kolejnych lokacji.

Monument Valley

PODSUMOWANIE

Monument Valley to zdecydowanie najlepsza gra jaka się ukazała w 2014 roku. Jest niesamowicie grywalna, wciąga od pierwszy minut i ma wiele niedopowiedzeń fabularnych. Oprawa audio-wizualna nadaje niezłego klimatu podczas grania. Osobiście bardzo lubię tytuły logiczne. Szkoda tylko, że gra się kończy kiedy ja bym chciał więcej. Jest to największa wada całej produkcji. Polecam to małe arcydzieło!

Program testowano na tablecie: Kruger&Matz KM1060

blog comments powered by Disqus
Recenzja Monument Valley – Rewelacyjna gra mobilna