Canon EOS 500D to lustrzanka dla entuzjastów fotografii, dysponująca 15,1-megapikselową matrycą o czułości 6400 ISO, 9-polowym autofokusem, funkcją nagrywania filmów Full HD 1080p i trybem Live View. Aparat sprzedawany jest od maja 2009 roku w trzech różnych konfiguracjach. Można go nabyć jako sam korpus lub w zestawie z jednym z dwóch obiektywów: EF-S 18–55 mm f/3.5–5.6 IS lub EF-S 18–200mm f/3.5–5.6 IS.
Co w pudełku?
W zestawie z aparatem otrzymujemy korpus EOS 500D, osłony bagnetu i celownika optycznego, akumulator litowo-jonowy, ładowarkę, pasek na ramię, dwa kable (USB i A/V) oraz instrukcję obsługi i krążek z oprogramowaniem. EOS 500D jest stosunkowo lekkim (480 g) i raczej niewielkim korpusem (128,8 x 97,5 x 61,9) wykonanym z tworzywa sztucznego.
Uchwyt i miejsce, w którym opiera się kciuk prawej dłoni, zostały pokryte materiałem antypoślizgowym. Ten model Canona oferuje duże możliwości doświadczonym fotoamatorom, ale początkujących też nie pozostawia samym sobie. Zastosowana w nim matryca CMOS formatu APS-C (czyli o proporcjach 3:2) o rozdzielczości 15,1 megapiksela pozwala na wykonywanie szczegółowych zdjęć, które można swobodnie powiększać lub kadrować. Przeszkodą w fotografowaniu za pomocą EOS-a 500D nie będzie też słabe oświetlenie, bowiem aparat ma standardowo dostępną czułość 3200 ISO, a przy wspomaganiu wartość tą można powiększyć do 12 800 ISO. Ekran o rozdzielczości 920 tys. pikseli, tryb Live View i możliwość rejestracji filmów Full HD dodatkowo podnoszą funkcjonalność tej lustrzanki.
Sprawdź najlepsze lustrzanki cyfrowe
Sterowanie czasem otwarcia migawki odbywa się w zakresie od 1/4000 do 30 s; można także używać trybu B. Canon EOS 500D zapisuje obrazy w plikach RAW (14 bitów) lub JPEG (możliwa jest też jednoczesna rejestracja obu typów) o maksymalnej rozdzielczości 4752 x 3168 pikseli. Materiały wideo w pełnej rozdzielczości mają rozmiar 1920 x 1080 punktów, ale tylko przy 20 kl./s. Jeśli zależy nam na całkowicie płynnym ruchu (30 kl./s), to musimy ustawić rozdzielczość 1280 x 720 (HD 720p) lub 640 x 480 punktów. Do kodowania ruchomych obrazów wykorzystywany jest kodek H.264, a plik wynikowy jest zapisywany w formacie MOV. Łatwe i natychmiastowe przeglądanie zdjęć i filmów powstałych przy użyciu 500D zapewnia wbudowane złącze HDMI.
Budowa modelu 500D praktycznie nie odbiega od standardu przyjętego przez Canona. Na przedniej ściance korpusu znajdują się gniazdo obiektywu, mikrofon, czujnik zdalnego wyzwalania, klawisz podglądu głębi ostrości oraz przycisk zwalniający blokadę obiektywu. Boki mają lekko zaokrąglone narożniki, a u góry uszy do mocowania paska. Lewa strona aparatu kryje tylko jeden element: schowane pod klapką złącze zdalnego wyzwalania, wyjście uniwersalne oraz gniazdo mini HDMI. Z prawej strony z kolei umieszczono slot kart SD/SDHC oraz gniazdo zasilania zewnętrznego.
Spodnia część urządzenia ma zamontowany gwint do statywu oraz pokrywę chroniącą komorę akumulatora. W górnej części aparatu, patrząc od lewej strony, mamy najpierw przycisk sterujący lampą błyskową oraz znacznik płaszczyzny ogniskowania. Następnie nad bagnetem znajdują się gorąca stopka i lampa błyskowa o liczbie przewodniej 13, a na prawo od nich – kilka elementów sterujących. Należą do nich pokrętło wyboru trybu (wraz z włącznikiem), pokrętło zmiany nastaw, przycisk ustawiania czułości ISO oraz spust migawki.
Tylna ścianka, której znaczną część zajmuje trzycalowy ekran LCD o rozdzielczości 920 tys. pikseli, mieści najwięcej elementów. Powyżej ekranu, po lewej stronie umieszczono przyciski wywoływania menu i ustawień fotografowania. Przesuwając się w prawo napotykamy wizjer wraz z korektorem wady wzroku (regulacja w zakresie od -3,0 do +1,0 dioptrii), zapewniający pokrycie ok. 95% kadru i wyświetlający informacje o wszystkich najważniejszych nastawach mających wpływ na ekspozycję. Bezpośrednio pod celownikiem umieszczono czujnik wyłączania wyświetlacza, a następnie klawisze blokady ekspozycji i wyboru punktu autofokusa, pod którymi znalazło się miejsce na głośnik.
Na prawo od ekranu mamy kolejno przyciski do zmiany przysłony/kompensacji ekspozycji, uruchamiający tryb Live View/nagrywanie filmów, cztery kierunkowe przyciski uniwersalne z centralnym klawiszem OK oraz klawisze odtwarzania i kasowania.
Canon EOS 500D jest kontrolowany przez procesor DIGIC 4. Układ ten umożliwia wydajną redukcję szumów, 14-bitowe przetwarzanie obrazu (zapewniające naturalne barwy i płynną gradację odcieni), błyskawiczne uruchomienie aparatu i podgląd obrazu niemal natychmiast po zrobieniu zdjęcia. Jakość obrazu jest również gwarantowana przez zintegrowany system czyszczący EOS, który usuwa pył z matrycy i zapobiega jego osiadaniu. Szybkość działania zapewnia też system autofokusa z dziewięcioma polami, w tym pole centralne typu krzyżowego. W trybie zdjęć seryjnych możliwy jest zapis serii nawet 170 obrazów JPEG z szybkością 3,4 kl./sek. Obsługa autofokusa podobna do tej stosowanej w aparatach kompaktowych oraz wyświetlanie obrazu w czasie rzeczywistym na ekranie LCD sprawiają, że jest to EOS 500D nadaje się także dla początkujących użytkowników lustrzanek cyfrowych. Pomocą może służyć także funkcja A-DEP (Auto Depth Of Field), która służy do automatycznego doboru głębi ostrości.
Pięć programów tematycznych i sześć zdefiniowanych styli obrazu z możliwością ustawienia przez użytkownika trzech kolejnych – to kolejne funkcje przydatne dla mniej zaawansowanych fotoamatorów. Dla nich to właśnie pomocny będzie tryb CA (Creative Auto), nazwany po polsku „Twórcze auto”, w którym będą mieli przed oczami pełną paletę ustawień i ich aktualnych wartości.
Bardziej wymagający użytkownicy ucieszą się z możliwości korekcji balansu bieli, wykorzystania własnego wzorca do kalibracji, korekcji winietowania (aparat ma wprowadzone informacje o 25 obiektywach) czy funkcji dołączania danych dla retuszu kurzu (wady obrazu spowodowane zanieczyszczeniem wnętrza korpusu drobinami kurzu można dzięki temu zniwelować za pomocą oprogramowania). Dostępny jest też bracketing ekspozycji i balansu bieli. Canon EOS 500D jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi obiektywami Canon EF i EF-S oraz lampami Speedlite z serii EX.