PODPOWIEDZI:

FSP Nano Series 800 Test zasilacza awaryjengo UPS

Jeżeli często zdarzają Ci się przerwy w dopływie prądu, z pewnością szukasz taniego, ale i niezawodnego rozwiązania tego problemu. Tu z pomocą może przyjść FSP Nano 800 - awaryjny zasilacz UPS, który właśnie przetestowałem.

FSP Nano Series 800

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Tani!
  • Niewielkie rozmiary i waga
  • Możliwość pracy w pionie jak i poziomie
  • Chłodzony całkowicie pasywnie
WADY
  • Krótki czas pracy awaryjnej
  • Brak stabilizacji napięć
  • Mała ilość złączy

Zawartość opakowania

(Kliknij aby powiększyć)

Zasilacz dociera w stosunkowo małym pudełku i jeżeli kiedykolwiek mieliście jakiegoś UPSa w rękach - zdziwicie się jaki produkt FPS jest lekki!

We wnętrzu opakowania znajdziemy wielojęzyczną instrukcję obsługi, w tym również w języku polskim. Instrukcja jest zrozumiała, ale tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia (czyżby robota google translate?). Bądźmy poważni, jak to będziecie czytali:

(Kliknij aby powiększyć)

W opakowaniu jest zabezpieczony styropianem UPS, oraz przewód zasilający. Jest to standardowy przewód jaki wykorzystuje się np. do zasilaczy komputerowych.

Hands ON

Obudowa Nano 800 została wykonana z czarnego i matowego tworzywa. Zasilacz może pracować w pionie jak i poziomie, więc i na jego dwóch płaszczyznach można znaleźć wykonane z tworzywa nóżki. Szkoda, że te nie mają żadnej powierzchni antypoślizgowej.

(Kliknij aby powiększyć)

Dalej mamy nieliczne otwory wentylacyjne. Jest to o tyle ciekawe, że Nano 800 jest chłodzony całkowicie pasywnie.

Top lub front, jak kto woli, zdobi jedynie niewielkie logo producenta, włącznik/wyłącznik zasilacza, oraz dwie diody sygnalizujące pracę UPSa.

Na jednej z jego krawędzi producent umieścił wszystkie porty.

Wyposażenie w porty

Są to kolejno:

  • wejście zasilające do sieci
  • dwa wyjścia 230V

Specyfikacja techniczna

Zasilacz FSP jest typowym zasilaczem OFF-Line. To oznacza, że jego konstrukcja w zasadzie ogranicza się do absolutnego minimum, a podstawę stanowi akumulator oraz falownik, który podczas awaryjnego trybu pracy odpowiada za dostarczenie napięcia 230V prądu zmiennego na dwa wyjścia UPSa.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą liczne zalety, ale i wady. Przede wszystkim z uwagi na prostotę konstrukcji tego typu rozwiązania są tanie (testowany egzemplarz kosztuje na chwilę obecną około 240zł), prawie bezawaryjne, lekkie, ciche (nie wymagają aktywnego chłodzenia). Niestety podczas normalnego trybu pracy komputer, czy monitor zasilane są prądem o takiej samej jakości jak ten płynący w sieci. Dopuszczalna tolerancja na wahania napięć dla UPSów off-line to około 10~15% czyli różnica od znamieniowego 230V może być całkiem spora.

Pozostałe parametry prezentują się następująco:

Pojemność800VA/480W
napięcie wejściowe110/120V AC lub 220/230V AC 50/60Hz
napięcie wyjściowe120V AC lub 230V AC 50/60Hz
Czas przejścia w tryb awaryjny2~6ms
Bateria12V 9Ah
Czas pracy na baterii dla obciążenia 120W10~15min
Czas ładowania baterii (do 90% pojemności)8h
Wymiary228x82,5x207 [mm]
Waga3,1 [kg]

Metodyka testów

Zasilacz FSP ma głównie pozwolić na podtrzymanie napięcia dla komputera w razie braku zasilania w sieci. W przypadku testów na żywym organizmie trudno o uzyskanie powtarzalnego wyniku, przede wszystkim dlatego, iż pobór mocy zmienia się nawet w nieobciążanym komputerze dynamicznie.

Jest to pierwszy wykonywany przeze mnie test UPSa dlatego musiałem tutaj popracować nad metodyką. Przyjąłem więc, że do obciążenia wykorzystam źródło o podobnym poborze, co PC podczas pracy biurowej, a jednocześnie o stałym poborze mocy. Za najlepsze rozwiązanie uznałem obciążenie zwykłymi żarówkami.

Pobór mocy podczas testów według wskazań watomierza wynosił około 96W (wykorzystane były dwie żarówki od mojej parasolki). Tak przygotowany zestaw podpiąłem pod w pełni naładowany zasilacz. Pomiar przeprowadziłem stoperem w telefonie (Lumia 925), a rozpocząłem go w momencie odcięcia Nano 800 od sieci elektrycznej. Zakończenie pomiaru nastąpiło oczywiście w momencie wygaśnięcia żarówek.

Wyniki

W pełni naładowany zasilacz UPS FSP Nano 800 pozwolił na ciągłą pracę pod obciążeniem około 96W przez ponad 23 minuty. Taka wartość wyniku, pozwala sądzić, ze deklarowany czas podtrzymania na poziomie 15min dla obciążenia 120W jest jak najbardziej realny. Obliczając jednak czas pracy na żywym organizmie należy pamiętać, że ni zależnie od sposobu wykorzystania komputera - pobór mocy zmienia się dynamicznie, stąd i czasy uzyskiwane w praktyce będą różne od tych zarówno podawanych przez producenta, ale i uzyskanych przeze mnie.

Co natomiast do czasu ładowania - akumulator w Nano 800 posiada pojemność  480W, co odpowiada pojemności pozornej 800 VA (voltoamperów). Aby w pełni go naładować potrzebujemy ponad 10h! Naładowanie do poziomu około 90% zajmuje 8 godzin.

XFX XTR 650W W Pełni Modularny Zasilacz - Recenzja

W przypadku odcięcia dopływu zasilania do UPSa ten potrzebuje około 8ms na przełączenie się w tryb pracy awaryjnej (według specyfikacji producenta), a pracę awaryjną sygnalizuje cyklicznym piszczeniem. Kiedy akumulator jest już na wyczerpaniu częstotliwość sygnalizacji znacznie się zwiększa, aż po rozładowaniu zasilacz zamilka.

Jeżeli przeciążymy jednostkę, o tym fakcie zostaniemy również poinformowani - sygnałem ciągłym.

Podsumowując

Zasilacz UPS FSP Nano 800 jest dobrą propozycją, ba nawet bardzo dobrą dla osób szukających takiego rozwiązania, które będzie tanie i pozwoli na podtrzymanie pracy komputera i monitora w razie braku zasilania na tyle długo, aby ze spokojem zapisać pracę i go wyłączyć. Nie jest to natomiast produkt dla osób wymagających, czy nawet tych, którzy chcą po prostu poprawić stabilność napięcia na wejściu zasilacza. 

blog comments powered by Disqus
FSP Nano Series 800 Test zasilacza awaryjengo UPS