PODPOWIEDZI:

Canon Powershot SX200 [TEST]

Canon PowerShot SX200 to kompakt wyposażony w stabilizowany szerokokątny obiektyw z 12-krotnym zoomem optycznym. Aparat posiada funkcję rejestrowania filmów HD oraz złącze HDMI.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • pokrętło do zmiany trybu
  • rejestrowanie filmów HD
  • złącze HDMI
WADY
  • niewielka prędkość rejestracji zdjęć w trybie seryjnym

Canon PowerShot SX200 IS to wprowadzony w lutym 2009 roku kompakt należący do klasy hiperzoom, oferuje bowiem stabilizowany szerokokątny obiektyw z 12-krotnym zoomem optycznym. Aparat jest wyposażony w matrycę o rozdzielczości 12,1 megapikseli, funkcję rejestrowania filmów HD i złącze HDMI.

Co w pudełku?

W pudełku z SX200 IS znajdziemy – oprócz samego aparatu – akumulator, ładowarkę, pasek, dwa kable (USB i A/V) oraz dwie płyty CD (jedna z dokumentacją, druga z oprogramowaniem) i skróconą instrukcję obsługi.

Dobre aparaty fotograficzne >>>

Canon powershot SX200

Urządzenie ma zwartą konstrukcję i elegancki, nieco ascetyczny, wygląd, a jego aluminiowa obudowa może być pomalowana na czarno, niebiesko lub czerwono. Aparat ma wyraźnie zaznaczony uchwyt, który jednak nie jest pokryty żadnym materiałem antypoślizgowym (jedynie miejsce pod kciuk ma inną fakturę powierzchni). Patrząc na SX200 IS z miejsca zauważymy silnie zaakcentowany obiektyw, ponieważ element ten ma szeroki pierścień dookoła, a także z powodu wysunięcia go w stanie spoczynkowym poza przednią płaszczyznę aparatu.

Sercem tego modelu Canona jest matryca CCD o efektywnej rozdzielczości 12,1 megapikseli (rozmiar fizyczny 1/2,3 cala) i czułości zmiennej w przedziale od 80 do 1600 ISO (przy rozdzielczości zredukowanej do 1600 x 1200 pikseli można też używać wartości 3200 ISO). Obiektyw SX200 IS to hiperzoom o ogniskowej zmiennej w zakresie 28–336 mm (odpowiednik dla formatu małoobrazkowego) i otworze względnym z przedziału f/3.4–5.3. W trybie supermakro można fotografować praktycznie w dowolnie małej odległości nieprzekraczającej 2 cm, w trybie makro „ostrzenie” zaczyna się od 2 cm, natomiast tryb normalny wymaga zachowania odstępu co najmniej 50 cm. Czas naświetlania można zmieniać w przedziale od 1/3200 s do 15 s.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

Canon powershot SX200

Canon PowerShot SX200 IS zapisuje – jak zdecydowana większość kompaktów – wyłącznie pliki JPEG. Miejscem przechowywania danych są karty SD/SDHC lub MMC. Maksymalna rozdzielczość rejestrowanego obrazu to 4000 x 3000 pikseli. Oprócz standardowych proporcji 4:3, można też zapisać zdjęcia w formacie 16:9 (4000 x 2248 punktów). Kompakt nagrywa również filmy AVI w trzech rozdzielczościach: HD 1280 x 720p, 640 x 480 lub 320 x 240 pikseli, we wszystkich formatach z prędkością 30 kl./s. Przy zapisywaniu filmów w grę wchodzą limity: maksymalny czas trwania ujęcia nie może przekroczyć 30 minut lub czterogigabajtowej objętości pliku.

Obudowa aparatu wykonana jest z aluminium, a wspomniana już asceza w wyglądzie przekłada się też na skromną liczbę przycisków sterujących. Korpus ma przeciętne gabaryty (103 x 60,5 x 37,6 mm) i większą od średniej masę (220 g bez baterii i karty pamięci). Elementem charakterystycznym aparatu jest oczywiście obiektyw, ale ten model Canona wyróżnia się także pokrętłem wyboru trybu.

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

Canon powershot SX200

Trzycalowy wyświetlacz LCD jest nieco wysunięty w stosunku do pozostałych elementów. Przód obudowy zajmują obiektyw, lampa błyskowa o podnoszonej konstrukcji oraz mikrofon i dioda doświetlająca. Po lewej stronie umieszczono głośnik, po prawej zaś na środku ucho do mocowania paska i – schowane pod osłonką – dwa gniazda: uniwersalne USB i A/V oraz Mini HDMI. Dół SX200 IS to gwint do mocowania statywu oraz pokrywa gniazda akumulatorów i slotu kart pamięci.

W górnej części SX200 IS znajdziemy nie tylko standardowe elementy (spust migawki, dźwignia zoomu, włącznik), ale także pokrętło wyboru trybu.

Z kolei na tylnej ściance aparatu jest wspomniany już wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów, a po jego prawej stronie kilka przycisków sterujących: wielokierunkowy przycisk uniwersalny, wywołanie menu, aktywacja trybu odtwarzania, zmiana sposobu pracy wyświetlacza oraz klawisz do zdefiniowania przez użytkownika.

Canon powershot SX200

Canon PowerShot SX200 IS pozwala wykonywać zdjęcia w trybach półautomatycznych i manualnym (P, A, S, M) oraz w pełni automatycznym z wykorzystaniem jednego z programów tematycznych. Obraz można też rejestrować w trybie ciągłym w maksymalnym tempie 2,3 kl./s; dostępna jest także opcja ręcznego ustawiania balansu bieli za pomocą wzorca. Kontrolę nad procesem fotografowania zapewnia też możliwość blokowania autofokusa i ekspozycji (także wtedy, gdy używana jest lampa błyskowa) oraz tryb łączący użycie lampy z długimi czasami naświetlania.

Katalog aparatów fotograficznych >>>

Aparat wyposażono w tryb Smart Auto oraz ulepszony tryb Łatwy. Oba te programy wykorzystują technologię rozpoznawania rodzaju fotografowanej sceny, szczegółowo ją analizują pod kątem jasności, kontrastu, odległości od obiektywu i tonacji barw, a następnie dobierają optymalne ustawienia.

Ulepszona przez Canona funkcja rozpoznawania ruchu i tryb nastawiania ostrości Servo AF przyczyniają się do zmniejszenia efektu rozmazania obiektów w ruchu, podczas gdy funkcja i-Contrast rozjaśnia ciemne obszary bez wypalania jasnych. Technologia rozpoznawania twarzy umożliwia teraz wykrycie mrugnięcia, a wyzwalacz dla twarzy ułatwia wykonywanie zdjęć grupowych lub autoportretów poprzez oczekiwanie, aż fotografujący znajdzie się w kadrze przed wyzwoleniem migawki. Dodatkowo 4-stopniowy optyczny stabilizator obrazu firmy Canon kompensuje poruszenie obrazu spowodowane drganiami aparatu, nawet przy dużych wartościach ogniskowej lub w słabym świetle.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Canon Powershot SX200 [TEST]