PODPOWIEDZI:

iiyama ProLite GB2488HSU - Czyli Gaming w Najlepszym Wydaniu!

Monitory "dla graczy" są w ostatnim czasie coraz popularniejsze. Również firma iiyama posiada tego typu wyświetlacze. Do testów otrzymaliśmy model ProLite GB2488HSU, odświeżający obraz z częstotliwością aż 144 Hz, co daje niesamowitą jakość obrazu dla najbardziej wymagających użytkowników - graczy. Zapraszamy na recenzję.

Iiyama ProLite GB2488HSU

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
3 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość obrazu
  • Bardzo żywe kolory jak na matrycę TN
  • Odświeżanie 144 Hz
  • Wiele wejść i wyjść
  • Pivot
  • Czytelne menu
WADY
  • Nie odnotowano

Monitory gamingowe są ostatnio coraz popularniejsze, co sprawia że są tak dobre? Decyduje o tym przede wszystkim jakość obrazu, ważne są też akcesoria i dodatki. W dzisiejszej recenzji przyjrzymy się nowemu monitorowi dla graczy iiyama ProLite GB2488HSU.

Iiyama ProLite GB2488HSU

Podstawowe dane

Monitor ProLite GB2488HSU wyposażony jest w matową matrycę TN LED o przekątnej 24 cali (co równa się 61cm).

Rozdzielczość fizyczna panelu to Full HD 1080p, 1920 x 1080 ( 2.1 megapiksela).

Panel posiada także technologią FLICKER FREE, wyeliminowano męczące oczy migotanie ekranu.

Iiyama ProLite GB2488HSU

Warto wspomnieć o czasie reakcji matrycy, wynosi ona zaledwie 1 ms, dzięki temu jest to monitor idealny do gier.

Dynamiczny kontrast oraz dobre kąty widzenia są również istotne.

Monitor jest energooszczędny, maksymalnie pobierał 36-38 W, minimalny odnotowany pobór wynosił 16 W, w trybie Eco 3.

Iiyama ProLite GB2488HSU

Iiyama ProLite GB2488HSU

Menu

Monitor posiada rozbudowane menu, pozwalające zarządzać wszystkimi ustawieniami. Możemy wybrać kilkanaście języków menu, w tym język polski.

Przyciski panelu działają sensorowo, wystarczy dotknąć ikonę na obudowie monitora.

Trzeba się do tego typu sterowania nieco przyzwyczaić, ale sprawuje się nieźle. W menu możemy bardzo dokładnie wyregulować parametry obrazu.

Skorzystać możemy także z kilku trybów proponowanych przez producenta, np. tryby do poszczególnych gatunków gier, FPS, RPG, itd. Dostęp mamy także do trybu ECO, a nawet trzech jego ustawień. Każde kolejne obniża jasność i kontrast, zaoszczędzając energię.

Tryb Direct Drive pozwala przejąć karcie graficznej bezpośrednią kontrolę nad wyświetlanym obrazem, dzięki czemu nikną wszelkie opóźnienia.

Wszelkie funkcje menu monitora opisałem obszernie w filmie.

Iiyama ProLite GB2488HSU

Iiyama ProLite GB2488HSU

Dodatki i akcesoria

W komplecie z monitorem otrzymujemy szereg kabli, jest cyfrowy kabel DVI (będący w stanie wyświetlić obraz w 144 Hz), kabel Display Port, kabel USB do zasilenia portów USB monitora, kabel do połączenia monitora z kartą dźwiękową, nie zabrakło kabla zasilającego oraz instrukcji.

Monitor wyposażono w szereg wejść i wyjść. Dostępne mamy dwa porty HDMI, jeden DVI i jeden Display Port.

Dodatkowo monitor posiada dwa porty USB 2.0, wyjście łączące głośniki monitora z naszą kartą dźwiękową, oraz wejścia na słuchawki.

Głośniki monitora co prawda nie generują potężnego dźwięku, jednak bardzo się przydają.

Również porty USB łatwo wykorzystamy, podłączając tam np. czujnik myszki lub pendrive.

Monitor posiada również zaawansowaną regulację, możemy zmieniać jego pochylenie, wysokość, oraz przejść do trybu Pivot.

Jak to się odbywa również zobaczycie w materiale video.

Iiyama ProLite GB2488HSU

Jakość obrazu i dźwięku

Zaczniemy od dźwięku, gdyż tutaj nie ma większej rewelacji. Głośniczki monitora sprawdzają się podobnie jak telewizyjne, dźwięk emitują dość głośny ale płaski.

Da się jak najbardziej pograć w gry, obejrzeć film i posłuchać muzyki, jednak w słuchawkach efekt jest o wiele lepszy. Dlatego port słuchawkowy również bardzo się przydaje.

Dla mnie głośniki pełnią funkcję pomocniczą, gdyż głównie używam słuchawek, jednak nie ukrywam że dźwięk z monitora kilka razy bardzo mi się przydał.

Iiyama ProLite GB2488HSU

Za to jakość obrazu wręcz mnie powaliła. Co prawdą kąty widzenia są standardowe, jak to na dobrej matrycy TN, przy patrzeniu od boku nie zmieniają nam się kolory, jednak nie są to aż tak dobre kąty widzenia jak na matrycach IPS. Natomiast bez porównania są lepsze niż na monitorze z matrycą TN którego używałem wcześniej - BenQ G2222HDL.

Kontrast monitora jest bardzo duży, dlatego po raz kolejny dominuje nad monitorami nie przeznaczonymi dla graczy.

Prędkość reakcji matrycy to jedynie 1ms, czyli tak szybko jak się da. Monitory multimedialne posiadają opóźnienia rzędu 5ms i większe, różnica jest widoczna gołym okiem. Także żywość kolorów jest dużo większa, niż na tańszych panelach TN.

Iiyama ProLite GB2488HSU

Absolutną rewelacją jest tryb 144 Hz, dzięki któremu obraz jest ostry jak żyleta i niesamowicie płynny. Dodatkowo możemy użyć trybu Overdrive, poprawiającego jeszcze bardziej płynność wyświetlania obrazu.

Natomiast tryb Direct Drive pozwoli naszej karcie graficznej bezpośrednio sterować wyświetlaniem obrazu.

Iiyama ProLite GB2488HSU

Monitor posiada także funkcję Flicker Free, dzięki czemu wyeliminowane męczące wzrok mruganie ekranu.

Przesiadka ze zwykłego monitora multimedialnego na gamingowy o reakcji matrycy 1ms i 144 Hz jest odczuwalna od razu, do starego monitora nie chce się wręcz wracać.

Podsumowanie

Monitor iiyama ProLite GB2488HSU to sprzęt moim zdaniem wart swojej ceny. Zakup dobrego monitora to inwestycja na przynajmniej 5 lat, przy okazji warto też zadbać o nasz wzrok i środowisko.

iiyama ProLite GB2488HSU to niesamowite wrażenia podczas gier, przydatne dodatki w postaci głośników i portów USB. Regulacja monitora w kilku płaszczyznach potrafi się bardzo przydać.

W tracie testów nie natrafiłem praktycznie na słaby element tego monitora, wręcz przeciwnie, każda kolejna poznana funkcja zaskakiwała mnie coraz bardziej. Dlatego z czystym sumieniem polecić mogę ten monitor wszystkim fanom gier komputerowych - nie będziecie rozczarowani wybierając panel iiyama ProLite GB2488HSU.

Sprzęt spodobał mi się tak bardzo, że przyznałem mu najwyższą ocenę 5/5, od naszej redakcji otrzymuje także specjalne wyróżnienie za bardzo korzystny stosunek jakości do ceny.
 

Zobacz rozpakowanie monitora iiyama ProLite GB2488HSU


blog comments powered by Disqus
iiyama ProLite GB2488HSU - Czyli Gaming w Najlepszym Wydaniu!