PODPOWIEDZI:

Edifier C2X - Recenzja Głośników Komputerowych Dla Wymagających

Szukasz zestawu 2.1 w przystępnej cenie, ale nie chcesz rezygnować z dobrego wykonania i jakości dźwięku? Edifier C2X może być właśnie zestawem dla Ciebie!

Edifier S2000

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Jakość wykonania
 • Jakość dźwięku
 • Dodatkowe wejście AUX oraz wyjście słuchawkowe z boku wzmacniacza
 • Płynna regulacja głośności
 • Osobna regulacja dla tonów niskich oraz wysokich
 • Przy wyłączaniu/włączaniu C2X stopniowe ściszanie/zgłaśnianie dźwięku
 • Solidne przewody
 • Pilot zdalnego sterownia
WADY
 • Nieoptymalne umieszczenie otworu BassReflex
 • Brak wejść cyfrowych

Dla kogo C2X

Edifier C2X to zestaw 2.1 dedykowany do pracy z komputerem.

Edifier C2X fot1

Cały zestaw wielkościowo nie jest przerośnięty i bez większych problemów zmieści się nawet na niewielkim biurku.

W jego skład wchodzą dwie satelitki (dwudrożne), głośnik niskotonowy (ale ten idzie pod biurko, więc nie zajmie nam dodatkowo miejsca na blacie) oraz zewnętrzny wzmacniacz, stanowiący serce C2X.

Parametry techniczne

To, że nie ilość 'W' stanowi o jakości zestawu (i nawet jego mocy), przekonałem się nie jednokrotnie. Podobnie było i w tym przypadku.

Dwudrożne satelitki mają 'tylko' 9W RMS. Głośnik niskotonowy to już 35W mocy skutecznej. Edifier C2X to konstrukcja 4Ohm. Głośnik wysokotonowy posiada średnicę 0,75" i ulokowany jest na górze kolumn. Głośniki średniotonowe schowane za maskownicą (można ją zdjąć, ale nie ma tam nic ciekawego, a sam głośnik nie posiada okleiny za maskownicą i wygląda to po prostu brzydko) mogą pochwalić się średnicą 3".

Największy jest oczywiście głośnik niskotonowy zainstalowany w osobnej skrzyni. Ten posiada średnicę 6,5" i otwór BassReflex ulokowany dość nietypowo, bo z tyłu skrzyni.

Pasmo przenoszenia mieści się według producenta w zakresie od 55Hz do 18kHz +/-6dB. Odstęp sygnału od szumu to ≥85dBa.

Cały zestaw waży 7,8KG.

Wzmacniacz - serce zestawu

Centralną i najważniejszą częścią zestawu C2X jest wzmacniacz. Jego wymiary to 250x78x255mm i podkreślić trzeba, że jego design nie należy do typowych.

Edifier C2X fot2

Całość przypomina mi klepsydrę, gdzie w centralnej części umieszczony jest potencjometr. Na jego obwodzie producent umieścił 3 przyciski funkcyjne:

 • FUNC - pozwala na przełączanie się pomiędzy ustawieniem poziomu głośności, a regulacją poziomu tonów niskich i wysokich.
 • W centralnej części jest włącznik/wyłącznik głośników
 • Po prawej stronie przycisk INPUT umożliwia przełączanie się pomiędzy wejściami oznaczonymi na wyświetlaczu jako PC i AUX.

Edifier C2X fot3

W górnej części wzmacniacza mamy 4 diody, które informują nas o aktualnie wybranym wejściu oraz o funkcji regulacji tonów/głośności.

Oczywiście Edifier nie zapomniał też o dodatkowych bajerach, jak podświetlanie regulacji głośności.

Tył wzmacniacza jest zdecydowanie bardziej bogaty. Do góry mamy złącza RCA (te stanowią wejście 'PC') oraz wejście minijack 3,5mm (AUX).

Poniżej są jeszcze 3 pionowo umieszczone żeńskie złącza RCA, te stanowią wyjście na głośniki satelitarne oraz głośnik niskotonowy.

Najniżej producent ulokował przycisk włączenia/wyłączenia głośników, oraz wejście do zasilania urządzenia.

To co mi osobiście przypadło do gustu, to umieszczenie dodatkowych wejść/wyjść z boku wzmacniacza. Jest tu wyjście słuchawkowe (dzięki temu, że jest z boku, jest bardziej poręczne) oraz drugie wejście 3,5mm miniJack AUX. Nie ma osobnego przełącznika pomiędzy tymi wejściami AUX, dlatego korzystać możemy tylko z jednego na raz (w przypadku dwóch podłączonych i działających urządzeń dźwięk będzie się nakładał).

Edifier C2X fot4

Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że jak chcemy sobie od czasu do czasu posłuchać muzyki np. z naszego smartfona, nie musimy szukać złącza gdzieś z tyłu wzmacniacza, bo jest pod ręką z boku - niemal widoczne jak na dłoni.

Głośniki - budowa

Zarówno głośniki satelitarne, jak i kasta głośnika niskotonowego, wykonane są z płyty - najprawdopodobniej MDF. Na froncie producent umieścił czarne maskownice. Te siedzą dość ciasno i co prawda można je zdjąć, jednak nie ma tam nic ciekawego poza głośnikami i nieoklejoną płytą.

Na dole maskownic satleitek umieszczone jest logo producenta. Głośniki wysokotonowe wystają nieco poza obrys samej kolumny, nadając im ciekawego charakteru.

Edifier C2X fot5

Kasta głośnika niskotonowego wykonana jest nieco na wzór wzmacniacza i też nie posiada tylko 'prostych' krawędzi, ale jest w centralnej części nieco węższa. Głośnik też jest skryty za czarną maskownicą.

Edifier C2X fot7

Edifier dość ciekawie umieścił otwór BassReflex - z tyłu obudowy. Pamiętajcie o tym podczas zakupu C2X, bo takiego głośnika, nie powinniście dosuwać do samej ściany.

Przewody

Zazwyczaj w głośnikach komputerowych spotykałem cienkie przewody, które sprawiały wrażenie mało solidnych - podatnych na uszkodzenia. Inaczej jest w przypadku C2X. Zarówno przewody sygnałowe do PC są solidne, jak również narzekać nie mogę na przewody łączące wzmacniacz z kolumnami. Te są o wiele solidniejsze od tego co oferuje konkurencja, choć nie posiadają pozłacanych wtyków.

Pilot

Do głośników Edifier C2X dołączony jest również pilot zdalnego sterowania. Choć są to głośniki komputerowe, dzięki temu możemy je wykorzystać np. w zestawie z telewizorem i nie tracimy na komforcie obsługi.

Pilot w zasadzie sprawiał wrażenie najmniej solidnego elementu zestawu. Taki typowy dodatek, ale co do jego działania nie miałem żadnych zastrzeżeń. Co ciekawe, wszystkie przyciski są podwójne (nie pierwszy raz w przypadku testowanego przeze mnie zestawu Edifiera), ale dlaczego tak jest - nie mam pojęcia. Ich funkcje są identyczne i to nie jest tak, że np. jedna regulacja głośności odpowiada za wejście AUX, a druga za PC - ich funkcje się po prostu klonują.

Odsłuch

Testy głośników to jak dla mnie jedne z najprzyjemniejszych testów. Ustawiam sobie sprzęt i relaksuję się słuchając ulubionej muzyki.

Zestaw Edifier C2X przez większość testów był tym razem podłączony nie do PC, ale do telewizora i odtwarzacza DVD, z którego słucham płyt. Testy przy komputerze stanowiły zaledwie około 20% czasu trwania.

Dźwięk zaskoczył mnie przede wszystkim czystym i nie zbyt mocno podbarwionym brzmieniem zwłaszcza w zakresie tonów niskich, jak często się zdarza w zestawach 2.1.

Na pierwszy plan wychodzą tony średnie, chyba że mocno podciągnie się na korektorze bas. W paśmie nie brakuje również tonów wysokich, choć te czasami mogłyby być delikatnie mniej agresywne.

Barwa C2X jest delikatnie ocieplona. Tu od razu taka rada dla kupujących, lub osób już posiadających C2X - warto poeksperymentować z ustawieniem głośnika niskotonowego, bo nie zawsze najlepszy efekt uzyskuje się kiedy ten ustawiony jest prosto do nas.

Regulacja głośności odbywa się płynnie, a na dużą pochwałę zasługuje system stopniowego ściszania dźwięku podczas wyłączania głośników, oraz stopniowego zgłaśniania podczas ich włączania, a że cały proces trwa dosłownie kilka sekund, nie jest to uprzykrzające.

Podsumowanie

Edifier C2X to zestaw dobrze wykonany oraz funkcjonalny. Mamy tutaj do czynienia z niemal doskonałym przejściem pomiędzy stereo, a 5.1. Jeżeli nie macie w domu miejsca na 2 dodatkowe głośniki z tyłu za fotelem, a stereo to dla Was za mało - C2X mogą być idealnym rozwiązaniem. Dla osób lubiących posłuchać dobrej muzyki też mam dobrą wiadomość - C2X są niemal pozbawione charakterystycznych dla zestawów 2.1 wad - bas nie stanowi przerostu formy nad treścią, a pozostałe pasma nie cierpią na obecności osobnego głośnika do generowania basu.

Moim zdaniem obecnie w cenie około 350zł (369zł w impuls-pc.pl) jest to bardzo dobra oferta dla osób ceniących sobie jakość dźwięku jak i wykonanie.

blog comments powered by Disqus
Edifier C2X - Recenzja Głośników Komputerowych Dla Wymagających