PODPOWIEDZI:

Edimax BR-6208AC Test Routera Gotowego Na Standard AC

Edimax BR-6208AC choć wygląda kosmicznie, kosztuje całkiem przyziemne pieniądze. To gotowe na standard AC urządzenie, oferuje podstawową funkcjonalność 5 urządzeń w jednym. Co jeszcze?

Edimax BR-6208AC

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wsparcie dla standardu AC
  • Dwuzakresowy
  • W pełni spolszczony i intuicyjny panel administracyjny
  • Łatwa możliwość konfiguracji na urządzeniach mobilnych
  • Możliwość pracy w trybie mosty, extendera WiFi, WSIP oraz dodatkowo Access Point`u
WADY
  • Porty tylko z obsługą prędkości do 100Mbps
  • Brak złącza USB
  • Brak wyłącznika routera

W opakowaniu

(kliknij aby powiększyć)

Kosztujący poniżej 150zł router Edimax BR-6208AC posiada jedynie podstawowe wyposażenie, jakie możemy spotkać w niemal każdym tego typu urządzeniu. Jest to zewnętrzny zasilacz sieciowy, przewód kategorii 5e do podłączenia na przykład routera z modemem oraz papierową i elektroniczną instrukcję obsługi.

Wygląd kosmiczny

Produkt Edimaxa ma iście kosmiczny wygląd. Wrażenie robią duże otwory wentylacyjne na froncie, gdzie za ich grillem producent umieścił diody sygnalizacyjne. Co ciekawe, ich opis prawdopodobnie po to, aby nie psuć design urządzenia, znajduje się na spodniej obudowie routera, a nie na topie.

(Kliknij aby powiększyć)

Idąc od lewej strony BR-6208AC mamy diodę sygnalizującą pracę urządzenia, dostępność sieci Internet, pracę WiFi na radiu 2,4GHz oraz 5GHz.

(Kliknij aby powiększyć)

Obudowa routera wykonana jest z białego błyszczącego tworzywa. Produkt Edimaxa opiera się na dwóch wykonanych z gumy nóżkach.

(Kliknij aby powiększyć)

Z tyłu poza portami znajdziemy trzy anteny o "dużym zysku" zdaniem producenta. Bazując na własnym doświadczeniu z tego typu urządzeniami przypuszczam, że ten duży zysk to 5dBi. Na 3ki są trochę za duże, a na 8ki trochę za małe. Przy czym dwie skrajne anteny pracują na radiu 2,4GHz, a środkowa odpowiada za sygnał 5GHz. Anteny są przymocowane na stałe (brak złącz antenowych RP-SMA).

(Kliknij aby powiększyć)

Wyposażenie w porty

Edimax BR-6208AC nie błyszczy na tle konkurencji pod względem wyposażenia w porty. Znajdziemy tu przycisk WPS pełniący jednocześnie rolę przycisku RESET, wejście do zewnętrznego zasilacza sieciowego, port WAN - niestety tylko Fast Ethernet, czyli z obsługą prędkości do 100Mbps, cztery porty LAN RJ45 100Mbps i włącznik/wyłącznik WiFi.

(Kliknij aby powiększyć)

Brakuje mi tu chociażby włącznika/wyłącznika całego routera. Miłym dodatkiem byłby jeszcze chociażby jeden port USB w standardzie 2.0.

Urządzenie 5w1

Edimax BR-6298AC nie jest tylko routerem. Jego funkcjonalność możemy łatwo zmienić (już podczas pierwszej konfiguracji) i wybrać tryb pracy pomiędzy standardowym routerem, mostem WiFi, Extenderem WiFi, Access Point`em, a punktem dostępowym WISP (do tak zwanych radiówek).

(Kliknij aby powiększyć)

Dodatkowo w panelu konfiguracyjnym możemy w łatwy sposób pomiędzy tymi funkcjami przeskakiwać i zmieniać bez problemu funkcjonalność  urządzenia. 

Specyfikacja techniczna

Edimax BR-6208AC
ModelBR-6208AC
Wymiary190,2x141x42 [mm]
Porty1xRJ45 WAN Fast Ethernet do 100Mbps, 4xRJ45 LAN Fast Ethernet do 100Mbps
Standard bezprzewodowyIEEE 802.11AC/N/A 5GHz; IEEE 802.11B/G/N 2,4GHz
ZabezpieczeniaSzyfrowanie WEP 64/128bit; WPA-PSK, WPA2-PSK, SPI, Anti-DoS, Firewall, QoS
DDNS3322 qdns, DHS, DynDNS, ODS, TZO, GnuDIP, DyNS, ZoneEdit, CyberGate, NS2GO, NO-IP

Pierwsza konfiguracja

Dla użytkowników domowych obecnie liczy się przede wszystkim mobilność. Sam posiadam Klientów, których jedynym źródłem dostępu do sieci Internet jest na przykład tablet. Dla takich osób, łatwa konfiguracja z poziomu urządzeń mobilnych jest bezcenna. Testując Edimax BR-6208AC postanowiłem skonfigurować go ze swojego iPada Mini.

Pierwszym krokiem jest wybranie sieci konfiguracyjnej "edimax.setup". Sieć ta nie jest zabezpieczona i możemy się z nią bardzo łatwo połączyć. Teraz otwieramy dowolną przeglądarkę i wpisujemy na pasku adresu https://edimax.setup. W ten sposób przechodzimy do strony konfiguracyjnej routera, która powitała mnie już w języku polskim. Na pierwszym ekranie możemy również zmienić język instalacji.

Drugim ekranem jest wybór trybu pracy urządzenia, dalej już w zależności od wybranego trybu pracy przechodzimy do zasadniczej konfiguracji, która w kilku krokach prowadzi nas przez cały proces instalacji. W całym procesie zabrakło mi tylko jednej funkcji - możliwości klonowania adresu MAC.

Panel administracyjny jest w pełni spolszczony. Funkcje zostały logicznie poukładane, interfejs nie jest przytłaczający, a najważniejsze funkcje są pod ręką. Funkcjonalność urządzenia nie budzi żadnych zastrzeżeń, jedna rzecz przykuła natomiast szczególnie moją uwagę - obsługa DDNS. O ile w większości routerów przeze mnie testowanych obsługa prowiderów ogranicza się do dwóch, trzech dostawców, tak tu mamy aż 11! Wśród nich oczywiście również te najpopularniejsze darmowe: NO-IP oraz DynDNS.

Galeria Panel Administracyjny

Metodyka testów

Router Edimax nie posiada żadnego portu USB, więc testy urządzenia ograniczyły się do sprawdzenia przepustowości łącza w sieci lokalnej dla połączenia przewodowego oraz WiFi 2.4GHz i 5 GHz. Drugi komputer podłączony był zawsze do routera przewodowo, do pierwszego portu LAN.

Testy polegały na kopiowaniu pliku Video, oraz paczki z mniejszymi plikami (zdjęcia i MP3) kolejno po kablu, WiFi 2.4GHz i 5GHz.

Drugą częścią testów był pomiar wydajności routera w sieci Internet. Parametry mojego łącza to: pobieranie 100Mbps - wysyłanie 4Mbps. Przepustowość sprawdzana była z wykorzystaniem witryny speedtest.net, pomiar przeprowadzony był 5krotnie a prezentowane wartości na wykresie to średnia ważona z tych pomiarów. Natomiast wartości na zdjęciach to wyniki testów przeprowadzone podczas nagrania videotestu routera.

Duże anteny - duży zasięg. Test Edimax BR-6428nC

Odległość komputera od routera podczas testów wynosi około 5,5m, przy czym po drodze znajduje się jedna ścianka działowa.

Do pomiarów w sieci WiFi zainstalowana w komputerze została karta sieciowa TP-Link TL-WDN4800, a do diagnozy wykorzystałem program TP-Link Wireless Configuration Utility.

Wyniki testów - Testy w sieci lokalnej

Przewód

(Film)

(pliki)

WiFi 2.4GHz

(Film)

(Pliki)

WiFi 5GHz

(Film)

(Pliki)

Pomiar przepustowości łącza

Przewód

WiFi 2.4GHz

WiFI 5GHz

Siła sygnału WiFi

Podsumowanie

Produkt Edimax`a nie zachwyca, ale i nie rozczarowuje. Jest solidnie wykonany, prędkości odpowiadają jego technicznym możliwościom. Z największych plusów warto wymienić: dwuzakresowość, prosta konfiguracja również na urządzeniach mobilnych, w pełni spolszczony panel administracyjny, obsługa sporej grupy dostawców usługi DDNS, dobra siła sygnału, stabilna praca, możliwość pracy w trybie mostu, Access Point`a, punktu dostępowego WSIP oraz Extendera WiFI i routera. Nie jest to jednak urządzenie pozbawione wad. Tu do najważniejszych zaliczyłbym: brak portów gigabitowych WAN oraz LAN, brak włącznika/wyłącznika routera, brak portu USB, brak możliwości wymiany anten. Jeżeli mieszkacie więc w niedużym domu lub mieszkaniu, nie jest Wam potrzebny port USB, a prędkość waszego łącza nie przekracza 50Mbps router Edimax jest produktem dla Was. BR-6208AC jest również urządzeniem, z którego bez problemu zrobicie wzmacniacz WiFi lub wykorzystacie go do tworzenia mostów WiFi.

blog comments powered by Disqus
Edimax BR-6208AC Test Routera Gotowego Na Standard AC