PODPOWIEDZI:

Zotac GTX 750Ti - test

W dość pokaźnej kolekcji przetestowanych 750Ti brakowało mi do tej pory jeszcze jednej karty - Zotac GTX 750Ti . Dzisiaj ranking jest już gotowy, a karta przetestowana.

Zotac GTX 750Ti

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Jakość wykonania
 • Cicha
 • Chłodna
 • Zadowalająca wydajność
 • Niewielki pobór mocy pod obciążeniem
 • 5 lat gwarancji
WADY
 • Niżej taktowana od konkurencji

Charakterystyka karty

Konstrukcja Zotac GTX 750Ti w wersji OC jest przede wszystkim wykonana z ogromną dbałością o szczegóły, jak na kartę ze średniego segmentu cenowego.

Zotac GTX 750Ti fot1

Zacznę trochę nietypowo - bo od omówienia chłodzenia karty, a to dla tego, że to właśnie ten element rzuci się użytkownikowi w oczy zaraz po wyjęciu akceleratora z pudełka.

Chłodzenie

Obudowa chłodzenia wykonana jest z metalu, lakierowanego na czarno. Całość jest bardzo dobrze spasowana, a jedynym w zasadzie ozdobnikiem na obudowie chłodzenia jest logo producenta od strony śledzia karty.

Zotac GTX 750Ti fot3

Dwa wentylatory z profilowanymi pomarańczowymi łopatkami wentylatorów ułatwiają wymianę ciepła z otoczeniem.

Zotac GTX 750Ti fot2

Radiator chłodzenia został również polakierowany na czarno. Nie wiem na ile lakierowanie wpływa na pogorszenie wydajności radiatora, ale wygląda to przepięknie.

Niestety radiator chłodzi tylko rdzeń karty.

Karta wraz z układem chłodzenia zajmuje w obudowie dwa sloty, a jej długość przekraczająca niewiele ponad 20cm, pozwala na instalację nawet w niedużych obudowach.

 Zotac GTX 750Ti fot7

Specyfikacja techniczna

GTX 750Ti od Zotac w wersji po OC producenta taktowana jest zegarem bazowym 1046MHz, a w trybie BOOST 1124MHz. Producent zainstalował na karcie standardowe dla 750Ti 2GB pamięci GDDR5, z fizycznym taktowaniem 1350MHz (efektywnie 5400MHz).

Zotac GTX 750Ti gpuz

Karta posiada 640 jednostek cieniujących, 16 ROP i 40 TMU.

Akcelerator Zotaca komunikuje się z komputerem złączem PCI-E x16 3.0 (kompatybilność wstecz), a pamięć posiada 128bitowy interfejs o maksymalnej przepustowości 86,4GB/s.

Zotac GTX 750Ti fot4

Do prawidłowej pracy karty wymagane jest podpięcie jednego 6PIN złącza PCI-E.

Zotac GTX 750Ti fott8

Wyposażenie w porty wyjść

Zestaw portów na śledziu jest standardowy. Znajdziemy tu 2x DVI (jedno z możliwością podłączenia przejściówki na analogowe złącze D-SUB), pełnowymiarowy port HDMI oraz pełnowymiarowy Display Port.

Platforma testowa i sprzęt pomiarowy

alt text

alt text

Metodyka testów

Testy syntetyczne

Na pierwszy ogień poszedł najpopularniejszy z syntetyków oceniający wydajność kart graficznych pod kątem gier: 3DMark. Pod uwagę bierzemy wyniki cząstkowe uzyskane przez kartę graficzną w teście Fire Strike. Ustawienia testu zostawiliśmy bez zmian względem tych predefiniowanych przez wydawcę.

Drugi test to również popularny syntetyk Unigine Heaven Benchmark w wersji 4.0. Przedstawiony wynik prezentuje wartość ogólną, dla karty graficznej oraz procesora. Test wykonywany był w predefiniowanych ustawieniach Extreme (rozdzielczość 1600x900 pikseli, AAx8, test w oknie).

Wszystkie testy odbywały się na podkręconym do 4,4GHz procesorze AMD FX-8320.

Gry

Grid 2 - testy wykonywane były w rozdzielczości FullHD przy odświeżaniu 120Hz. Szczegóły detali ustawiliśmy na "Ultra" bez zmian w ustawieniach zaawansowanych szczegółów grafiki. Ilość FPS zliczał program FRAPS. Moment pomiarowy to cztery pełne okrążenia wyścigu Chicago - Marina City.

Crysis 3 - rozdzielczość testowa to FullHD. Ustawienia szczegółowości detali podczas gry predefiniowane na High bez żadnych zmian z Vsync na OFF (wyłączona synchronizacja pionowa). Gra testowana podczas kampanii jednoosobowej, a misja pomiarowa to: The Root of All Evil (źródło wszelkiego zła). Moment pomiarowy zaczyna się wraz z przeprogramowaniem ostatniej wieżyczki (w tym momencie jest autosave), a kończy się zaraz po zejściu z wysadzonej tamy.

Battlefield 4 - W kampanii moment pomiarowy to część misji Singapur. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz ze spuszczeniem łodzi na lotniskowcu na wodę, a kończy wraz z dotarciem do autostrady (po wyeliminowaniu przeciwników na plaży). Rozdzielczość to FullHD, a szczegóły detali zostały ustawione na średnie (predefiniowane bez zmian).

W przypadku Battlefield 4 prezentowane wyniki dotyczą trybu DirectX dla kart Nvidii oraz wyników w trybie Mantle dla kart AMD wspierających to niskopoziomowe API. Choć takie połączenie może wydać się 'dziwne', to ma swoje uzasadnienie. Osoby, które nabędą karty AMD, niezależnie od posiadanego procesora, mogą skorzystać (i pewnie skorzystają) z możliwości jakie daje AMD i tryb Mantle w grach wspierających to API. Użytkownicy Nvidii mają do dyspozycji najnowsze sterowniki, mające poprawić wydajność układów tego producenta, jednak Mantle dla tych kart jest niedostępne. Niesprawiedliwością było by jednak ograniczenie kart AMD wspierających Mantle do trybu DirectX, a w efekcie zaniżenie możliwej wydajności w tej grze.

FarCry 3 - rozdzielczość testowa FullHD 1920x1080 pikseli. Jakość tekstur wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX, geometria, roślinność - bardzo wysokie, woda i otoczenie wysokie. Moment pomiarowy rozpoczyna się wraz z początkiem misji "Palenie zioła", a kończy po podpaleniu wszystkich pól marihuany i wyeliminowaniu przeciwników z pól uprawnych.

Metro Last Light - część pomiarowa obejmuje fragment misji "Popioły" od momentu wyjścia z metra aż do końca misji. Pomiar kończymy tuż przed filmem przerywnikowym i zapisem gry. Testowa rozdzielczość to FullHD, ustawienia szczegółowości grafiki wysokie, SSAA wyłączony, filtrowanie tekstur 16x, ustawienia rozmyć i teselacji - normalne.

Pomiary temperatur

Do odczytu temperatury akceleratora wykorzystany został program MSI Afterburner. Pierwszy z pomiarów - w spoczynku - odbywał się po około 15 minutach bezczynności zestawu od jego włączenia.

Do obciążenia wykorzystane zostały gry. Prezentowana wartość najwyższa została odczytana po wszystkich testach z gier.

Odczyt temperatury otoczenia został dokonany termometrem Microlife NC 100 bezpośrednio przed rozpoczęciem testów.

Pomiar ciśnienia akustycznego

Pierwszy pomiar - w spoczynku, został wykonany w odległości 30cm od chłodzenia karty graficznej, po 15minutach bezczynności komputera.

Drugi z pomiarów został wykonany podczas obciążania akceleratora programem Unigine Heaven benchmark, również z odległości 30cm.

Pobór mocy przez zestaw

Pobór mocy odnosi się do całego zestawu i pokazuje wartości jakie pobiera zestaw z gniazdka. Same komponenty z uwagi na sprawność zasilacza, która nigdy nie wynosi 100%, będą pobierały jeszcze mniej Watów.

Pomiar został przeprowadzony dla zestawu nie obciążanego (wyświetlany pulpit) oraz platformy pod pełnym obciążeniem grami. Wartość wykazana na watomierzu to wartość maksymalna. Należy pamiętać, że pobór mocy zmienia się dynamicznie i jest mniejszy od maksymalnego.

Wyniki testów

Testy syntetyczne

alt textalt text

alt textalt text

Gry

alt textalt textalt textalt textalt text

Pomiar ciśnienia akustycznego

alt textalt text

Pomiar poboru mocy przez platformę testową

alt textalt text

Pomiar temperatur pracy karty graficznej

alt textalt text

Wrażenia z użytkowania

Analizując na początek wykresy wyników z testów syntetycznych możemy przypuszczać, że karta ta w grach będzie sprawdzała się podobnie do GTX 750Ti od Gigabyte w tej drugiej rewizji (z wyżej taktowanymi zegarami) oraz będzie to rywal konkurencyjnego Radeona R7 260 w wersji OC od Asusa.

Battlefield 4 w kampanii Zotac wygrywa i to dość znacznie z konstrukcją Gigabyte, a różnicę 12 klatek trudno nazwać błędem pomiarowym, czy niedokładnością metodyki. Co ciekawe jednak R7 260 od Asusa ma też prowadzenie nad testowanym akceleratorem. Zasługa Mantle?

W Crysis 3 sytuacja się odwraca. Akcelerator oparty o układ AMD nieznacznie przegrywa, natomiast Gigabyte dzięki tylko wyższym taktowaniom wygrywa. Stawka jest bardzo wyrównana, a różnice pomiędzy tymi trzema kartami można łatwo nadrobić przez OC kart.

Taka sama kolejność zachowana jest w Far Cry 3. Z tej rywalizującej trójki wygrywa Gigabyte - który jest najwyżej taktowany, srebro dla Zotaca i brąz dla Asusa z układem AMD.

Bardzo ciekawie prezentują się wyniki w Grid 2. Tutaj nasz Zotac przegrywa, ale zwróćcie uwagę na jedną bardzo ciekawą sytuację. Jeżeli weźmiemy pod uwagę taktowania również te w trybie BOOST karty układają się następująco:

Zotac GTX 750Ti z taktowaniem rdzenia 1124MHz

Asus R7 260X taktowany zegarem 1188MHz

Gigabyte GTX 750Ti z trybem BOOST na poziomie 1294MHz

Widać wyraźnie, że Grid 2 lubi wysokie taktowania i im wyżej pracują zegary karty, tym lepsze wyniki uzyskujemy w tej grze.

Na koniec zostaje Metro Last Light, gdzie sytuacja wygląda analogicznie jak w Grid 2. Jednak w tej grze cała trójka mieści się w bardzo wąskim zakresie, a różnice pomiędzy kartami są niewielkie.

Z pośród testowanych nową metodyką pomiarową kart, najchłodniej wypada dzisiejszy bohater z deltą temperatury na poziomie 41 stopni Celsjusza pod obciążeniem.

Półpasywnie chłodzona karta graficzna od Asus

Dwie rywalizujące karty pod względem kultury pracy posiadały układ chłodzenia pasywny (Sapphire Ultimate), bądź pół-pasywny Asus Strix. Dlatego w spoczynku, kiedy karta jest nie obciążania Zotac GTX 750Ti wypada najgorzej. Również pod obciążeniem pomiary sonometrem były bezlitosne dla Zotaca i póki co, karta ta jest najgłośniejsza w stawce. Nie ma jednak co popadać w panikę, bo wynik na poziomie 40dBA zmierzony z odległości zaledwie 30cm jest IMHO bardzo dobry.

Pod obciążeniem grami Zotac GTX750Ti z podkręconym CPU AMD FX-8320 do poziomu 4.4GHz z napięciem 1,44V wraz z pozostałą częścią platformy pobierał z gniazdka około 240W. Wartość ta zmienia się oczywiście dynamicznie i bywały momenty, że pobór mocy dochodził do 250W, jednak wartości te są nadal na bardzo dobrym - niskim poziomie.

Reasumując - Zotac GTX 750Ti nie zaskakuje. Karta spełnia oczekiwania mniej wymagających graczy, którzy nie chcą rezygnować z wysokiej kultury pracy i dobrych temperatur, przy bardzo wysokiej jakości wykonania samej karty. Nie należy też zapominać o 5 letniej gwarancji producenta (po rejestracji karty). Zotac GTX 750Ti jest konstrukcją, która dzięki niżej ustawionym zegarom nieco przegrywa z Gigabyte GTX 750Ti, ale różnice te da się łatwo nadrobić dodatkowo podkręcając kartę.

blog comments powered by Disqus