PODPOWIEDZI:

Hama Liquid Image EGO - co potrafi niedroga kamerka sportowa?

Na rynku roi się od kamer sportowych, kupić je można nawet za 200 zł, najdroższe kosztują po ok. 2000. Firma Hama proponuje kamerkę Liquid Image EGO, nagrywającą obraz w Full HD, przy okazji jej cena jest dość sensowna. Zapraszamy na obszerną relację z użytkowania tej kamery.

Hama Liquid Image EGO

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Dobry obraz przy korzystnej pogodzie
 • Mała i lekka
 • Solidna budowa
 • Wi-Fi
WADY
 • Marny dźwięk
 • Brak podświetlenia wyświetlacza

Zawartość zestawu

Kamerę Liquid Image EGO dostajemy zapakowaną podobnie jak większość kamer sportowych.

Opakowanie skrywa urządzenie, oraz przydatne akcesoria. W tym przypadku nie zabrakło:

 • Kabla USB do zgrywania danych
 • Mocowania z gwintem
 • Płaskiego uchwytu samoprzylepnego
 • Osłony bryzgoszczelnej
 • Instrukcji w języku polskim

Hama Liquid Image EGO

Obudowa bryzgoszczelna chroni front urządzenia przed zachlapaniem błotem, bądź zapyleniem piaskiem, częściowo także przed wodą. Nie należy jej jednak mylić w hermetyczną obudową wodoszczelną. Jest do dokupienia osobno.

Płaski uchwyt z gwintem wyposażony jest w silnie klejącą powierzchnię wielokrotnego użytku. Moc kleju jest tak duża, że możemy statyw z kamerą zamocować na kasku bez obawy że się odklei w czasie naszych wyczynów. Dodatkowo kontakt nie musi być pełną powierzchnią, wystarczy że podstawka odrobinkę chwyci podłoże.

Zerwanie tego przylepca wymaga dużej siły, co też świadczy o mocy, z jaką trzyma się powierzchni.

Jednak gdybyśmy chcieli zamocować kamerę jakoś inaczej, to dokupić możemy cały szereg akcesoriów. Znajdziecie je na stronie Hama Polska.

Hama Liquid Image EGO

Hama Liquid Image EGO

Możliwości kamery

Hama Liquid Image EGO wyposażona jest w sensor 1/3.0" CMOS, efektywna rozdzielczość kamery wynosi 12 megapixeli. Filmy nagrywać możemy w dwóch trybach, 1080 p i 30 kl/sek., a także 720p w 60 kl/sek.

Kąt widzenia kamery wynosi 135 stopni, na nagraniach pojawia się tzw. efekt "rybiego oka", występujący w większości takich kamer. Oznacza to że obraz jest nieco spłaszczony po bokach.

Kamera posiada trzy sloty, jeden z nich pozwala podłączyć kabel Mini-HDMI (brak w zestawie), dzięki któremu możemy wyświetlić obraz na telewizorze. Do drugiego slotu podłączymy dostarczony kabel USB, zgramy za jego pomocą dane na komputer, a także naładujemy wewnętrzną baterię.

Bateria litowo-jonowa ma pojemność 1030 mAh, wystarcza na ok. 2 godziny filmowania.

Trzeci slot służy do umieszczenia w nim karty Micro SHDC, preferowane są karty przynajmniej 6 klasy prędkości, maksymalna obsługiwana pojemność to 32 Gb.

Hama Liquid Image EGO

Hama Liquid Image EGO

Hama Liquid Image EGO

Kamerka wyposażona jest w mikrofon mono, dzięki czemu zarejestrujemy dźwięk.

Możemy wykonywać zdjęcia pojedynczo i seryjnie, zapisywane są w formacie JPG, filmy zapisywane są w formacie H.264 MOV.

Urządzenie jest niewielkie i waży jedynie 75 gram.

Dzięki modułowi Wi-Fi możemy połączyć kamerę z naszym smartfonem i uczynić z niego pilota zdalnego sterowania.

Do sterowania kamerą z samego korpusu służą dwa przyciski, kamerka posiada także mały wyświetlacz, pokazujący najważniejsze funkcje. O aktywacji funkcji informuje nas także sygnał dźwiękowy i kolor diory umieszczonej z przodu urządzenia.

Hama Liquid Image EGO

Hama Liquid Image EGO

Jakość obrazu i dźwięku

Bolączką kamery jest brak stabilizacji obrazu, dlatego najlepiej jest mieć amortyzowany rower, bądź filmować z kasku. Kamerę możemy używać także np. na motorze czy spływie kajakowym, nie ma także problemu aby posłużyła jako prosty rejestrator samochodowy.

Przy słonecznej pogodzie jednak nagrywa filmy bardzo dobrze, gorzej jest we wnętrzach. Także robienie zdjęć nie jest mocną stroną kamery, pomimo teoretycznej rozdzielczości 12 Mpix są po prostu słabe.

Doskwiera także brak podświetlenia wyświetlacza, jeśli jest jasno widzimy bez problemu, w ciemnościach musimy zdać się na kolory diody.

Kamera radzi sobie nawet z szybkimi obrazami, jednak warunki pogodowe muszą być sprzyjające. Dźwięk z kamery jest niestety jednokanałowy, przy okazji dość słabej jakości.

Hama Liquid Image EGO

Hama Liquid Image EGO

Podsumowanie

Hama Liquid Image EGO to sprzęt posiadający sporo zalet, ale też nie jest wolny od wad. Na plus zaliczymy dobrą jakość nagrań przy słonecznej pogodzie, prostą obsługę i niewielkie wymiary urządzenia. Także solidna konstrukcja jest zaletą, a dzięki Wi-Fi przejrzymy nagrane materiały już na naszym smartfonie. Słabsze elementy kamery to brak stabilizacji obrazu, kiepskie fotki i marny dźwięk.

Jedna dochodzi tu jeszcze jeden aspekt, cena. Kamera kosztująca oficjalnie 799 zł (a można ją też kupić sporo taniej) jest jak by nie było atrakcyjną alternatywą dla ponad dwukrotnie droższych konstrukcji, takich jak GoPro Hero3, czy BenQ SP2. Jeśli uprawiacie sporty ekstremalne, lub po prostu chcecie nagrywać swoje przejażdżki rowerowe, to warto rozważyć zakup kamery Hama Liquid Image EGO.


Rozpakowanie Hama Liquid Image EGO
 

blog comments powered by Disqus
Hama Liquid Image EGO - co potrafi niedroga kamerka sportowa?