PODPOWIEDZI:

XFX XTR 650W - W Pełni Modularny Zasilacz - Recenzja

Wybór dobrego zasilacza do komputera nie jest łatwym zadaniem. XFX jest jedną z firm, która już od dawna budzi zainteresowanie Klientów. Czy seria XTR będzie kontynuowała ten trend i wpłynie na jeszcze lepsze postrzeganie marki?

XFX XTR 650W

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wysoka sprawność
 • Pół-pasywny tryb pracy wentylatora
 • W pełni modularny
 • Płaskie i całe czarne przewody
 • Wysoka stabilność napięć
 • Aktywny filtr PFS
 • Zabezpieczenia: OCP, OPP, OTP, OVP, UVP, SCP
 • Japońskie kondensatory
 • Bardzo mocna linia +12V
WADY
 • Umiejscowienie przycisku Hybrid Mode
 • Możliwość trafienia na egzemplarz z piszczącymi cewkami.

W opakowaniu

XFX XTR 650W(źródło: caseking.pl)

Do testów dzięki uprzejmości firmy Proline trafił zasilacz XFX XTR o mocy 650W. Jest to w pełni modularna konstrukcja, mogąca pochwalić się certyfikatem 80+ Gold. Zasilacz dociera do Klienta w stosunkowo dużym opakowaniu, w charakterystycznych barwach oraz design dla marki XFX.

Rankingi zasilaczy do komputera >>>

We wnętrzu znajdziemy karton, w którym producent umieścił akcesoria: Instrukcję obsługi, przewód zasilający oraz wszystkie wiązki przewodów.  Jest tu okrągła wiązka 20+4PIN oraz płaskie przewody:

XFX XTR 650W

8PIN EPS (4+4)

Złącze FDD x1

MOLEX x6

SATA x10

Dwa przewody 6+2PIN PCI-E

Zasilacz zapakowany jest w osobny worek z folii bąbelkowej.

Specyfikacja

Biorąc zasilacz do ręki od razu wiadomo, że nie mamy do czynienia z wydmuszką, ale porządną konstrukcją opartą o "bebechy" Seasonic`a. Zasilacze serii XTR z w pełni modularnym okablowaniem dostępne są w trzech wariantach mocy: 550W, 650W oraz 750W. Ja miałem okazję testować PSU o mocy 650W.

XFX XTR 650W

Jednostka ta posiada pojedynczą linię +12V o dopuszczalnym obciążeniu 54A, co daje nam możliwą do osiągnięcia moc na poziomie aż 648W! Przy czym producent chwali się możliwością dostarczenia pełnej mocy nawet przy temperaturze rzędu 50stopni Celsjusza.

Jak nie spalić PC złym zasilaczem >>>

Zasilacz dysponuje certyfikatem 80+ Gold, posiada filtrowanie DC-DC na liniach +5V oraz +3,3V, aktywny filtr PFC oraz komplet dodatkowych zabezpieczeń:

OCP - zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem (wymagane normą ATX)

OPP - zabezpieczenie przeciążeniowe

OTP - zabezpieczenie termiczne (wymagane normą ATX)

OVP - zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem (wymagane normą ATX)

UVP - zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem

SCP - zabezpieczenie przeciwzwarciowe (wymagane normą ATX)

Potrzebujesz wydajne chłodzenie na procesor?

Sprawdź Cryorig H5

Wnętrze zasilacza chłodzi 135mm wentylator, który może pracować w trybie pół-pasywnym. Przełączanie pomiędzy trybami pracy wentylatora zasilacza umożliwia przycisk na obudowie PSU. Jego umiejscowienie jednak jest bardzo niefortunne. Instalując zasilacz wentylatorem do dołu obudowy na jej dole, przełącznik będzie w prawym dolnym rogu frontu i będzie dodatkowo przysłaniany przez wiązki przewodów podpięte do zasilacza.

XFX XTR 650W

Wentylator w XFX XTR nie pracuje kiedy temperatura zasilacza nie przekracza 25stopni Celsjusza, lub jego obciążenie jest mniejsze niż 20% obciążenia maksymalnego. W praktyce wygląda to tak, że śmigła wentylatora nie obracają się tylko podczas całkowitej bezczynności. W przypadku mojej platformy testowej opartej o CPU AMD i grafikę Asus GTX970 Strix, nawet przeglądanie Internetu powodowało czasowe włączanie wentylatora. Ale spokojnie bez paniki - dopóki obciążenie nie przekracza 50% (+/-5%) wentylator pracuje w tak zwanym trybie Quiet Mode. Czasowe włączanie wentylatora w zasilaczu odbywa się jeżeli obciążenie jednostki waha się w granicy 25% do 35%.

XFX XTR 650W

(źródło: https://xfxforce.com/)

Dystrybucja napięć

XFX XTR 650W

Platforma testowa

                       Sprzęt        Dostarczył      

Procesor

AMD FX-8370E @4.5GHz

Chłodzenie procesora

NZXT Kraken X40

Pamięć RAM

GoodRam DDR3 CL9

1333MHz @1600MHz 8GB

DawidN20v2

Płyta główna

ASRock 990FX KILLER

Karta graficzna

Asus GTX 970 Strix

Dysk

GoodRam C100 120GB

DawidN20v2

Zasilacz

 XFX XTR 650W

Obudowa

BitFenix Colossus

Monitor 

BENQ XL2420T

W praktyce

Dzięki temu, że zasilacz jest konstrukcją modularną, podpinamy do niego tylko te przewody, które faktycznie są nam potrzebne. Ich długość jest dobrana w sposób poprawny, ja nawet w obudowie typu BigTower nie miałem problemu z podłączeniem na przykład wiązki 8PIN EPS za trayem do płyty głównej. Fakt, że wiązki są płaskie ułatwia ich aranżację. Natomiast to, że są całkowicie płaskie wpływa dodatkowo na estetykę zestawu zbudowanego z wykorzystaniem tego zasilacza.

Poradnik zakupowy - zasilacze >>>

Kultura pracy

Muszę przyznać, że niestety miałem pecha z jednostką, która dotarła do testów, bo w produkcie XFX zwyczajnie piszczały cewki. Aby dźwięk ten był słyszalny wystarczył stosunkowo niewielki pobór mocy, bo na poziomie zaledwie 200W z gniazdka. Jeżeli pominąć ten aspekt, XFX XTR 650W to jedna z cichszych konstrukcji XFX jaką testowałem. Wentylator kiedy PSU nie jest obciążany nie pracuje wcale, lub co miało częściej miejsce, rotuje tylko chwilami. Podczas obciążenia najczęściej łopatki wentylatora obracały się w żółwim tempie Quiet Mode, natomiast pod pełnym obciążeniem jakie mi się udało uzyskać syntetykami, staje się słyszalny. Aby dorównać topowym konstrukcjom np. Be Quiet! - XFX wraz z firmą Seasonic musi jeszcze popracować.

XFX XTR 650W

Stabilność napięć

Producent zapewnia, że odchylenia nie będą większe niż 5%. Faktycznie w praktyce wartości te są zachowane.

XFX XTR 650W

Spadki napięć pod obciążeniem są nieznaczne, a ich fluktuacja podczas dynamicznego obciążania nieduża. Napięcia cały czas oczywiście mieszczą się w normie ATX.

Podsumowanie

Zasilacz XFX XTR 650W zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Podczas testów jednostka była stabilna, w zamkniętej obudowie i przy normalnym użytkowaniu komputera całkowicie niesłyszalna - nie licząc piszczących cewek :( . W pełni modularne płaskie i czarne okablowanie ułatwią jego aranżację, a po zainstalowaniu gotowego zestawu nie wpływa negatywnie na wygląd komputera. Wysoka stabilność napięć, wysoka sprawność potwierdzona certyfikatem 80+ Gold oraz aż pięć lat gwarancji (3 lata dodatkowej gwarancji po rejestracji produktu na stronie producenta) to kolejne plusy testowanego XFX XTR 650W. Zasilacz posiada również możliwość pracy z dwoma kartami graficznymi w konfiguracji SLI/CrossFireX. Jedynym tak naprawdę minusem jest dla mnie umieszczenie przełącznika hybrydowego trybu pracy wentylatora.

blog comments powered by Disqus
XFX XTR 650W - W Pełni Modularny Zasilacz - Recenzja