PODPOWIEDZI:

Duże anteny - Duży zasięg - Test Edimax BR-6428nC

Szukając routera do użytku domowego, często zwracamy uwagę na potencjalny zasięg urządzeń. Tych, których zysk anten wynosi 3dBi lub 5dBi, niewiele natomiast jest urządzeń, które już fabrycznie wyposażone są w anteny dookólne o zysku 9dBi i większym. Jednym z takich produktów jest Edimax BR-6428nC. Dodatkowo router oferuje wsparcie dla funkcji punktu dostępowego oraz extendera sieci WiFi. Zapowiada się ciekawie.

Edimax BR-6208AC

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Zasięg
  • Funkcje dodatkowe AP, Range Extender
  • W pełni spolszczone menu
  • Prosty panel pierwszej konfiguracji
  • Niewielkie rozmiary i waga
WADY
  • 9dBi anteny przeważają urządzenie
  • Brak Gigabitowych portów (portu WAN i portów LAN)
  • Przeciętna ogólna wydajność

Co w opakowaniu?

Router choć jest niewielki, przychodzi do użytkownika w całkiem pokaźnym opakowaniu. W jego wnętrzu znajdziemy dwie pokaźne anteny dookólne o zysku 9dBi ze złączem RP-SMA. Dodatkowo jest tu zewnętrzny zasilacz sieciowy oraz 4 gumowe nóżki do samodzielnego przyklejenia na dole routera. Ostatnim z dodatkowych akcesoriów, które znajdziemy w opakowaniu, jest dosyć krótki przewód sieciowy skrętka UTP Cat. 5e.

Edimax BR-6428nC fot1

Standardowym wyposażeniem jest komplet instrukcji obsługi oraz karta gwarancyjna w wersji papierowej, oraz instrukcje obsługi na płycie.

Najlepsze routery

Wygląd i wykonanie

Obudowa routera wykonana jest z dobrej jakości tworzywa. Na topie jest ono białe i błyszczące, na dole szare. Diody sygnalizujące są umieszczone na górze urządzenia.

Edimax BR-6428nC fot4

Edimax BR-6428nC fot3

Sam router jest niewielki i posiada wymiary 135x110x28mm (bez anten). Waga wraz z antenami 234gramy. Same anteny z uwagi na duży zysk posiadają długość 38,5mm.

Otwory wentylacyjne są tylko na dole urządzenia, ale router w czasie testów nie wykazywał tendencji do przegrzewania. Dół posiada otwory umożliwiające zawieszenie go na ścianie, lub postawienie na nóżkach (te wtedy zaopatrujemy w dołączone w zestawie gumowe nóżki).

Edimax BR-6428nC fot6

Wszystkie porty umieszczone są z tyłu BR-6428nC. Są to dwa gniazda antenowe RP-SMA typu męskiego, przycisk WPS (po dłuższym przytrzymaniu pełni również rolę przycisku reset), wejście do zewnętrznego zasilacza sieciowego, port WAN oraz 4 porty LAN. Niestety zarówno port WAN jak i porty LAN to zaledwie konstrukcje o przepustowości do 100Mbps (FastEthernet).

Specyfikacja techniczna

Typ routera:DSL WAN + punkt dostępowy + wzmacniacz sieci WiFi
Standard WLAN:IEEE 802..11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n do N300Mbps
Obsługa IPv6:NIE
Wyposażenie w porty LAN:4x LAN 100Mbps
Port USB:NIE
Częstotliwość pracy WLAN:2,4GHz
Inne:Konfiguracja za pomocą tabletów i smartfonów wyposażonych w iOS lub Android
Zabezpieczenia:NAT/NAPT IP Sharing; Szyfrowanie WEP 64/128bit, zabezpieczenie WPA-PSK, WPA2-PSK, SPI Anti-DoS Firewall

Konfiguracja i panel administracyjny

Nie bez powodu konfigurację dałem na początku, a to dlatego, że jeszcze tak prostego w użyciu konfiguratora nie widziałem w żadnym urządzeniu. Ten jest całkowicie spolszczony, a dodatkowo wzbogacony grafiką. Nawet niezaawansowany użytkownik poradzi sobie z procesem instalacji sieci i zabezpieczeniem dostępu do WiFi.

alt textalt textalt text

Jeżeli już połączenie mamy ustanowione, do naszej dyspozycji pozostaje bardziej zaawansowany panel administracyjny. Ten też jest w pełni spolszczony. Funkcje jak i opcje są podobne do tych w produktach konkurencji. Konfigurator oferuje możliwość klonowania adresu MAC portu WAN, zarządzenie DNSami, ustanowienie połączenia DDNS, przekierowanie portów, dostęp do DMZ, zarządzanie łączem dzięki funkcji QoS, czy personalny HotSpot.

alt textalt textalt textalt text

Edimax BR-6428nC to również pierwszy router, który posiada tak bogatą bazę usługodawców DDNS już na stocku. Poza tymi najpopularniejszymi jak DynDNS czy NO-IP, są tam też mniej znani prowiderzy jak NS2GO, ZoneEdit, TZO itd:

alt text

Testy praktyczne - metodyka

Router Edimax łączył się podczas testów bezpośrednio z modemem Cisco model: EPC3212. Do routera podczas testów podłączony był na stałe komputer - z wykorzystaniem interfejsu przewodowego z portem gigabitowym (Acer Extensa 5220). Drugi komputer łączył się w zależności od testów przewodowo - z wykorzystaniem skrętki UTP Cat. 5e, lub bezprzewodowo przez WiFi IEEE 802.11n N300. W komputerze była zainstalowana karta WiFi TP-Link TL-WDN4800 Ver: 1.1.

Poradnik - Jak z PC zrobić Router?

Testy polegały na sprawdzeniu przepustowości łącza Internet z wykorzystaniem interfejsu przewodowego oraz bezprzewodowego. Parametry łącza - pobieranie do 100Mbps, wysyłanie do 4Mbps. Oraz wydajności urządzenia w pracy po sieci lokalnej, zarówno kiedy komputer testowy łączył się z routerem przewodowo, jak i przez WiFI.

W sieci lokalnej kopiowane były dwa pliki - film w formacie .mp4 o pojemności 3,85GB oraz folder z .jpg i .mp3 o łącznej pojemności 285MB na dysku.

W trakcie połączenia WiFi router umieszczony był w odległości 5,5m od komputera z jedną ścianką działową po drodze sygnału.

alt text

Testy praktyczne - wyniki

Test łącza sieci Internet - połączenie przewodowe

alt textalt text

alt textalt text

Test łącza sieci Internet - połączenie bezprzewodowe

alt textalt text

Test sieci lokalnej - połączenie przewodowe

alt textalt text

alt textalt text

Test sieci lokalnej - połączenie bezprzewodowe

alt textalt text

alt textalt text

Podsumowanie

Podczas połączenia przewodowego router był w stanie wykorzystać pełną przepustowość mojego łącza. Niestety, kiedy komputer łączył się przez WiFi nie tylko prędkości były niższe, ale i ping wyższy. Na domiar złego router wykazywał tendencję do gubienia pakietów danych na poziomie od 2% do 4%. Te straty dawało się wyraźnie odczuć w przypadku niektórych gier ON-Line, które wyraźnie lagowały.

Podczas połączenia w sieci lokalnej router sprawdzał się dobrze, jak na urządzenie wyposażone w porty Fastethernet. Prędkości osiągane przez BR-6428nC wahały się w granicach około 10MB/s. Szkoda, że producent nie pokusił sie o instalację portów Gigabitowych, bo co widać wyraźnie na wykresach - takie połączenie byłoby o wiele efektywniejsze.

Choć testowany router wspiera standard WiFI 802.11 N300 - nie widać tego w prędkościach pracy. Urządzenie mieści się zaledwie w środku stawki i jest wyprzedzane między innymi przez Fritz!Box 7272 o blisko 3MB/s. Nie jest jednak najgorzej, bo zobaczcie, że w testach sieci 2.4GHz gorzej wypada np. o wiele droższy model Netgear R7000, czy D-Link DWR-116, a różnica pomiędzy tym ostatnim a produktem Edimaxa jest znaczna, na korzyść BR-6428nC.

Na pochwałę natomiast zasługują dwa aspekty - pobór mocy przez router (ten nawet podczas intensywnego użytkowania nie przekroczył progu pomiarowego mojego watomierza) oraz siła sygnału. Dwie 9dBi anteny sprawdzają się doskonale i zasięg w całym mieszkaniu był na najwyższym poziomie.

Router Edimax BR-6428nC to urządzenie, które mogę polecić osobom o niezbyt dużych wymaganiach co do wydajności, ale szukających produktu o bardzo dobrej sile sygnału i niewielkim poborze mocy. Testowany router dzięki temu sprawdza się także doskonale jako wzmacniacz sieci WiFi. Pewne niedogodności - jak np. fakt, że anteny są w stanie przeważyć cały router- są tutaj do zaakceptowania. Najbardziej ubolewam nad brakiem portów gigabitowych, przede wszystkim portu WAN, ale także portów LAN.

blog comments powered by Disqus
Duże anteny - Duży zasięg - Test Edimax BR-6428nC