PODPOWIEDZI:

Tesoro Lobera Supreme - najwyższa wersja klawiatury z przełącznikami Kailh Brown

Po testach Lobery na Plungerach zabraliśmy się za najwyższą i najdroższą wersję klawiatury. Tesoro Lobera Supreme to sprzęt dla najbardziej wymagających graczy, intensywne podświetlenie oraz wytrzymałe przełączniki mechaniczne mają zapewnić tysiące godzin intensywnej rozrywki. Jakie pozytywne i negatywne cechy posiada ta klawiatura? Dowiecie się tego czytając recenzję! Zapraszamy.

Tesoro Lobera Supreme

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Jakość wykonania
  • Mocne podświetlenie
  • Żywotne przełączniki
  • Design
WADY
  • CENA
  • Przeciętne oprogramowanie


 

Lobera Supreme, Lobera i Colada

Co łączy Loberę Supreme (czyli bohaterkę tej recenzji) z klawiaturami Colada i Lobera?

Na początku była Colada, piękna klawiatura mechaniczna w aluminiowej obudowie, powalająca ceną ponad 700 zł.

Tesoro jakiś czas później wypuściło dwie "oszczędniejsze" wersje Colady, nazwano je Lobera. Podstawowy model kosztuje nieco ponad 300 zł i posiada membranowe przełączniki Plunger, które "udają" mechaniczne, jednak mają mniejszą żywotność.

Lobera Supreme posiada natomiast już prawdziwe przełączniki mechaniczne (Kailh) o żywotności 50 milionów klików. Takie przełączniki powinny wystarczyć na kilka lat intensywnego grania.

Tesoro Lobera w wersji Supereme to wydatek ponad 500 zł, czy się opłaca? Odpowiedzi poniżej.

Tesoro Lobera Supreme


 

Zawartość zestawu


Tesoro Lobera Supreme przyjechała do nas w dużym i bogato zdobionym kartonie. Klawiatura we wnętrzu kartonu miała wręcz królewskie warunki.

Otulona miękką gąbką i zabezpieczona plastikową pokrywą bez szwanku zniesie każdą podróż.

We wnętrzu znalazło się miejsce także dla dodatkowego kabla USB-DC, doładowującego porty USB klawiatury, a także dla zasobnika z instrukcjami i sterownikami.

Tesoro Lobera Supreme

Tesoro Lobera Supreme

» A4Tech Bloody V5 [TEST]

Tesoro Lobera Supreme


 

Jakość wykonania

Dokładnie tak samo jak wersja na Plungerach, Lobera Supreme wykonana jest perfekcyjnie. W głównej obudowie użyto bardzo trwałego i twardego plastiku.

W większości wyglądem przypomina on szczotkowane aluminium. Część nadgarstkowa za to symuluje ryflowaną stal.

Obudowa jest odporna na brud i zadrapania, nie zawiera także błyszczących elementów.

Pod względem użytych materiałów jest to jedna z najlepiej zrobionych klawiatur, jakie mi było dane testować. Bez wątpienia przetrwa tysiące godzin intensywnego użytkowania.

Na pochwałę zasługuje także kabel zabezpieczony solidnym oplotem i świetne nóżki antypoślizgowe. Na dodatek mamy jeszcze dodatkową regulację wysokości, małe i duże podwyższenia.

Tesoro Lobera Supreme

Tesoro Lobera Supreme

Tesoro Lobera Supreme


 

Funkcje dodatkowe

Kabel Lobery Supreme składa się z aż 4 wtyczek, dwa wtyki to USB, główne zasilanie klawiatury i zasilanie hubu. Kolejne dwa wtyki to mini jacki, dzięki czemu klawiatura bez problemu może stać się przedłużeniem naszej karty dźwiękowej.

Wszystkie wtyki są pozłacane.

Klawiatura posiada także hub USB (dwa porty UB 2.0), wejście na mikrofon, wyjście na słuchawki, oraz wejście DC, służące do podłączenia ładowarki sieciowej.

Dzięki temu możemy uzyskać większe natężenie prądu w portach USB, pozwoli nam to naładować urządzenia szybciej.

Lobera Supreme posiada także szereg klawiszy dodatkowych, są multimedia i klawisze do zmiany 5 profili.

Są także klawisze odpowiedzialne za regulację jasności i trybów podświetlenia.

Tryb gamingowy blokuje klawisz "Windows", nagrywanie makr w locie przydaje się, a dodatkowe 3 przyciski "H" pod spacją możemy zaprogramować.

Tesoro Lobera Supreme

Tesoro Lobera Supreme


 

Przełączniki Kailh

Przełączniki firmy Kailh to największa konkurencja słynnych Cherry MX. Przez część graczy Kailh uważane są za bardziej zawodne, lecz Tesoro deklaruje że w ich klawiaturach żywotność przełączników wyniesie 50 mln klików, tyle samo co w przypadku Cherry MX.

W Loberze Supreme zastosowano przełączniki Kailh Brown, reagujące z siłą 45 g przełączniki dotykowe.

W praktyce przełączników Kailh Brown używało się dokładnie tak samo jak np. Cherry MXów z klawiatury Durandall. Nie sądzę aby ktoś był w stanie odczuć większe różnice.

Dzięki temu do przełączników przyzwyczaiłem się szybko i nauczyłem pisać dokładnie.

Niestety klawiatura jak każdy mechanik jest hałaśliwa. Dużo ciszej wypadła klawiatura na Plungerach, nie mówiąc o niektórych konstrukcjach membranowych.

Tesoro Lobera Supreme

Tesoro Lobera Supreme


 

Oprogramowanie

Oprogramowanie Lobery Supreme wygląda dokładnie tak samo, jak wszystkie panele od klawiatur Tesoro.

Można ponarzekać, interfejs jest dość ładnie zaprojektowany, jednak samo korzystanie jest mało przyjemne. Na dodatek nie można powiększyć okienka programowego, a jest dość małe.

Możemy zaprogramować funkcje poszczególnych przycisków, nagrać i zapisać makra, ustawić kolor i tryb podświetlenia, lub uruchamianie konkretnych aplikacji. Wszystko to aż dla pięciu profili graczy.

Oprogramowanie co prawda spełnia swoją rolę, jednak mogłoby być bardziej przyjazne dla użytkownika.

Tesoro Lobera Supreme

Tesoro Lobera Supreme


 

Podsumowanie

Tesoro Lobera Supreme to bez wątpienia bardzo dobra i solidna klawiatura mechaniczna. Pod względem jakości wykonania jedna z czołowych propozycji na rynku. Jednak producent za wersję Supreme żąda dość sporej sumy. Osobiście nie jestem przekonany do przełączników Kailh i wolałbym tą klawiaturę zobaczyć także w wersji z Cherry MXami, jednak póki co nie zapowiada się na taką wersję.

Trzeba jednak pochwalić producenta za mocniejsze i wyraźniejsze podświetlenie, względem wersji na Plungerach. Mieć także należy na uwadze żywotność przełączników, 50 mln klików pozwoli na wiele tysięcy godzin rozgrywki.


 

Tesoro Lobera Supreme - rozpakowanieblog comments powered by Disqus
Tesoro Lobera Supreme - najwyższa wersja klawiatury z przełącznikami Kailh Brown