PODPOWIEDZI:

Transcend SSD370 256GB - Upgrade Dla Twojego Komputera

Osoby, które miały kiedykolwiek okazję pracować na komputerze wyposażonym nawet w podstawowy dysk SSD widzą doskonale, że komfort jaki dają te nośniki to jeden z największych postępów, jaki dokonał się w ostatnich latach w dziedzinie budowy PC. Nie znam również osoby, która po takiej przesiadce na SSD chciałaby powrócić do starych HDD.

Transcend SSD 370 256GB

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niski koszt 1GB przestrzeni dyskowej
  • Dobre prędkości odczytu danych
  • Przejściówka na zatokę 3,5" w zestawie
  • Łatwa migracja systemu na nowy dysk dzięki programowi SSD Scope
WADY
  • Dłuższe niż u konkurencji czasy dostępu
  • Trochę za niska prędkość zapisu na dysk

Transcend SSD370 to bezpośredni następca udanej serii SSD340.

Nośnik, jaki trafił do testów, to jednostka o pojemności 256GB, jednak dostępne są dyski o pojemności od 32GB do aż 1TB.

Transcend SSD370 256GB

Opakowanie w jakim dociera do Klienta dysk jest ciut większe od standardowych pudełek konkurencji. Transcend zawdzięcza to faktowi, że wraz z dyskiem dostajemy śrubki montażowe, oraz co należy zaliczyć na duży plus - przejściówkę na zatokę 3,5". Przejściówka ta to bardzo cenny element dla osób, które chcą zrobić przede wszystkim upgrade swojego komputera, a ich obudowa nie posiada możliwości instalacji napędów 2,5".

Transcend SSD370 256GB

Transcend SSD370 256GB

Dysk Transcend SSD370 posiada zaledwie 7mm grubości, dzięki czemu możemy go z powodzeniem zastosować nawet w ultrabookach, gdzie dyski grubsze po prostu by nie weszły.

Zobacz też: Porównywarka dysków SSD

Transcend SSD370 256GB

256GB konstrukcja, jaka dotarła do testów, to dysk zgodny z SATA III do 6Gb/s. Producent zdecydował się na zastosowanie kości synchronicznych MLC NAND Flash, wykonanych w technologii 20nm. Kontroler, jaki znajduje się w dysku Transcend, to model autorski oznaczony symbolem TS6500. Wcześniejsza seria SSD320 posiadała kontroler JMICRON JMF667H, a seria SSD320 LSI SandForce SF-2281.

Transcend SSD370 256GB

Platforma testowa i metodyka

Pierwsze testy przeprowadziłem na dysku czystym, podpiętym jako drugi dysk w komputerze. Taka metoda testu miała na celu wyeliminowanie ewentualnego wpływu programów działających w tle mogących obniżyć prędkości odczytu/zapisu podczas testów.

W takich warunkach zostały przeprowadzone trzy testy wydajnościowe programami: ATTO Disk Benchmark, AS SSD oraz CrystalDiskMark w wersji x64.

Druga partia testów została przeprowadzona na żywym organizmie. System wraz z zainstalowanymi programami został przeniesiony na dysk SSD za pomocą narzędzia SSD Scope (od Transcend), a następnie zostały przeprowadzone testy: szybkości uruchamiania systemu operacyjnego, czasu ładowania rundy w rozgrywce On-Line w grze Battlefield 4.

Do odczytu właściwości dysku posłużył mi program CrystalDiskInfo w wersji 6.2.2.

Platforma testowa

platforma testowa

wyniki dysku ssd

Wyniki testów

Wnioski i podsumowanie

Dysk Transcend miałem okazję bezpośrednio porównać z wynikami konkurencji od GoodRama (dysk o podobnej pojemności) oraz od A-DATA (dysk o zdecydowanie mniejszej pojemności). Przy okazji zerknijcie do rankingu dysków SSD, aby sprawdzić aktualnie najkorzystniejsze opcje zakupowe.

Transcend SSD370 256GB

Transcend SSD370 256GB

Ogólnie wiadomo, że wydajność dysków SSD w znacznym stopniu zależy również od ich pojemności i im większa pojemność dysków, tym lepsze wyniki uzyska nośnik. Dlatego w zasadzie wyniki dysku A-DATY można niemal całkowicie pominąć, a traktować jedynie jako ciekawostkę. Za to inaczej sprawa wygląda z dyskami Transcend oraz GoodRam. Te dyski rywalizują już bezpośrednio ceną oraz pojemnością.

Transcend SSD370 starcie z dyskiem GoodRam ogólnie wygrywa. Testowany dzisiaj przeze mnie dysk miał dłuższe czasy dostępu, ale lepsze wyniki jak chodzi o odczyt w programach AS SSD oraz CrystalDiskMark. Nieznacznie gorzej wypadł jedynie w programie ATTO Disk Benchamrk, ale też trzeba brać pod uwagę, że jakiego nośnika tym programem nie oceniać, wyniki są zawsze wyższe niż w programach konkurencji.

GoodRam C100 240GB test dysku SSD >>>

Niestety tak wesoło już nie jest pod względem prędkości zapisu. Tutaj w każdym z programów wygrywa GoodRam i przewaga nośnika polskiego producenta jest znaczna. Średnia prędkość zapisu sekwencyjnego dysku Transcend waha się w granicy 300MB/s, a dysku GoodRam C100 dochodzi bez problemu do 350MB/s. wyjątkiem jest wynik ATTO Disk Benchmark - gdzie prędkość zapisu na C100 wynosiła ponad 500MB/s

Czas uruchamiania systemu na dysku Transcend jest zadowalający i przypomnę - nieznacznie przekraczał 40s (do momentu odpalenia gotowej do pracy przeglądarki). Jeszcze lepiej sprawa wygląda, jak pod uwagę weźmie się czas ładowania BF4 w multi. Jak wiadomo pierwsze wczytanie mapy trwa w tej grze wieeeeeeeeeki. Tutaj po zainstalowaniu gry na dysku Transcend czas ładowania pierwszej rundy wynosi nieznacznie powyżej 44s!

W chwili obecnej testowany dysk dostępny jest za kwotę około 420zł, co w przeliczeniu na 1GB przestrzeni dyskowej daje nam kwotę około 1,65zł/GB. Konkurencyjny dysk GoodRam C100 posiada nieco mniejszą pojemność bo 240GB, a nie 256GB i jest nieco droższy, bo jego cena to około 450zł za jednostkę o takiej pojemności. Średnia cena 1GB przestrzeni dysku GoodRam wynosi więc około 1,88zł.

Transcend SSD370 256GB

Jaki wniosek? Tenscend jest zdecydowanie tańszy od porównywanego dysku GoodRam, przy tym posiada większą pojemność, lepsze prędkości odczytu, ale gorsze czasy dostępu i niższą prędkość zapisu.

Co dodatkowo

Warto na koniec pokusić się o nadmienienie o programie SSD Scope. Program ten możemy pobrać ze strony producenta dysku Transcend. Narzędzie to umożliwia nam podejrzenie wszystkich najważniejszych informacji o dysku, parametrach SMART, przeprowadzenie testu oraz co najważniejsze - SSD Scope posiada możliwość łatwej migracji całego systemu na nowy dysk.

Transcend SSD370 256GB

Działanie tej aplikacji sprawdziłem w praktyce, przenosząc działający system ze sterownikami i zainstalowanymi programami na testowany SSD370. Migracja systemu Windows 7 64bit odbyła się bez najmniejszych problemów, a cały proces trwał około 30min.

Link do pobrania programu SSD Scope:

https://www.transcend-info.com/Support/Software-10/

blog comments powered by Disqus
Transcend SSD370 256GB - Upgrade Dla Twojego Komputera