PODPOWIEDZI:

ASUS EeePC 901

Bardzo udany i dopracowany produkt. Świetny design, wysoka wydajność, bardzo długi czas pracy na baterii czynią go trafnym wyborem dla osób często podróżujących. Gdyby tylko dysk SSD był większy...

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • bardzo długi czas pracy na baterii
  • bardzo dobry design
  • duży i wygodny touchpad
WADY
  • mała przestrzeń dyskowa
  • stosunkowo duża waga

Easy to Learn - Easy to Work - Easy to Play czyli Asus Eee PC 901?

Nową propozycją tajwańskiego producenta firmy Asus dla coraz popularniejszego na świecie segmentu UMPC jest model Eee PC 901. Netbook miał swoją premierę 3 czerwca 2008 roku na targach Computex 2008 w Taipei (Tajwan) i całkiem niedawno trafił do oferty polskich dystrybutorów. Jeśli interesuje Was mały i wydajny komputer, a najważniejszym czynnikiem jest mobilność - zapraszam do recenzji.

ASUS EeePC 901

Co w pudełku?

Oprócz samego netbooka otrzymujemy w pudełku zasilacz, kartę gwarancyjną, szmatkę do czyszczenia obudowy i etui na urządzenie (bardzo przydatne w transporcie). Znajdziemy również skróconą instrukcję obsługi oraz podręcznik użytkownika komputera, które są źródłem podstawowych informacji o użytkowaniu komputera, co jest szczególnie przydatne dla początkujących użytkowników. Wszystko oczywiście w języku polskim. Na wypadek awarii systemu operacyjnego, wśród dołączonych płyt znajdziemy niezbędną wręcz płytę DVD, służącą do przywracania fabrycznego systemu operacyjnego.

Wygląd

Asus stara się dbać o design swoich produktów i nie inaczej jest w tym przypadku. Urządzenie wzbudza bardzo pozytywne uczucia już od pierwszego spojrzenia. Materiały są bardzo dobrej jakości, dobrze dopasowane do siebie, a cała konstrukcja sprawia wrażenie solidnej i dopracowanej. Na uwagę zasługuje zastosowanie technologii Infusion, której zadaniem jest tworzenie na pokrywie notebooka idealnie gładkiej powierzchni o dużym połysku, lecz odpornej na blaknięcie i zarysowania. Dzięki temu zarówno obudowa matrycy, jak i obudowa wokół klawiatury nie powinny zbyt szybko ulec zniszczeniu podczas normalnego użytkowania. Urządzenie wygląda bardzo elegancko i z pewnością przypadnie do gustu szczególnie kobietom.

ASUS EeePC 901

Parametry

Urządzenie Asusa waży 1,1 kg, co jest raczej przeciętną wartością jak na tą klasę sprzętu, ale „winę" za ten stan rzeczy w głównej mierze ponosi pojemna bateria 6600mAh, która według producenta pozwala na pracę urządzenia pod kontrolą systemu Windows XP do 8 godzin. Jednak podczas normalnej pracy (przeglądanie stron WWW, słuchanie muzyki) należy oczekiwać czasu pracy od 5 do 6,5 godziny, co i tak jest wynikiem godnym pochwały.

Netbook wyposażony jest w nowy, wydajny procesor Intel AtomTM N270 o częstotliwości 1,6 GHz i 1 GB pamięci operacyjnej, co zapewnia mu odpowiednio wysoką wydajność w typowych domowych oraz biurowych aplikacjach.
Niestety dla wielu użytkowników poważnym ograniczeniem będzie wielkość przestrzeni dyskowej (12 GB w przypadku wersji z Windowsem XP, 20 GB w przypadku Linuxa). Po aktualizacji systemu operacyjnego, realnie do dyspozycji zostaje nam niewiele - niespełna 8 GB. Powodem powyższego stanu rzeczy jest to, że komputer zamiast klasycznego dysku twardego posiada dysk SSD (Solid-State Disk). Ma to też swoje zalety - mniejsza podatność urządzenia na uszkodzenia mechaniczne, dłuższy czas pracy na baterii, szybszy start systemu operacyjnego.

ASUS EeePC 901

Nie mam natomiast zastrzeżeń do matrycy o przekątnej 8.9" i rozdzielczości 1024x600 (WSVGA), która pozwala na swobodną pracę i przeglądanie stron internetowych bez zbędnej zabawy suwakami w przeglądarce.

Wyposażenie

Asus wyposażył swój produkt w komplet potrzebnych portów. Do dyspozycji mamy 3 porty USB 2.0, wyjście słuchawkowe i wejście mikrofonowe, a także złącze D-SUB do podłączenia monitora zewnętrznego. Nie zabrakło również czytnika kart SD i MMC oraz gniazda zabezpieczenia Kensington Lock. Dla miłośników wideorozmów przez Internet, urządzenie wyposażono w kamerkę internetową 1,3 Mpix oraz wbudowany mikrofon.
Do komunikacji ze światem netbook posiada standardową kartę LAN, moduł Bluetooth, a także kartę sieci bezprzewodowej WLAN w najnowszym standardzie B/G/N. W wyposażeniu nie znajdziemy jednak napędu optycznego, ale czy należy uznać to za wadę? Użytkownicy powinni być świadomi wyboru sprzętu z segmentu UMPC i wynikających z tego ograniczeń.

ASUS EeePC 901

Klawiatura i touchpad

W netbookach, ze względu na ich wymiary, wygoda w obsłudze touchpada i klawiatury stoi zwykle pod znakiem zapytania. W tym przypadku nie powinniśmy mieć żadnych powodów do obaw. Wielkości i jakości touchpada nie powstydziłyby się duże, 15,4 calowe notebooki, przez co sterowanie kursorem jest precyzyjne i wygodne, a całość uzupełniają wzorowo wykonane przyciski touchpada. Na pochwałę zasługuje również klawiatura, która solidnie zamocowana nie „faluje" podczas pisania, co często spotyka się w gorzej dopracowanych konstrukcjach. Niestety osoby przyzwyczajone do szybkiego pisania na pełnowymiarowych notebookowych klawiaturach będą miały problemy z przyzwyczajeniem się do klikania w zdecydowanie mniejsze klawisze - ale taki już urok urządzeń o tak małych rozmiarach.

Oprogramowanie

Testowany przeze mnie egzemplarz posiada zainstalowany system Windows XP Home Edition. Oprócz samego systemu, do dyspozycji mamy większość potrzebnych na co dzień aplikacji tj. Skype, Adobe Reader (przeglądarka plików PDF), InterVideo WinDVD (do odtwarzania filmów DVD). W zestawie znajduje się również zestaw narzędzi Microsoft Works 9, oraz darmowy odpowiednik pakietu MS Office - StarOffice 8.

ASUS EeePC 901

Podsumowanie

Asus Eee PC 901 to bardzo udany i dopracowany produkt. Świetny design, wysoka wydajność, bardzo długi czas pracy na baterii czynią go trafnym wyborem w przypadku zakupu. Gdyby tylko dysk SSD był większy...
Testowany egzemplarz jest objęty 24-miesięczną gwarancją producenta (12-miesięcy gwarancji na akumulator), także za czarną wersję kolorystyczną. Dostępny jest również tańszy model z systemem Linux.

blog comments powered by Disqus