PODPOWIEDZI:

Sound Blaster Omni Surround 5.1 - Konkretna Zewnętrzna Karta Dźwiękowa od Creative

Firma Creative dostarczyła do testów zewnętrzną kartę dźwiękową Sound Blaster Omni Surround 5.1. To niedrogie urządzenie zaskoczyło nas bardzo pozytywnie jakością odtwarzanego dźwięku, oraz mnogością funkcji. Jest to świetny produkt dla użytkowników szukających porządnej karty dźwiękowej do komputera.

Creative Sound Blaster Omni

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Solidna konstrukcja
  • Świetna jakość dźwięku
  • Bogate wejścia i wyjścia
  • Ładny design
  • Rozsądna cena
WADY
  • Nie wszystkie funkcje pilota są aktywne

Sound Blaster Omni Surround 5.1 to niewielka, zewnętrzna karta firmy Creative. Urządzenie sprawdzi się u osób, które np. z braku wolnych slotów na płycie głównej nie mogą zamontować karty wewnętrznej.

Wygodne złącza są zawsze pod ręką, a stylowa obudowa karty Omni bez wątpienia ozdobi nasze biurko.

Zawartość zestawu

Zawartość kartonika jest całkiem bogata.

Po pierwsze otrzymujemy samo urządzenie, które jest wykonane bardzo dobrze. Użyto materiałów wysokiej jakości, złącza są pozłacane. Jedyne co mi nie przypadło do gustu to błyszczący plastik.

Karta Omni nie robi wrażenia gadżetu z tandetnego plastiku, pustego w środku. Wręcz przeciwnie, odrobinkę waży a tworzywo robi wrażenie trwałego.

Karta posiada także dobre gumki, zapewniająca przyczepność do blatu biurka.

W zestawie znajdziemy także płytą z oprogramowaniem i instrukcję obsługi.

Kolejne akcesoria to kable, jeden z nich służy do połączenia Omni z komputerem poprzez USB. Karta nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Drugi kabel to przejściówka z mini jacka 3,5 mm (gniazdo) na dwa wtyki chinch.

Dzięki temu do karty podłączymy większość zestawów głośnikowych, od systemów 2.0 zaczynając, na 5.1 kończąc.

Ostatnim elementem zestawu jest niewielki pilot. Co prawda część jego przycisków po prostu nie reaguje, gdyż zapewne jest to model uniwersalny do wielu produktów firmy Creative, to z powodzeniem możemy za jego pomocą z odległości kilku metrów regulować głośność, co się przydaje.

Sound Blaster Omni Surround 5.1

Sound Blaster Omni Surround 5.1

Jakość dźwięku i funkcje

Zanim przejdziemy do wrażeń z testów warto wspomnieć o podstawach.

Do karty Omni podłączymy praktycznie wszystko.

Na przednim panelu znajduje się gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm, wyposażone w 600 Ohmowy wzmacniacz słuchawkowy.

Po sąsiedzku jest umieszczone gniazdo do podłączenia zewnętrznego mikrofonu, oraz wejście liniowe.

Tylny panel również najeżony jest gniazdami.

Są to:

  • Złącze wyjścia optycznego S/PDIF
  • Gniazda wyjścia typu cinch głośników przednich
  • Gniazdo wyjścia głośników tylnych
  • Gniazdo wyjścia głośnika centralnego/niskotonowego

Także z tyłu znajduje się wejście mini-USB, służące do połączenia karty z komputerem przy pomocy załączonego kabla.

Warto wiedzieć, że karta Sound Blaster Omni Surround 5.1 nie wymaga podłączenia zewnętrznego mikrofonu, na jej obudowie znajdują się dwa czułe mikrofony stereo.

Mikrofon nagrywa z jakością 24-bit / 96kHz, posiada funkcję formowania wiązki, oraz Crystal Voice, znacznie polepszającą programowo nagrywany dźwięk.

Jakość odtwarzanego dźwięku przy podłączeniu przez USB 2.0 wynosi stereofoniczne/wielokanałowe — maks. 24 bity/96 kHz.

Stosunek sygnału do szumu (SNR) 100dB, karta posiada także kodek SBX Pro Studio, pozwalający konwertować dźwięk stereo do wielokanałowego.

Ranking kart dźwiękowych

Należy także wspomnieć, iż karta posiada kodek Dolby Digital Live.

Więcej o wrażeniach z dźwięku dowiecie się z filmu zamieszczonego w tej recenzji. Mówiąc jednak krótko, dźwięk reprodukowany przez Sound Blaster Omni Surround 5.1 jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę cenę urządzenia.

Nie ważne czy podłączymy do niej głośniki 2.0 lub 2.1, czy jakiś większy zestaw, głośność i czystość dźwięku jest więcej niż poprawna. Najlepsze efekty daje podłączenie słuchawek, wzmacniacz słuchawkowy o mocy 600 Ohm pozwoli nam podłączyć nawet studyjne słuchawki o wysokiej oporności.

Co do nagrywania mikrofonem, pomimo wielu funkcji dźwięk według mnie był co najwyżej poprawny. Świetnym patentem natomiast jest zmienianie głosów. Ale w tym momencie przejdziemy już do funkcji oprogramowania.

Sound Blaster Omni Surround 5.1

Oprogramowanie

Karta Sound Blaster Omni Surround 5.1 posiada bardzo rozbudowany panel sterowania, poza standardowymi "suwaczkami", wyborem wejść i mikserem jest kilka o wiele ciekawszych funkcji.

Najwięcej możemy pobawić się w panelu sterowania SBX.

Po włączeniu go następuje magia, kilka zaczarowanych suwaczków pozwoli zmienić dźwięk nie do poznania.

Pierwszy suwak konwertuje nasz dźwięk stereo do wielokanałowego, najlepsze efekty słychać na słuchawkach. Dźwięk po tym zabiegu nabiera zdecydowanej głębi. Wrażenia z odsłuchu się potęgują.

Crystalizer to nic innego jak uwydatnienie wokalu, funkcja przydaje się przy niektórych gatunkach muzycznych.

Kolejny suwak pozwoli znacznie podbić niskie tony utworu.

W zakładce Crystal Voice możemy pobawić się w polepszanie nagrywanego dźwięku. Między innymi ustawimy głośność nagrywania, uformujemy wiązkę nagrywania a także pobawimy się w zmienianie głosów.

Zakładka Scout Mode to pozwoli usłyszeć szybciej kroki przeciwników w grach FPS.

To tylko część funkcji obszernego panelu sterowania. Warto dodać iż korzystanie ze wszystkich ustawień jest dziecinnie proste, a efekty piorunujące.

Sound Blaster Omni Surround 5.1

Sound Blaster Omni Surround 5.1

Podsumowanie

Creative Sound Blaster Omni Surround 5.1 to moim zdaniem świetny produkt za rozsądne pieniądze.

Zapewni nam wiele godzin zabawy z przeróżnymi ustawieniami i funkcjami, możliwość podłączenia praktycznie każdego urządzenia, świetną jakość wykonania, design i akcesoria. Na koniec, dostarczy nam również rewelacyjnej jakości dźwięku stereo, lub wielokanałowego. Praktyczny mikrofon również bez wątpienia się przyda.

Jeśli szukacie zewnętrznej, dobrej kart dźwiękowej, a nie chcecie wydawać więcej niż 300 zł, to Omni będzie świetnym wyborem. Postanowiliśmy nagrodzić doskonały stosunek jakości do ceny urządzenia, dzięki temu ode mnie produkt otrzymuje maksymalną ocenę 5/5, a od portalu Videotesty.pl specjalne wyróżnienie.

blog comments powered by Disqus
Sound Blaster Omni Surround 5.1 - Konkretna Zewnętrzna Karta Dźwiękowa od Creative