PODPOWIEDZI:

Edifier Luna Eclipse - Test Komputerowych Głośników z Bluetooth

Jeżeli przy wyborze sprzętu audio do PC liczy się dla Was coś więcej niż tylko dobry dźwięk, na te głośniki z pewnością musicie zwrócić uwagę, bo Luna Eclipse to propozycja nietuzinkowa z kilku względów.

Edifier Luna Eclipse

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Nieszablonowy design
  • Wysoka jakość wykonania
  • Możliwość instalacji na podstawkach
  • Pilot zdalnego sterowania w zestawie
  • Obsługa Bluetooth (działająca bez zarzutu)
WADY
  • Wysoka cena
  • Średnie jak za tą cenę brzmienie

Zawartość opakowania, wygląd i wykonanie

Luna Eclipse to typowy zestaw stereo komputerowy. Jego wyróżnikiem jest nietypowy design oraz wsparcie dla technologii Bluetooth. Głośniki od Edifiera docierają do nas w dość dużym opakowaniu, no i całość sprawia wrażenie ciężkiego sprzętu.

Pudełko wykonane jest słabo, rozrywa się bez większych starań, ale z dodatkowym zabezpieczeniem w środku powinno zapewnić wystarczające bezpieczeństwo głośników podczas transportu. Po otwarciu opakowania widzimy dwa głośniki. Oprócz tego w zestawie znajdziemy zewnętrzny zasilacz, przewód miniJack 3,5mm do podłączenia głośników do komputera, oraz przewód łączący głośnik prawy z lewym, ale dość nietypowy bo 6pinowy.

Osobnym elementem wyposażenia jest pilot zdalnego sterowania, ale jego funkcje omówię nieco później.

Zobacz też: Ranking najlepszych głośników komputerowych

Edifier Luna Eclipse

Przewody posiadają wystarczającą długość i są solidne. Dodatkowo przewód łączący głośniki jest aż nadto długi. Jak głośniki stały u mnie na biurku, przewód swobodnie zwisał nawet do samej ziemi. Ale jak to mówią, od przybytku głowa nie boli i choć Luna Eclipse nie wymagają, żeby rozstawiać je daleko od siebie aby osiągnąć zadowalające efekty, tak w przypadku chęci podłączenia ich np. do telewizora taki zapas może się przydać.

Głośniki Edifier Luna Eclipse dostępne są w różnej wersji kolorystycznej: białej, niebieskiej, czarnej (takie testowałem), pomarańczowej (wyglądają na zdjęciach BOSKO!) oraz czerwonej (te widziałem na PGA - mi nie przypadły do gustu).

Edifier Luna Eclipse fot7

A tak na marginesie - czy wygląd głośników przypomina Wam księżyc w zaćmieniu?

Design jest dość nietypowy. Owalne kształty mogą się podobać, a na pewno się wyróżniają. Obudowa głośników wykonana jest z błyszczącego tworzywa i lubi się brudzić. Na czarnych głośnikach jakie dotarły do testów bardzo ładnie widać wszystkie odciski palców. Co jednak Edifierowi oddać trzeba to fakt, że tworzywo jest dość odporne na zarysowania i podczas testów nie pojawiły się na głośnikach żadne widoczne rysy, a samo tworzywo da się czyścić dosyć łatwo.

Fronty obydwu głośników są już matowe i wykonane z tworzywa mającego przypominać gumę. Na froncie głośnika prawego widoczna jest dodatkowo dioda sygnalizująca tryb pracy głośników oraz czujnik podczerwieni do pilota zdalnego sterowania.

Edifier Luna Eclipse fot4

Z tyłu Luna Eclipse mają takie dodatkowe wcięcie. Jak się uważnie przyjrzeć, widać tam dodatkowe membrany. Tak, dokładnie są to dodatkowe 2 pasywne 3" basowe radiatory, których zadaniem jest zapewnienie lepszego basu: przede wszystkim bardziej obecnego, głębszego, i bardziej miękkiego.

Z tyłu Luna Eclipse mają takie dodatkowe wcięcie. Jak się uważnie przyjrzeć, widać tam dodatkowe membrany. Tak, dokładnie są to dodatkowe 2 pasywne 3" basowe radiatory, których zadaniem jest zapewnienie lepszego basu: przede wszystkim bardziej obecnego, głębszego, i bardziej miękkiego.

Głośnik lewy posiada 6pinowe podpięcie z głośnika prawego, dodatkowo ich masy się prawie nie różnią, mogę więc przypuszczać, że są to obydwie konstrukcje aktywne.

Obydwa głośniki stoją na gumowej podstawie. Tam ukryte są pod zaślepkami dwa gwinty (standardowe 1/4"), te umożliwiają montaż na dedykowanych podstawkach:

Specyfikacja techniczna

Moc wyjściowa RMS:2x15W + 2x 22W
Stosunek sygnału do szumu:≥85dBA
Pasmo przenoszenia:R/L: 6.1KHz - 20KHz | SW:30Hz-1.58KH
Sygnalizacja naładowania:4x diody LED
Zniekształcenie:≤5%
Wejście:3,5mm miniJack, Bluetooth
Wymiary:122x212x222 [mm]
Waga:3,6kg
Wyposażenie dodatkowe:Pilot zdalnego sterowania

Komunikacja Bluetooth i sterowanie

Głośniki Edifier Luna Eclipse posiadają wsparcie dla standardu Bluetooth i podobnie jak w przypadku innych głośników Edifiera, wsparcie to zostało bardzo dobrze dopracowane. Podczas parowania np. telefonu z głośnikami nie ma najmniejszego problemu z nawiązaniem połączenia.

Edifier Luna Eclipse fot3

Głośniki w testach praktycznych w moim mieszkaniu nie straciły połączenia ani razu! Łączność zrywała się dopiero po wyjściu na klatkę schodową, czyli po około 20m. Co warto podkreślić to fakt, że po ponownym wejściu w strefę sygnału Luna Eclipse, łączność nawiązywana jest bardzo szybko.

Panel przycisków dotykowych umożliwia: włączenie/wyłączenie głośników, zmianę głośności, przewijanie utworów (tylko w przypadku połączenia Bluetooth), korzystanie z funkcji play/pause (tylko w przypadku połączenia Bluetooth). Dołączony pilot zdalnego sterowania tych funkcji dodatkowych już nie wspiera. Za pomocą pilota możemy tylko włączyć/wyłączyć głośniki, regulować głośność pracy.

Dźwięk podczas połączenia Bluetooth nie jest dużo gorszy od tego, jaki uzyskamy z połączenia liniowego.

Odsłuch

Muszę przyznać, że jakość dźwięku nie jest najgorsza. Głośniki grają przede wszystkim górą, średnica jest nieco wycofana ale też obecna, ładnie prezentuje się bas. Tony niskie nie są dla mnie zbyt natarczywe, ale też ich nie brakuje. Ja osobiście preferuję głośniki, w których na pierwszy plan nie wychodzi bas i być może dlatego konstrukcja Edifiera zrobiła na mnie tak pozytywne wrażenie. Kanały stereo są wyraźnie odseparowane i nie trzeba nawet ich rozstawiać szeroko, aby uzyskać zadowalający efekt.

Edifier C2X - Recenzja Głośników Komputerowych Dla Wymagających

Podczas odsłuchu takich płyt jak Adele 21, Pink Floyd i album The Wall, ATB, muzyka z filmu Gladiator, słychać wyraźnie, że Luna Eclipse najbardziej cierpi na perkusjach, natomiast sekcje gitarowe są dobrze wyeksponowane. Pewien problem mają z wokalami i te w moim odczuciu mogłyby być nieco lepiej odseparowane. Scena muzyczna nie jest najszersza i nad tym możnaby popracować, natomiast też trzeba oddać, że dźwięk nie zlewa się, a separacja poszczególnych instrumentów jest dobra. Z przykrością stwierdzam, że Luna Eclipse nie nadają się za bardzo do muzyki klasycznej.

Obecność pasywnych radiatorów poprawia brzmienie niskich pasm, ale brakuje nieco głębi (czego się jednak spodziewać po tak niewielkich konstrukcjach).

Podsumowanie

Edifier Luna Eclipse to głośniki, których największą, ale nie jedyną zaletą jest nietypowy, mogący się podobać wygląd. Wykonane są solidnie i mimo tego, że konstrukcje jakie dotarły były wykonane z czarnego i błyszczącego tworzywa - nie było źle :) Obecność pasywnych radiatorów poprawia brzmienie w zakresie tonów niskich, także bas jest obecny, ale szału nie robi. Głośniki jak na swój wymiar są ciężkie, ale też dzięki temu stoją bardzo solidnie. Moc zestawu (mówię tu oczywiście o mocy skutecznej RMS) jest wystarczająca jak na zestaw stereo do komputera. Możliwość dokupienia dodatkowych podstawek zwiększa ich możliwy do wykorzystania zakres. Nie jest to jednak konstrukcja pozbawiona wad. Przede wszystkim do takich zaliczyłbym cenę. Ta oscylująca w granicy 600~700zł to za dużo - po takiej cenie oczekiwałbym jednak lepszego brzmienia. Do wad Luna Eclipse zaliczyłbym także brak dodatkowego wyjścia słuchawkowego, do plusów - obecność pilota zdalnego sterownia. Moduł Bluetooth działa bardzo dobrze, ale do tego Edifier zdążył już mnie przyzwyczaić. Dla kogo więc to może być produkt? Przede wszystkim dla osób ceniących sobie nietypowy design i dobrą jakość wykonania. Jeżeli cena i jakoś brzmienia schodzi na dalszy plan - są to głośniki dla Ciebie. Jeżeli natomiast przede wszystkim liczy się brzmienie i budżet, to można śmiało znaleźć lepsze propozycje, również ze stajni Edifiera.

blog comments powered by Disqus
Edifier Luna Eclipse - Test Komputerowych Głośników z Bluetooth