Kolejnym urządzeniem klasy UMPC w naszych testach będzie Asus Eee PC 900. Jest to młodszy brat już goszczącego na naszej stronie bardzo udanego modelu EeePC 901. Dzisiejszy bohater został zaprezentowany na tegorocznych targach CeBIT, które odbyły się w marcu 2008 roku u naszych zachodnich sąsiadów w Hanowerze i był pierwszym UMPC Asusa o matrycy o przekątnej 8,9". Ale wszystko po kolei...
Co w zestawie?
W pudełku bez zaskoczenia - znajdziemy praktycznie to samo co w zestawie Eee PC 901, czyli:
- niewielki zasilacz (w tym przypadku w czarnym kolorze)
- etui na komputer
- dwie płytki, w tym jedna z obrazem do przywracania systemu operacyjnego na wypadek awarii
- skrócona instrukcja obsługi
- podręcznik użytkownika
- karta gwarancyjna
Wygląd
Testowany egzemplarz jest w kolorze „Shiny black" (błyszcząca/lśniąca czerń). I rzeczywiście - matowa obudowa lekko kolorowo pobłyskuje jakbyśmy patrzyli nocą na niebo pełne gwiazd i różnorodnych świateł - stąd na jednej ze stron znalazłem określenie „galaktyczna czerń" :-). Efekt dopełnia czarna i połyskowa obudowa matrycy. Jakość wykonania może i nie jest tak wysoka jak w przypadku modelu 901, ale i tak Eee PC 900 trudno cokolwiek zarzucić w tej kwestii. Całość obudowy jest dobrze spasowana i nie rzucają się żadne niedoróbki. Trzeba jednak przyznać, że urządzenie jest bardziej podatne na zarysowania i wytarcia niż jego następca w postaci Eee PC 901.
Parametry
Asus waży całkiem niewiele, bo 0,99kg a dodając do tego jego niewielkie rozmiary, może być niezauważanie z powodzeniem przenoszony w średniej wielkości damskiej torebce lub szkolnej torbie. Komputer wyposażono w akumulator o pojemności 4400mAh, co wg producenta pozwala na pracę do 2,5 godz. Jednak podczas normalnego użytkowania, w zależności od obciążania należy się spodziewać długości pracy na poziomie około 1,5 - 2 godzin. Niestety nie jest to wynik imponujący, więc w przypadku dłuższej podróży należy zaopatrzyć się w dodatkową baterię.
Eee PC 900 posiada procesor Celeron M 353 o taktowaniu 900MHz oraz 1GB DDR2 pamięci operacyjnej. Niestety nie gwarantuje to wysokiej wydajności, ale do zadań jakie został UMPC stworzony, w większości przypadków są to wartości zadowalające. Podobnie jest z dyskiem SSD, którego pojemność 16GB po uwzględnieniu systemu operacyjnego oferuje użytkownikowi jedynie niecałe 12GB na dane. Linux na tym zestawie działa sprawnie i bez zastrzeżeń.
Niewątpliwym atutem netbooka jest matryca LED o przekątnej 8,9" i rozdzielczości 1024x600 (WSVGA) pozwalającej na komfortowe przeglądanie stron internetowych i pracę w dokumentach biurowych. Bardzo dobre podświetlenie obrazu i szerokie kąty widzenia dodatkowo ułatwiają sprawną pracę na małym Asusie.
Wyposażenie
Eee PC 900 jest wyposażony w 3 porty USB 2.0, wyjście D-SUB do podłączenia monitora zewnętrznego, a także wyjście słuchawkowe i wejście mikrofonowe. W urządzeniu nie zabrakło również kamerki internetowej 1,3Mpix oraz wbudowanego mikrofonu. Do komunikacji ze światem testowany netbook używa standardowej karty sieciowej LAN oraz karty sieci bezprzewodowej WLAN w standardzie B/G. Niestety nie znajdziemy na wyposażeniu Bluetooth'a, co już można uznać za pewną wadę. Standardowo też brakuje napędu optycznego, ale to już uroda tego typu urządzeń. Na osłodę mamy za to czytnik SDHC i MMC.
Klawiatura i Touchpad
Te dwa elementy były mocną stroną poprzednio testowanego modelu 901. Nie inaczej jest w tym przypadku. Pomimo mniejszych rozmiarów, to praca na touchpadzie nadal jest przyjemna i precyzyjna, może nie aż tak komfortowa jak w Eee PC 901, ale poza tym nie ma żadnych zastrzeżeń. Klawiatura jest solidnie zamontowana, a praca na niej jest stosunkowo wygodna. Niestety problemem pozostaje jej wielkość - małe klawisze mogą być problemem dla osób o większych dłoniach, a pozostała część użytkowników będzie musiała się przyzwyczaić do ich rozmiarów.
Oprogramowanie
Testowany egzemplarz pracuje na systemie Linux w polskiej wersji językowej i posiada on bogaty zestaw niezbędnego oprogramowania do codziennej pracy, nauki i zabawy (Easy to Learn, Easy to Work, Easy to Play :-). Nie należy mieć zatem obaw o brak narzędzi do obsługi multimediów, opracowywania dokumentów i sprawnego kontaktu ze światem.
Podsumowanie
ASUS Eee PC 900 to prawie tak samo udane urządzenie jak Eee PC 901, ale tylko prawie. Mniejsza wydajność, krótki czas pracy na baterii, bardziej podatny na zarysowania. Coś za coś, bo przecież jest o kilkaset złotych tańszy. Aktualnie jest dostępny w kolorach białym i purpurowym.
Czy warto...? Jeśli potrzebujecie coś tańszego niż 901 o trochę mniejszych możliwościach i mobilności - to tak. Jeśli jednak szukacie coś na styl Eee PC 901, lecz minimalnie większego - zapraszam do następnego testu EeePC.